Miejski Ośrodek Kultury

w Józefowie
Strona główna

TERMINARZ IMPREZ STYCZEŃ 2017

GALERIA WEJŚCIE
MIKROKOSMOS architektura Leszka Kołacza to przekrojowa prezentacja przygotowana z okazji jubileuszu 90-tych urodzin architekta. Punktem wyjścia jest awangardowy pawilon wystawowy, „Kosmos 77” zrealizowany przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie. Z perspektywy czasu okazał się on nie tylko pionierskim obiektem architektonicznym, ale także spektakularnym wydarzeniem artystycznym z pogranicza kilku dyscyplin sztuk plastycznych. Koncepcję wystawy opracowała mieszkanka Józefowa – Katarzyna Uchowicz. Organizatorzy wystawy: Oddział Warszawski SARP, Krajowa Rada Izby Architektów RP, Mazowiecka Okręgowa Izba Architektów RP.

07.01.2017 r. (SOBOTA) GODZ. 11:00
RODZINNE WARSZTATY ETNOGRAFICZNE –„SZCZODRAKI”. Warsztaty etnograficzne to międzypokoleniowe spotkania, podczas których przypominamy stare zwyczaje i tradycje. Szczodrakowanie to piękna tradycja obdarowywania się życzeniami na Nowy Rok. Poznamy ten zwyczaj oraz wykonamy kartki z dobrymi życzeniami wzorowane na tradycji „szczodrakowania”.
Warsztaty bezpłatne. Obowiązują zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22 789 22 84.
Miejsce: Dom Nauki i Sztuki.

07.01.2017 r. (SOBOTA) GODZ. 18:00
SPOTKANIE Z WIELOWYMIAROWĄ SZTUKĄ ALEKSANDRY WISZNIEWSKIEJ PT. „MELANŻ ISTNIEŃ”.
W ten karnawałowy wieczór wejdziemy przy dźwiękach skrzypiec Marceliny Stawowy. Sceneria w jakiej się znajdziemy przeniesie nas w świat symboli, światła i cienia, plamy koloru i kreski, różnorodności zapisu emocji na papierze. Ten zapis emocji pojawi się nie tylko na obrazach zwierząt wiszących na ścianach ale również na trójwymiarowych, efemerycznych, rzeźbach z papieru. Rzeźby w maskach, same będące jedynie atrapą człowieka z łopotem płaszczy zabiorą nas w świat weneckiej maskarady i karnawałowych przebrań. Publiczność zapraszamy do wspólnej celebracji istnienia oraz wniesienia własnego koloru w nasz wspólny karnawał – choćby na szaliku bądź czapce.
notka biograficzna:
Aleksandra Wiszniewska ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Dyplom uzyskała w 1997 r. na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego. Rysunek i malarstwo studiowała w pracowni Konrada Jarodzkiego.
W swoich pracach artystka przytula ze sobą różne światy: te bardziej niefizyczne z mocno rzeczywistymi. Zewnętrzność, cielesność, namacalność jest pierwszym elementem z jakim konfrontujemy się oglądając obrazy autorki. Drapieżny, mocny rysunek węglem prowokuje, intryguje, zaczepia kreską. Prowadzi wzrok coraz głębiej przez zagęszczenia i zapętlenia kresek, które zmierzają do zderzenia z miękką materią koloru. To zestawienie ukazuje głęboko skrywaną warstwę emocjonalną i sensualną.
Obrazy pełne są przenikających się nawzajem alegorii. Cielesność – ta pierwsza, widoczna warstwa obrazu, jest odniesieniem do świata medialnego, w którym żyjemy, pełnego jaskrawych obrazów i szybkich informacji. Jednakże wnikliwy obserwator jest w stanie znaleźć subtelne przekazy ukrytych uczuć i emocji nierzadko wstydliwych. Kreska Aleksandry opowiada o tęsknocie za subtelną bliskością, namiętnością, pasją, pożądaniem, a czasami zawiścią, terytorialnością, wysublimowaną agresją.
Węgiel – ta kolejna warstwa obrazu odnosi się do świata wewnętrznego. Po węgiel sięgnął człowiek by zawładnąć nad materią ducha w rysunkach naskalnych. Węglem autorka zaklina w obrazie uczucia, szyfruje, sięga do archetypów, komunikuje się z widzem.
Prace Aleksandry można obejrzeć na stronach: www.aleksandrawiszniewska.blogspot.com, www.facebook.com/oli.wiszniewska
Wstęp wolny.
Miejsce: Galeria RAMA MOK.

