FINISAŻ WYSTAWY FOTOGRAFICZNEJ PT. „MATKA POLKA”

26.05.2017 (PIĄTEK) GODZ.18:00
 – projekt autorstwa MAGDALENY BŁASZCZYK.
Wstęp wolny.
Miejsce: Galeria RAMA.

Cykl składa się z czterech ujęć każdej z bohaterek: dwóch portretów w stanie błogosławionym – na początku i w zaawansowanej ciąży, zdjęcia mamy około rok po narodzeniu dziecka oraz fotografii przedstawiającej mamę ze wszystkimi dziećmi na tle ich rodzinnego domu. Projekt wyraża sposób widzenia świata, cel życia oraz źródła szczęścia i radości autorki.
Od autorki:
Projekt „Matka Polka” miał być początkowo moją pracą dyplomową wieńczącą okres uczęszczania do Warszawskiej Szkoły Fotografii. Pragnęłam by dyplom był o czymś co jest mi najbliższe. W owym czasie poznałam trzy fantastyczne, aktywne i pełne energii kobiety. Okazały się być podobnie jak ja, matkami wielodzietnej rodziny i znajdującymi w rodzinie sens i pełnię swojego życia. I właśnie one stały się pierwszymi bohaterkami mojego cyklu.
Początkowo myślałam, żeby zapraszać mamy do naszego szkolnego studia. Szybko okazało się, że ze względu na dużą ilość pracy, żadna z nich nie jest w stanie poświęcić na to czasu. Tak więc zaczęłam umawiać się w domu każdej z nich. Mając modelkę do dyspozycji maksymalnie przez godzinę, postanowiłam korzystać z zastanego światła, robiąc zdjęcia w całkowicie naturalnym otoczeniu.
Tak jak przy umawianiu się na nasza krótką sesję, przeszkodą był brak czasu lub pochmurne niebo, tak przy rocznym potomku, doszło uwzględnianie pór spania i posiłków maleństwa.
Najtrudniejsze do wykonania było zdjęcie wszystkich dzieci z mamą. Okazało się, że jedynym dniem kiedy wszystkie dzieci jednocześnie są w domu jest niedziela.
Ktoś może zapytać, dlaczego na zdjęciu rodzinnym brakuje ojców. Po pierwsze cykl nosi tytuł „Matka Polka”, a w rzeczywistości umówienie się z całą rodziną graniczyło z cudem. Ten projekt wyraża mój sposób widzenia świata, celu życia i źródła szczęścia i radości.

Magdalena Błaszczyk

Magdalena Błaszczyk – Zastanawiałam się jak zacząć swoją biografię. Na moje pytanie kim jestem – mąż odpowiedział – jesteś Matką Polką Otwocką.
A na co dzień prowadzę firmę Dom sp. z p. o. (spółka z pełną odpowiedzialnością). Mimo iż jestem szefową, moimi pracodawcami są mąż oraz czwórka dzieci.
Wcześniej byłam studentką, ukończyłam wydział Muzykologii na ATK, Instytut Organistowski (kochałam grać na organach) oraz 3 lata temu Warszawską Szkołę Fotografii.
Muzyka i fotografia są nieodłączną częścią mojego życia, począwszy od wczesnych lat szkoły podstawowej. Od dzieciństwa uczyłam się gry na fortepianie, a pierwszy aparat dostałam od taty gdy miałam 14 lat. I to tata usłyszał pierwszą recenzję zdjęć wykonanych przeze mnie, pamiętam to zdanie do dziś. – Kto proszę Pana robił te zdjęcia? – zapytał ktoś w zakładzie fotograficznym – bo ta osoba ma talent.
Najbardziej pasjonują mnie portrety, lubię fotografować ludzi, wydobywać z nich wnętrze i uchwycić, zatrzymać spojrzenie oczu, które są dla mnie zwierciadłem duszy. Spojrzenie czyjeś, ale zapisane przez pryzmat mojej wrażliwości. Bo dusza jest też przedmiotem mojej kolejnej fascynacji.
Uwielbiam oglądać stare albumy z fotografiami z przełomu XIX i XX wieku. Przeżywam wtedy wędrówkę w przeszłość, połączoną z odkrywaniem historii czyjegoś życia.
Ubiór, gesty, otoczenie – to wszystko zostało utrwalone na papierze. Zastanawiam się wtedy, co działo się na chwilę przed zapadnięciem migawki?. Skąd pochodziło krzesło stojące obok dębowego, rzeźbionego stolika? Co dana osoba czuła? O czym myślała? Jaka była historia jej życia? Jak się skończyła?”
Wstęp wolny.
Miejsce: Galeria RAMA MOK.