Miejski Ośrodek Kultury

w Józefowie
Strona główna
  • Start
  • Galeria RAMA
  • WERNISAŻ WYSTAWY MALARSTWA ANNY POLANOWSKIEJ pt. „5 [FAJF] – 5 LAT TWÓRCZOŚCI”

WERNISAŻ WYSTAWY MALARSTWA ANNY POLANOWSKIEJ pt. „5 [FAJF] – 5 LAT TWÓRCZOŚCI”

02.06.2017 (PIĄTEK) GODZ. 18:00
Wystawa stanowi podróż przez różnorodne koncepcje stylistyczne, motywy, tematy przedstawień i drogi wypowiedzi artystycznej. Prezentowane prace są efektem poszukiwań coraz bardziej nowatorskich, śmiałych i eksperymentatorskich technik wyrazu oraz form kreacji i interakcji artystki z odbiorcą.
Anna Polanowska (1981) – WARSZTAT FORM. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (Wydział Grafiki i Malarstwa, 2015), dyplomowany plastyk (Studium Sztuk Plastycznych i Technik Wizualnych, dyplom z wyróżnieniem, 2006). Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego (2005). Członek Związku Polskich Artystów Plastyków – Okręg Warszawski.
Artystka wszechstronna – w swojej działalności artystycznej Anna porusza się na styku różnych dziedzin sztuki. Swobodnie łączy i wykorzystuje doświadczenia grafiki komputerowej, projektowania przestrzeni, aranżacji wnętrz i wystawiennictwa.
Wstęp wolny.
Miejsce: Galeria RAMA. ” Wystawa obejmuje przegląd twórczości ostatnich pięciu lat działalności artystycznej Anny Polanowskiej (od drugiej połowy 2012 roku aż po najnowsze prace z ostatnich miesięcy).
Zbiór prac charakteryzuje się różnorodnością stylów i technik malarskich typowych dla poszczególnych okresów twórczych artystki. Ta kontrastowość podkreśla charakter każdego z zaprezentowanych stylów oraz wzmacnia ich nieprzewidywalność i nowość kreacji.
Wśród zaprezentowanych prac znajduje się m.in. najnowsza kolekcja kolaży na płótnie, w których Polanowska odważnie zestawia formy i modeluje obrazy przez włączenie w ich płaszczyznę obcych materiałów (tj. drut czy sznurek). W kolażach artystka w surrealistyczny sposób prowokuje motywami zainspirowanymi współczesnym światem, społeczeństwem, jego przekształceniami oraz relacją człowieka z otoczeniem.
Eksponowana będzie także popularna i ciesząca się uznaniem wśród odbiorców Domu Aukcyjnego DESA kolekcja geometryczna Anny Polanowskiej, czyli kompozycje wielobarwnych ostrokątów układające się w syntetyczne sceny figuratywne.
Nie zabraknie też propozycji dla tych, którzy cenią sobie świeżość spojrzenia na sztukę. Przełamując standardy powszechnie przyjętych norm artystka przedstawia również cykl obrazów przeznaczonych do zawieszenia nie w sposób tradycyjny, lecz pod określonym, unikalnym kątem.
Wśród prac typowych dla twórczości lat ubiegłych artystki zaprezentowane zostaną ekspresyjne, malowane z dużym rozmachem abstrakcje, obfitujące w spontaniczne i czytelnie zaznaczone pociągnięcia pędzla oraz bogatą fakturę farby nakładanej na płótno. Symbolicznie stylizowane przedstawienia człowieka, nagich kobiecych sylwetek, emocji uchwycenie momentu na płótnie stanowią cykl będący swoistą afirmacją współzależności światła i koloru.
Wystawę uzupełnia kolekcja monochromatyczna oparta na palecie barw z kontinuum bieli i czerni z charakterystycznym motywem złotych refleksów.

W twórczości Polanowska integruje doświadczenia sztuk wizualnych oraz różnych dyscyplin nauki – głównie psychologii i socjologii. Tworzy głównie metodą action-paintingu. Obrazy Polanowskiej to energetyczne i ekspresyjne prace, stanowiące wielowątkowe interpretacje plam barwnych i płaszczyzn o zróżnicowanej fakturze farb nakładanych na płótno. To sztuka autentyczna, spontaniczna i dynamiczna. Abstrakcyjne kompozycje z charakterem, o wyrazistych, kontrastowych barwach.
Polanowska specjalizuje się też w synergii sztuki i wnętrza – tworzy obrazy dopasowane do indywidualnych wnętrz mieszkalnych i komercyjnych, wzmacniając energię miejsca oraz ich modny design.
Równolegle zajmuje się home stagingiem i projektowaniem przestrzeni (wnętrza mieszkalne i komercyjne m.in.: metamorfozy Hotelu Młyn Klekotki, projekty przestrzeni biurowych dla SGH w Warszawie), wystawiennictwem (m.in. Ekspozycja Poczty Polskiej SA na Międzynarodowych Targach Nieruchomości MIPIM w Cannes, 2013) oraz projektowaniem graficznym (blisko trzydzieści okładek książkowych, materiały informacyjno-promocyjne).
facebook