08.01.2017 r. (NIEDZIELA) GODZ. 18:00
CYKL „TEATR JEDNEGO BOHATERA” – MONODRAM pt. „Co modna pani wiedzieć powinna” z udziałem Katarzyny Kołeczek. Reżyseria – Agata Puszcz.
Co robiłaby kobieta, gdyby musiała robić WSZYSTKO co jej każą? Czego wymaga od niej moda, społeczeństwo, gazety, firmy kosmetyczne? Tytułowa Modna Pani, żeby to wszystko zrobić, musi wstać o 4 rano. Albo w ogóle lepiej nie spać.
W roli kobiety starającej się przyswoić wszystkie dobre rady, powinności i obowiązki nakładane na nią przez popkulturę i rzeczywistość – Katarzyna Kołeczek.
Katarzyna Kołeczek – aktorka teatralna i filmowa, absolwentka wydziału aktorskiego warszawskiej Akademii Teatralnej. Związana z teatrami: Polskim w Warszawie, Polskim w Bydgoszczy, Polonia oraz Och Teatrem. Ma w swoim dorobku cały szereg ról od dramatycznych – od Sonii w Wujaszku Wani po komediowe – jak Barbara Smith w Mayday i Mayday 2. Na ekranach telewizyjnych pojawia się jako Julia Zdrojewska w serialu „Na Wspólnej”, a niedługo jako Jola w „Strażakach”. Ma na swoim koncie duże role w dwóch teatrach telewizji i czterech filmach fabularnych produkcji Brytyjskiej. Jedną nogą mieszka w Londynie, gdzie również pracuje jako aktorka. Włada językiem angielskim oraz rosyjskim w stopniu biegłym. Grała stałą rolę w serialu BBC „Father Brown” – Susie Jasinski. Prowadziła Opolskie Debiuty w 2016 r. Obecnie można ją zobaczyć na ekranach kinowych w trzeciej części Dziennika Bridget Jones.
Cena biletu: 20 zł. Przedsprzedaż biletów od 19.12.2016 do 05.01.2017 w kasie MOK. W dniu wydarzenia od godz. 17:00.
Miejsce: Teatr OTWARTY MOK.

10.01.2017 r. (WTOREK) GODZ. 10:00
KLUB KOBIET MIEJSKICH Eko Puf - zobaczymy jak sztuka użytkowa może wykorzystywać recykling. Każdy uczestnik spotkania wykona Puf. Trwały a jednocześnie bardzo tani. Jeśli w domu zalegają Wam plastikowe butelki lub wiaderka po np.: farbach, nie wyrzucajcie ich. Przynieście je ze sobą.
Warsztaty bezpłatne. Obowiązują zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel:22 789 22 84.
Miejsce: Dom Nauki i Sztuki.

13.01.2017 r. (PIĄTEK) GODZ. 18:00
SZTUKA DLA DOROSŁYCH. XX WIEK. „Kropka nad i” czyli „CZARNY KWADRAT NA BIAŁYM TLE”.
Jednym słowem ABSTRAKCJA. Co to takiego i po co? Jak ją czytać? Jak ją rozumieć? To najczęściej zadawane pytania. Odpowiedź na nie spróbujemy znaleźć podczas naszego kolejnego spotkania ze sztuką dla dorosłych. Wspólnie obejrzymy dzieła sztuki abstrakcyjnej – ciekawe, dziwne, piękne, ale nigdy nie ukazujące przedmiotu ani człowieka. Dowiemy się kto pierwszy chlapał farbą. Co wspólnego z abstrakcją miały mikroskopy, a co amerykańska muzyka boogie-woogie. Zapraszamy na spotkanie z Pollockiem, Malewiczem i Mondrianem, czyli wielkimi artystami XX-go wieku! Prowadzenie mgr historii sztuki Katarzyna Białkowska-Cacko.
Wstęp wolny. Miejsce: Dom Nauki i Sztuki

13.01.2017 r. (PIĄTEK) GODZ. 18:00
NOWY CYKL – „PODRÓŻE NA KRAŃCE ŚWIATA” I SPOTKANIE – „THE LAST FRONTIER. WYPRAWA ŻYCIA NA ALASKĘ”

– autorska prelekcja multimedialna połączoną z pokazem slajdów SEBASTIANA R. BIELAKA – doktora nauk technicznych, wykładowcy, fotografa, autora książek, filmów i wystaw fotograficznych.

