ciekawostki z historii mok-u

"Przed wejście do Samanty, a w hallu józefowskiego MOK-u pozuje młodzież. Przyszli dziś na organizowaną w placówce imprezę."
Mokuś - pies z MOK-u;)
Marek Sułkowski
Lewa część płaskorzeźby
"Ajent - pan Kazimierz proponuje najmłodszym chłodne napoje i słodkie kremy."
Jeden z archiwalnych występów dziecięcych na scenie MOK
Fasada MOK z płaskorzeźbą autorstwa Edmunda Majkowskiego
Prawa częśc płaskorzeźby
  1. Samanta

Z rozrzewnieniem wspominana przez wielu mieszkańców Józefowa kawiarnia, która mieściła się w  dzisiejszej Galerii RAMA. W latach świetności można było w niej posiedzieć przy kawie, koniaku, zjeść ciepłe danie, krem z rodzynkami, kupić czekoladę czy pomarańcze. W późniejszym okresie, ze względu na wątpliwą reputację i przewagę części rozrywkowej nad kulturalną, została zamknięta.

  1. Ośrodek nie tylko kultury

W MOK-u oprócz kawiarni funkcjonowały: Liceum Humanistyczne, prywatna siłownia, szkoła nauki jazdy, sklep z artykułami fonograficznymi, odbywały się seanse bioenergoterapeutyczne. Ośrodek oferował też usługi video (np. kamerowanie komunii). Przez jakiś czas w salach Miejskiego Ośrodka Kultury udzielano ślubów, organizowano tu również oficjalne uroczystości pogrzebowe (pożegnanie gen. Chochy).

  1. Pies Mokuś

MOK miał pieska (lub na odwrót). Zwierzę pokochało to miejsce i spędzało tu długie godziny. Przywiązanie i wytrwałość pieska zostały wynagrodzone – Mokuś został przygarnięty przez ówczesną Dyrektor Ośrodka Panią Iwonę Machalską i szczęśliwie dożył swych dni w jej domu.

  1. Dziecięce Gwiazdy

Jednym z największych wydarzeń organizowanych przez MOK w latach 90-tych były Ogólnopolskie Spotkania Gwiazd Piosenki Dziecięcej. Wśród wykonawców ­znalazły się m.in. nastoletnie Alicja Bachleda-Curuś i Patrycja Markowska. 

  1. Pan Marek kinooperator

Pan Marek Sułkowski, którego już niestety nie ma wśród nas, to legenda Kina Muza (a wcześniej Kina Kometa). Zabawny i nieprzewidywalny. Jak sam opowiadał w jednym z wywiadów: „Pamiętam – mówi – jak na pytanie jaki film dziś będę wyświetlał, potrafiłem z poważną miną odpowiedzieć: dzisiaj francuski od 18 lat pt. „Ona jedzie na rowerze”, albo innym razem mówiłem, że film szwedzki „Suche majtki na dnie morza” i ludzie nabierali się czasem na te żarty”. Z niezaplanowanych sytuacji, kinooperator wspominał jak zdarzyło mu się pomieszać kasety z filmami i np. ku rozbawieniu widowni w trakcie seansu „Krzyżaków” Aleksandra Forda włączył fragmenty  Winnetou.

  1. Rzeźba Edmunda Majkowskiego

Elewację budynku Miejskiego Ośrodka Kultury od samego początku zdobi płaskorzeźba Edmunda Majkowskiego. Artysta rzeźbiarz był też autorem projektu Pomnika Bohaterów Września, który znajduje się na terenie cmentarza przy ul. Wawerskiej w Józefowie.

Skip to content