Miejski Ośrodek Kultury

w Józefowie
Strona główna

WERNISAŻ WYSTAWY PT. „OBRAZY DUSZY” EDYTY TOBIASZ

04.03.2016 (PIĄTEK) GODZ. 18:00 
Zrozumcie, że język może ukryć prawdę, ale oczy - nigdy! Ktoś wam zadaje niespodziewane pytanie, nie zdradzacie się nawet drgnieniem, błyskawicznie bierzecie się w garść i wiecie, co należy powiedzieć, żeby ukryć prawdę, i wygłaszacie to niezmiernie przekonywająco, i nie drgnie na waszej twarzy żaden muskuł, ale - niestety - spłoszona pytaniem prawda na okamgnienie skacze z dna duszy w oczy i już wszystko stracone - ten cytat z "Mistrza i Małgorzaty" Michaiła Bułhakowa jak ulał pasuje do malarstwa Edyty Tobiasz. Patrząc na oczy w jej dziełach nie sposób zastanowić się, co kryje się w tym oczach. Radość? Gniew? Nadzieja?
Przyjrzyjcie się Państwo. To, co wyczytacie w tych oczach, tkwi na dnie Waszej duszy. Głęboko. Może nawet są to uczucia, którymi nie chcecie podzielić się z innymi. Ale mogą być impulsem do działania, do zmiany na lepsze.
Oko jest też symbolem bóstwa, słynne oko opatrzności wykorzystywano już w starożytnym Egipcie, w kulcie chrześcijańskim, wolnomularskim. Oko opatrzności przypomina, że Bóg patrzy na nasze poczynania na Ziemi.
Jakie zatem przesłanie płynie z malarstwa Edyty Tobiasz? Dla jednych będzie to wgląd w samych siebie, dla drugich spojrzenie, ocena, uznanie innych ludzi lub Boga. Co jeszcze? Interpretacji będzie wiele i wszystkie prawdziwe. Oczy nie kłamią.
Edyta Tobiasz – zajmuje się malarstwem olejnym i akrylowym. Jej prace wyróżniają się kolorowymi, mocnymi barwami, charakterystycznymi pociągnięciami pędzla w postaci cienkich kresek oraz częstymi motywami oczu i liści. Maluje i rysuje od najmłodszych lat. Absolwentka Liceum Ogólnokształcącego z klasą o profilu plastycznym, z wykształcenia dziennikarz. Zajmuje się także projektowaniem i wykonywaniem biżuterii. Artystka mieszka i tworzy w Józefowie.
Wstęp wolny.
Miejsce: Galeria RAMA
facebook