Opis wyprawy: Pewnego dnia, kierując się marzeniami i potrzebą doświadczenia na własnej skórze czym jest prawdziwa wolność oraz dzika przyroda, wybrałem się na Alaskę. Spędziłem tam trzy miesiące, w czasie których zwiedziłem południe stanu (Półwysep Kenai) oraz środkową jego część, obejmującą Wyżynę Środkowego Jukonu. Wyprawa na Alaskę była połączeniem przyjemnego z pożytecznym: z jednej strony chciałem zobaczyć tę odległą krainę, móc po niej podróżować oraz podziwiać jej piękno. Z drugiej strony zamierzałem zdobyć praktyczną wiedzę oraz doświadczenie na temat funkcjonowania systemu ochrony przyrody w tej części Ameryki Północnej. W efekcie zdecydowałem się na staż w trzech parkach Alaski: Kenai, Koyukuk i Nowitna, który pozwolił pogodzić obydwa aspekty.

Choć wyprawa nie miała charakteru modnych obecnie eskapad ekstremalnych, ale była zaplanowaną i przemyślaną „ekspedycją” przyrodniczo-geograficzną, to jednak w czasie tych kilkunastu tygodni spędzonych na Alasce miałem okazję przeżyć wiele przygód. Brałem udział w raftingu na rzece Kenai, przepłynąłem łodzią lub kajakiem blisko 900 km wzdłuż biegu Jukonu, który jest największą rzeką Alaski; obserwowałem drapieżne ptaki, łowiłem ryby w rzekach, w których aż roiło się od łososi i wielkich szczupaków, wędrowałem samotnie po leśnych duktach pełnych świeżych tropów niedźwiedzi, przeżyłem rzeczne tsunami i otarłem się o pożar tajgi. W trakcie wyprawy poznałem wielu interesujących ludzi, m.in. Amerykanów polskiego pochodzenia oraz Atabasków, którzy żyją na pograniczu nowoczesnej kultury amerykańskiej oraz tradycyjnego stylu życia odziedziczonego po swoich przodkach.

Zwiedziłem sporo ciekawych miejsc, m.in. byłem nad rzeką Kenai, w której łowi się rekordowe łososie czawycze oraz w miejscu, gdzie odkryto pierwsze na Alasce złoża ropy naftowej. Słuchałem indiańskich opowieści o tajemniczych Leśnych Ludziach, którzy ponoć do dzisiaj zamieszkują niedostępne połacie alaskańskiej tajgi. Wyprawa na Alaskę była jedną z największych i najwspanialszych przygód w moim życiu. Dzięki niej mogłem na własne oczy zobaczyć jeden z ostatnich zakątków Ziemi, gdzie przyroda wciąż rządzi się własnymi prawami, a człowiek jest tylko jednym z jej mniej znaczących elementów. Pokłosiem wyprawy są dwie książki, z których pierwsza już się ukazała – jest to album o alaskańskiej przyrodzie zatytułowany „Parki narodowe i rezerwaty Alaski”.

Opis prelekcji: Prelekcja trwa 90 minut, składa się z 90-100 slajdów (350-400 zdjęć) i została podzielona tematycznie na dwie części: pierwsza prezentuje położony na południu Alaski Półwysep Kenai, jego górskie i polodowcowe krajobrazy oraz tutejszą florę i faunę, miasteczka, problemy ekologiczne z jakimi borykają się Alaskańczycy, a także wolontariat i funkcjonowanie parku Kenai. Druga część prezentacji poświęcona jest Dolinie Jukonu położonej w głębi kontynentalnej Alaski. Prezentuje ona krajobrazy i ekosystemy charakterystyczne dla rozległej doliny największej rzeki Alaski, wspomina o gorączce złota z Klondike oraz przybliża codzienne życie ludzi zamieszkujących obrzeża Dalekiej Północy. Dotyczy to zarówno białych przybyszów, jak również rdzennych Indian Atabasków, którzy zamieszkują niewielkie wioski ukryte w głębi niedostępnej tajgi rozciągającej się wokół północnego Koła Podbiegunowego. Prelekcja to nie tylko kilkaset zdjęć z Alaski, ale przede wszystkim źródło praktycznej wiedzy o tej pięknej krainie, zbiór ciekawostek na temat tutejszej przyrody oraz osobiste relacje z przygód, jakie spotkały autora w trakcie wyprawy.

