Aktualności

Tradycyjnie już na czas ferii zimowych zmieniamy godziny stałych zajęć i przed południem organizujemy ciekawe spotkania i pokazy filmowe. Zapraszamy dzieci (od 6 r.ż.) wraz z rodzicami oraz młodzież. W tym roku przyjedzie do nas mobilne planetarium, obejrzymy niebo przez teleskop i rozwiążemy królewskie zagadki z ilustratorem Marcinem Strzemboszem. Jak co roku nie zabraknie ciekawych filmów dla dzieci i młodzieży.
Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny, na spotkania obowiązują zapisy: tel. 22 789 22 84 lub email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
26.01.2018 (PIĄTEK) GODZ. 18:00
Opis wprowadzający do cyklu:
Józefów jest miasteczkiem pięknie usytuowanym – położonym w pobliżu Wisły, na obrzeżach Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. W myśl hasła „cudze chwalicie, swego nie znacie”, wielu mieszkańców nie zdaje sobie sprawy, jakie atrakcje przyrodnicze czekają ich tuż za progiem. Zapraszamy na cykl spotkań o przyrodzie okolic Józefowa, w czasie którego nie zabraknie odniesień do śladów, jakie zostawiła ona w polskiej, czy światowej kulturze. Podczas pierwszego spotkania zapoznamy się z mieszkańcami lasu, zarówno tymi pospolitymi, co nie znaczy znanymi, jak i nieco rzadszymi, nierzadko będącymi prawdziwymi atrakcjami! Podczas kolejnego spotkania wybierzemy się w „podróż” przez mazowieckie łąki i pola. Ponieważ w Józefowie dominuje niska zabudowa, której towarzyszą ogrody, poznamy dzikich mieszkańców przydomowych ogródków. Kwietniowe spotkanie poświęcimy głównie ptakom, które można spotkać w rezerwacie Wyspy Zawadowskie, położonego nad Wisłą, blisko Józefowa.

Prowadzący: Konrad Malec – z wykształcenia i zamiłowania przyrodnik. Specjalizuje się w ornitologii i herpetologii, choć zdarza mu się wykraczać poza swoją „działkę”. Dawniej przeprowadzał części przyrodnicze ocen oddziaływania na środowisko, obecnie woli pokazywać przyrodę zainteresowanym, zarówno w terenie, jak i na sali wykładowej. Badania i obserwacje, w których brał udział posłużyły m.in. do publikacji książek: „Ptaki lęgowe OSO Pradolina Warszawsko-Berlińska PLB100001” i „Czerwonej Księgi Ptaków Ziemi Łódzkiej”. Pasjami przyrodniczymi dzieli się na łamach czasopism Nowe Peryferie i Wędkarski Świat. Łodzianin, obecnie mieszkający nad Dolną Narwią, pośrodku Puszczy Białej, w pobliżu bagien i stawów. Prowadzi działalność z pogranicza edukacji i turystyki pokazując skarby przyrody i zabytki kultury, pod marką Kultura i Natura.
27.01.2018 (SOBOTA)
Jest to koncert złożony z najpopularniejszych pieśni operetkowych, piosenek musicalowych oraz takich przebojów jak słynna piosenka H. Ordonówny „Miłość Ci wszystko wybaczy”. Całość przeplatana jest najpiękniejszymi argentyńskimi tangami Astora Piazzolli m.in. słynnym „Libertango” oraz „Oblivion”.
Motywem łączącym wszystkie pozycje repertuarowe tego koncertu jest miłość. Dodatkowo słowo wiążące okraszające całość szczyptą anegdoty i dobrego humoru wprowadza słuchaczy w szampański nastrój pozostawiając wspaniałe wrażenia!
Całość koncertu opatrzona jest komentarzem a raczej pogadanką na temat prezentowanych utworów, wprowadzającą w ten sposób słuchaczy w klimat prezentowanej muzyki, wtajemniczając ich częstokroć w zabawne anegdoty związane z utworami i kompozytorami.
28.01.2018 (NIEDZIELA)
„Dożywocie” to utwór przedstawiający w komediowej formie rodzący się w XIX wieku kapitalizm. Jest to galeria cudownie nakreślonych postaci, wśród których lichwiarz Łatka należy obok Cześnika, czy Rejenta z „Zemsty”, do najważniejszych typów ludzkich przedstawionych przez Fredrę. Choć głównym wątkiem utworu jest pogoń za pieniądzem, to jak na komedię przystało, towarzyszy mu uroczy wątek romansowy, kończący się happy endem. Na szczególną uwagę zasługuje piękny „fredrowski” wiersz, którym komedia jest napisana.
Cena biletu: 20 zł.