Parę słów o autorze: Sebastian R. Bielak – doktor nauk technicznych, wykładowca, fotograf, autor książek, filmów, wystaw fotograficznych oraz ponad 130 artykułów i reportaży o tematyce przyrodniczej lub podróżniczej. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Politechniki Krakowskiej. Z wykształcenia inżynier, z zawodu nauczyciel akademicki, ale z zamiłowania przyrodnik i podróżnik zafascynowany dziką przyrodą Alaski. Prowadzi stronę internetową poświęconą podróżom przyrodniczym po świecie www.sebastianbielak.pl oraz kanał YouTube „Podróże bliskie Naturze”.
Wstęp wolny.
Miejsce: sala widowiskowa MOK.

14.01.2017 r. (SOBOTA) GODZ. 10:00
NADWIŚLAŃSKI UNIWERSYTET DZIECIĘCY „"W Robakowie, czyli wędrówka po świecie pasożytów".
Informacje i zapisy na www.naud.pl. Miejsce: Klub Hydrofornia.

14.01.2017 r. (SOBOTA) GODZ. 11:00
"SŁUPSKI CHŁOPCZYK” SPEKTAKL DLA DZIECI OD 4 LAT.
Przedstawienie osnute jest wokół życiowych perypetii Słupskiego Chłopczyka, którego wizerunek pojawił się po raz pierwszy w 1925 roku na etykiecie produkowanego w Słupsku sera typu camembert. Był najsłynniejszym produktem ówczesnej mleczarni. Osiągnął tak wysoką popularność, że już w latach XX wieku układano o nim wierszyki, wydawano pocztówki, śpiewano piosenki. Po ponad 60 latach Słupski Chłopczyk ponownie rusza w drogę, tym razem w naszym kolorowym, rozśpiewanym spektaklu, dzięki któremu młodzi i nieco starsi widzowie mogą się przekonać, jak wiele jest prawdy w porzekadle "cudze chwalicie, swego nie znacie". Spektakl w wykonaniu słupskiego teatru Władca lalek.
Bilety w cenie: 10 zł/dziecko,15 zł/opiekun. Przedsprzedaż od 03.01 do 13.01 w kasie MOK. W dniu wydarzenia od godz. 10:00.
Miejsce: Teatr OTWARTY MOK.

14.01.2017 r. (SOBOTA) GODZ. 18:00
SPEKTAKL „CZEGO NIE WIDAĆ” - FARSA DLA WIDZÓW POW. 12 LAT
w wykonaniu aktorów WIĄZOWSKIEGO TEATRU MUZYCZNEGO.
CZEGO NIE WIDAĆ Michaela Frayna, w reżyserii Artura Niedziółki, to farsa dla widzów, która pokazuje trudne rzemiosło aktorskie wobec skomplikowanych uczuć i relacji pomiędzy pracownikami Teatru. Spektakl składa się z trzech aktów. W pierwszym akcie widzowie oglądają próbę sztuki „Co widać”, poznają aktorów, role w jakie się wcielają oraz relacje zarówno pomiędzy postaciami odgrywanymi na scenie jak i pomiędzy aktorami prywatnie. Drugi akt to występ poznanej trupy, ale widzowie oglądają go od kulis, gdzie widoczne są przede wszystkim emocje prywatnych relacji pracowników Teatru. Trzeci akt to znów spektakl, tym razem oglądany od widowni, gdzie w wyniku właśnie tych prywatnych relacji sypie się cała sztuka.
Tekst: Michael Frayn. Przekład: Karol Jakubowicz i Małgorzata Semil.
Scenografia: Dorota Czermińska, Tomasz Wiśniewski, Małgorzata Borkowska-Koczyk, Edyta Godlewska. Występują: Jarosław Balikowski, Bożena Banaszek, Dorota Czermińska, Krzysztof Kaczyński, Małgorzata Borkowska-Koczyk, Daria Leleń, Michał Nastula, Artur Niedziółka, Andrzej Smoliński.
Cena biletu: 20 zł. Przedsprzedaż biletów 02.01. do 13.01.2017 w kasie MOK. W dniu spektaklu od godz. 17:00.

15.01.2017 (NIEDZIELA) GODZ. 18:00
SPEKTAKL „CZEGO NIE WIDAĆ” - FARSA DLA WIDZÓW POW. 12 LAT w wykonaniu aktorów WIĄZOWSKIEGO TEATRU MUZYCZNEGO.

20.01.2017 r. (PIĄTEK) GODZ. 18:30
KONCERT NOWOROCZNY.
Podtrzymując coroczną tradycję, PRYWATNA SZKOŁA MUZYCZNA W JÓZEFOWIE, która niedawno obchodziła 25-lecie swojej działalności, serdecznie zaprasza na koncert. W programie znajdą się kolędy oraz utwory muzyki klasycznej w wykonaniu uczniów szkoły.
Wstęp wolny.
Miejsce: sala widowiskowa MOK.

21.01.2017 r. (SOBOTA) GODZ. 10:00
PLENER FOTOGRAFICZNY „OKOLICE JÓZEFOWA ZIMĄ”
Wiele osób wraz z nadejściem zimy odkłada aparat do torby, gdzie czeka on aż do wiosny. A przecież śnieg może sprawić, że nudny, fotografowany wiele razy krajobraz zmieni się nie do poznania. Zima to czas, kiedy wybieramy się w góry. Ale czy byliście na zimowym spacerze nad Świdrem albo w Rezerwacie przyrody na Torfach w Otwocku? Jeśli nie, to wybierzcie się z nami. Oprócz aparatu koniecznie zabierzcie ze sobą termos z ciepła herbatą i pamiętajcie, by ubrać się bardzo ciepło. Załóżcie porządne buty i zarzucić na siebie kilka warstw ciepłych i nieprzepuszczających wiatru ubrań. Nie zapomnijcie też o rękawiczkach z pięcioma palcami. Na plener zaprasza Sekcja Fotograficzna Józefów.
Wstęp wolny. Obowiązują zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22 789 22 84.
Miejsce zbiórki: przed Urzędem Miasta.

21.01.2017 r. (SOBOTA) GODZ. 11:00
ZESPÓŁ TANECZNO-TEATRALNY „ISADORA” ZAPRASZA NA „KONCERT DLA BABCI I DZIADKA”.
W programie: „Jarmark różności – dawne tańce i piosenki oraz „Co było i co będzie”, czyli fragmenty przedstawień „Dziadek do orzechów”, „Być jak Pippi Langstrump”, „Pyza na polskich dróżkach”.
Cena biletu: 5 zł. Bilety do nabycia od 10.01.2017 w poniedziałki i środy w godz. 17:00 – 18:30. W dniu przedstawienia od godz. 10:00.
Miejsce: sala widowiskowa MOK.

21.01.2017 r. (SOBOTA) GODZ. 18:00
WSPANIAŁE WIDOWISKO MUZYCZNE –„KARNAWAŁOWA GALA OPERETKI: PRZETAŃCZYĆ CAŁĄ NOC”
w wykonaniu ZESPOŁU WOKALNO -INSTRUMENTALNEGO ARTES ENSEMBLE w składzie: Ewa Banasiak – sopran, Janusz Stolarski – baryton, tenor, Emilia Dagil – skrzypce, Małgorzata Janaszek – wiolonczela, prowadzenie, Andrzej Janaszek – fortepian, szef artystyczny zespołu.
To muzyczne wydarzenie na najwyższym artystycznym poziomie, urzekające klasycznym, wysublimowanym smakiem, zachwycające różnorodnością scenicznej akcji, skrzące feerią strojów, roztańczonych solistów, gwarantujące niezapomniane wrażenia oraz szampańską, muzyczną zabawę i wyśmienitą rozrywkę, w ten niesamowity, pełen magii i najlepszych życzeń czas karnawałowego szaleństwa.
W świat operetki, arystokratycznych salonów i miłosnych intryg przeniesie publiczność zachwycający, pełen ekspresji śpiew wokalistów, solistów opery oraz ich sugestywna gra aktorska połączona z żywiołowym tańcem. Całość dopełnią przepiękne, charakterystyczne dla epoki i stylu muzycznego kostiumy wykonawców.
W programie zabrzmią m.in. najpiękniejsze arie i duety z operetek mistrzów gatunku: Fr. Lehara –„Usta milczą, dusza śpiewa” z operetki „Wesoła wdówka”, „Receptę ja znam” i czardasz „Kiedy skrzypki grają...” z operetki „Cygańska miłość”; „W rytm walczyka serce śpiewa” z operetki „Księżniczka czardasza” i „Ach, jedź do Varasdin” z operetki „Hrabina Marica” E. Kalmana; „Juliska z Budapesztu” czardasz z operetki "Błękitna maska" F. Raymonda; „Aria Toreadora” z opery „Carmen” G. Bizeta, słynna hiszpańska pieśń A. Lary "Granada", "Przetańczyć całą noc" z musicalu "My Fair Lady" F. Loewe, a także najpopularniejsza pieśń neapolitańska "O sole mio" w unikatowym wykonaniu duetu sopranu z tenorem/barytonem oraz wiele innych arii, duetów i pieśni, ukochanych przez publiczność, znanych melomanom z programów sal koncertowych, radia i telewizji, rozbrzmiewających w najważniejszych ośrodkach muzycznych świata, bawiących i wzruszających niezmiennie od dziesiątek lat.
Materiały: ARTES MUSIC Agencja Artystyczna
Cena biletu: 30 zł. Przedsprzedaż biletów od 05.12.2016 r. do 20.01.2017 w kasie MOK. W dniu wydarzenia od godz. 17:00.
Miejsce: sala widowiskowa MOK.

22.01.2017 r. (NIEDZIELA) GODZ. 18:00
WIECZÓR Z GWIAZDAMI – WOJCIECH PSZONIAK W MONODRAMIE „BELFER”.
Autor: Jean Pierre-Dopagne, przekład: Bogusława Frosztęga, reżyseria: Michał Kwieciński, scenografia i kostiumy: Irena Biegańska. Premiera 20 września 2004 roku
Jean Pierre-Dopagne
Belgijski dramaturg, po studiach humanistycznych przez piętnaście lat był nauczycielem francuskiego. Od dzieciństwa uwielbiał teatr. Pisanie dla potrzeb teatru rozpoczął adaptując sztuki Dario Fo. W 1994 roku zdobył sławę jako autor monodramu „Prof!” („Belfer’), który został nagrodzony licznymi nagrodami i grany był z powodzeniem w wielu krajach.
O sztuce
Antagonizm między uczniami i nauczycielem jest zjawiskiem tak starym jak szkoła. Każdy pamięta hasła „Śmierć nauczycielom!”, „Dobry nauczyciel to martwy nauczyciel”, „Nauczyciel twój wróg!”, każdy też pamięta chwilę opamiętania, moment refleksji, gdy poczucie buntu wobec szkoły i nauczycieli ustępuje nostalgii za młodością.
Gdy samemu stając wobec obowiązków rodzicielskich, a więc pedagogicznych, nieoczekiwanie dla samego siebie nagle docenia się wysiłek ich włożony w naszą edukację. To wówczas odkrywa się, że surowy belfer w rzeczywistości jest przyjacielem ucznia, w codziennych utarczkach z otoczeniem walczącym o godność – swoją i swoich wychowanków.
Bez dwóch zdań – praca w szkole wymaga siły, zdecydowania i osobowości: cech we współczesnym gronie pedagogicznych, wstyd przyznać, deficytowych. Prędzej można się spodziewać, że nauczyciel podda się wcześniej lub w ogóle zrezygnuje z wypełniania swej misji kształtowania młodzieży. Albo skorzysta ze sposobu bohatera monodramu „Belfer” pióra belgijskiego dramaturga Jeana-Pierre’a Dopagne’a.

Wśród przeznaczonych na scenę utworów trudno o tekst bardziej naszpikowany znaczeniami i stawiający więcej pytań. W swej warstwie fabularnej jest to historia nauczyciela licealnego, któremu przyszło uczyć literatury w szkole dla tak zwanej trudnej młodzieży.
W ten sposób wrażliwy, rozkochany w literaturze człowiek o duszy poety, mąż śpiewaczki występującej w chórze operowym, z dnia na dzień staje oko w oko ze współczesną młodzieżą, mającą w pogardzie nie tylko naukę, ale i wszelkie autorytety. Mający poczucie misji nauczyciel nie poddaje się, traktuje swoją pracę jako rodzaj gry, choć bardziej pasowałoby określenie „szkoła przetrwania”.
Musi znosić nie tylko brak zainteresowania swoich uczniów, co wydaje się niejako naturalne, ale i świadome prowokacje młodzieży. W chwili, gdy udało mu się doprowadzić do pewnej równowagi między klasą i wykładowcą, dochodzi do katastrofy. Były profesor literatury pasjonujący się teatrem został skazany na wieczną spowiedź: musi publicznie opowiadać swoją historię. Oto oś fabularna monodramu „Belfer” – dramatu zarazem wzruszającego i okrutnego, śmiesznego i przerażającego.
Krytycy i publiczność byli zachwyceni tonem sztuki. Podkreślali, że „Belfer” nie opowiada wyłącznie o trudnym życiu nauczycieli. Uznali, że ten monodram, opisując mikrokosmos szkoły daje pod rozwagę, o ile nie kwestionuje, wartości naszego społeczeństwa. A także współczesnego teatru. W recenzjach z „Belfra” pisano, że sztuka jest jak gdyby lustrem odbijającym nas wszystkich. Piękny dramat pełen czułości i humoru, choć czasem wywołujący zgrzytanie zębów.
Cena biletu: 40 zł. Przedsprzedaż biletów od 05.12.2016 – 20.01.2017 w kasie MOK. W dniu wydarzenia od godz. 17:00.
Miejsce: Teatr OTWARTY MOK.

23.01.2017 r. (PONIEDZIAŁEK) GODZ. 18:00
„ROZMOWA O ARCHITEKCIE”
Spotkanie na zakończenie trwania wystawy „MIKROKOSMOS architektura Leszka Kołacza” poprowadzone przez autorkę wystawy Katarzynę Uchowicz.
Wstęp wolny.
Miejsce: Galeria RAMA MOK

24.01.2017 r. (WTOREK) GODZ. 10:00
KLUB KOBIET MIEJSKICH
Recyklingowy żyrandol? To możliwe! A najważniejsze, że własnoręcznie zrobiony! Ze zbędnych gazet, papieru, sznurka, puszek czy siatki... Zapraszamy z przeczytanych już gazetami.
Warsztaty bezpłatne. Obowiązują zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22 789 22 84
Miejsce: Dom Nauki i Sztuki.

27.01.2017 r. (PIĄTEK) GODZ. 18:00
NOWY CYKL – „AKADEMIA FILMU DOKUMENTALNEGO” - I FILM Z CYKLU – „PROBLEMY WSPÓŁCZESNEGO ŚWIATA” – „LUDZKI WYMIAR”.
Cykl spotkań, podczas których zaprezentujemy najlepsze filmy dokumentalne ostatnich lat. Wśród poruszonych tematów znajdą się m.in. relacje między człowiekiem a naturą czy wpływ postępu cywilizacyjnego na poziom szczęścia. Będzie m.in. o pszczołach, o miłości, o lasach tropikalnych i o pamięci, a wszystko podzielone na 4 tematy: 1. Problemy współczesnego świata, 2. Sztuka i kultura, 3. Nasza planeta, 4. W kręgu psychologii.
Proponowane przez nas filmy, dzięki pięknym zdjęciom i fascynującym historiom dowiodą, że dokument to nie tylko doskonałe źródło wiedzy, ale przede wszystkim skończone dzieło sztuki.
O filmie
Współczesne metropolie cechuje jedno – gigantyczne samochodowe estakady przecinają miasta, domy-wieże, w których istoty ludzkie żyją w betonowych boksach. 50 procent ludzi mieszka dziś w metropoliach, a do 2050 roku ta skala zwiększy się do 80 procent. Czy rzeczywistość dzisiejszych miejskich aglomeracji w jakikolwiek sposób odpowiada na potrzeby ich mieszkańców?
Duński architekt Jan Gehl i jego zespół zmagają się z epokowym wyzwaniem: chcą przywrócić miasta mieszkańcom i odebrać je samochodom. Planują taki kierunek zmian w miejskiej urbanistyce, aby ludzki wymiar miasta był w niej zdecydowanie najważniejszy. Celem jest poprawa jakości życia w miastach, zrównoważony ich rozwój oraz udogodnienia, przede wszystkim dla przechodniów i rowerzystów. Główny slogan Gehla jest bardzo prosty: odzyskać strefę publiczną miasta dla jego mieszkańców. Gehl koncentruje się głównie na relacji między środowiskiem stworzonym przez człowieka i jakością życia w miastach. Jego wizja i projekty spotykają się z entuzjastycznym przyjęciem oraz poparciem zarówno architektów, jak i władz miast na całym świecie: od Kopenhagi po Pekin, od Szanghaju po Nowy Jork, od Los Angeles po Melbourne i od Christchurch po Dakar.
Reżyser pokazuje nie tylko innowacyjne projekty Gehla, lecz również sposób, w jaki wdrażane są w miastach. Film jest bardzo spójny estetycznie, zachwyca formą, a szczególnie wysmakowanymi zdjęciami. Pod względem stylistyki przypomina dokumentalne science fiction, które dzieje się na naszych oczach.
Wybrane festiwale i nagrody: 2012 – MFF Amsterdam / IDFA
Reżyseria: Andreas M. Dalsgaard, zdjęcia: Heikki Färm , Adam Philp, producenci: Signe Byrge Sørensen , produkcja : Final Cut for Real
Wstęp wolny.
Miejsce: sala widowiskowa MOK.

28.01.2017 r. (SOBOTA) GODZ. 11:00
NOWOROCZNE SPOTKANIE ARTYSTYCZNE W WYKONANIU ZESPOŁÓW I GRUP TEATRALNYCH MIEJSKIEGO OŚRODKA KULTURY.
Zapraszamy do odwiedzenia naszego Ośrodka, wzajemnego poznania się i wspólnej zabawy.
Wstęp wolny.
Miejsce: sala widowiskowa MOK.

28.01.2017 r. (SOBOTA) GODZ. 18:00
WIECZÓR Z GWIAZDAMI - CEZARY PAZURA – THE BEST 2016 – CZYLI DOWCIPNA REFLEKSJA NA TEMAT 30 LAT PRACY ZAWODOWEJ KRÓLA POLSKIEJ KOMEDII.
Jeden z najbardziej popularnych aktorów polskiego kina. Niezwykle wszechstronny, hiperruchliwy artysta i komik. Na swoim koncie ma wiele wspaniałych ról filmowych m.in. „Psy”, „Kroll”, „Nic Śmiesznego”, „Kiler”, „13 Posterunek”, „Tato”, „Kariera Nikosia Dyzmy”, „Show”. Pracuje przy tworzeniu ścieżek dźwiękowych do filmów (tzw. dubbing), stworzył polską kreację uwielbianego przez dzieci i dorosłych Sida z „Epoki Lodowcowej”. Oprócz talentu stricte aktorskiego, znany jest także z rewelacyjnych projektów kabaretowych. Po sukcesach estradowych programów: „Kabaret z Pazurem”, „13 posterunek na żywo”, i „Przystojny jestem”, nagrodzonego w Sopocie, „B.U.T” czyli Bardzo Uniwersalne Tematy”, i zbierającego pełne sale w całej Polsce i za granicą „Jesteśmy wariatami ale tylko ja się leczę”.
Cena biletu: 45 zł. Przedsprzedaż biletów od 05.12.2016 – 27.01.2017 w godz. 14:00 – 18:00 w kasie MOK. W dniu wydarzenia od godz. 17:00.
Miejsce: sala widowiskowa MOK.

29.01.2017 r. (NIEDZIELA) GODZ. 18:00
SPEKTAKL “BŁOGOSŁAWIONA WINA” - adaptacja powieści Z. Kossak-Szczuckiej - w wykonaniu aktorów SZKOLNEGO TEATRU „YORICK” działającego przy Gimnazjum i Liceum im. Św. Tomasza z Akwinu w Józefowie.
Swoją grą odtwórcy ról „Błogosławionej winy” opowiedzą niebywałą historię z roku 1631, kiedy to wojewoda Mikołaj Sapieha porwał obraz Madonny Gregoriańskiej z papieskiej kaplicy. Książę Mikołaj został wyklęty za ów zuchwały czyn przez papieża Urbana VIII, a później przywrócony do łask. Dlaczego ukradł tak cenne dzieło? Dlaczego ów występek został mu wybaczony? Sztuka będzie odpowiedzią.
PRZEDSTAWIENIE W IŚCIE SARMACKIM DUCHU, Z POLONEZEM I MAZUREM! PIĘKNE STAROPOLSKIE KOSTIUMY!
Cena biletu: 4 zł dzieci i 8 zł dorośli. Możliwość zakupu biletów w dniu wydarzenia od godz. 17:00.
Miejsce: Teatr OTWARTY MOK.
facebook