Mężczyzna w okularach mówi do mikrofonu. Ciemne tło.

„DROGA Wojciecha Młynarskiego i Jerzego Derfla”

Mężczyzna w okularach mówi do mikrofonu. Ciemne tło.

W dniu 21 marca o godz. 18 odbędzie się koncert online niezapomnianych piosenek Wojciecha Młynarskiego
i Jerzego Derfla. Wystąpią: Stanisław Górka oraz Andrzej Perkman.

„Gdy ktoś mówił Wojciech Młynarski to babcia od razu dodawała… a przy fortepianie Jerzy Derfel” – Zuzanna Wrońska.

 Wojciech Młynarski – poeta, autor tekstów piosenek
i librett, artysta kabaretowy, tłumacz i reżyser i Jerzy Derfel – kompozytor i pianista, aranżer, autor musicali oraz muzyki telewizyjnej i filmowej, stanowili jeden z najwybitniejszych polskich duetów literacko-muzycznych XX wieku. 

Za spektakl „Róbmy swoje” otrzymali  w 1988 roku Laur Solidarności, nagrodę w konkursie Przeglądu Poezji Śpiewanej Jacka Kaczmarskiego.

Stworzyli wiele znanych przebojów, m.in.: „Truskawki
w Milanówku”, „Dwanaście godzin z życia kobiety”, „Po Krakowskim w noc majową”, „Co ma robić taki frajer”, „Bywają takie dni”. 

Ich utwory śpiewali tacy artyści jak Halina Kunicka, Irena Santor, Jerzy Połomski, Mieczysław Wojnicki, Alicja Majewska, Hanna Banaszak i wielu wielu innych.

 „DROGA Wojciecha Młynarskiego i Jerzego Derfla” to niezwykły i bardzo osobisty koncert tego genialnego duetu, na który składają się utwory powstałe na przestrzeni 25 lat  wspólnej pracy i przyjaźni. Jedne bardziej, inne mniej znane ale wszystkie są wnikliwym opisem otaczającej rzeczywistości i mimo upływu czasu, nie straciły nic ze swojej aktualności. DROGA, to nie tylko tytuł niezwykle popularnego w latach 70-tych serialu w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego z Wiesławem Gołasem w roli głównej, ale także zapis wieloletniej artystycznej drogi tych znakomitych artystów i wybitnych osobowości. 

Każdy z tych utworów niesie ze sobą pewną historię, anegdotę. Aktor Stanisław Górka śpiewa piosenki, a także opowiada o Wojciechu Młynarskim, Jerzym Derflu
i czasach, w których te kompozycje powstawały. Przy fortepianie towarzyszy mu Andrzej Perkman.


Andrzej Perkman – muzyk, pianista, aranżer
i akompaniator. Jest wykładowcą na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Autor muzyki do filmów, spektakli teatralnych. Kierownik muzyczny koncertów i widowisk artystycznych.

Stanisław Górka – aktor, producent teatralny, lider Towarzystwa Teatralnego Pod Górkę – teatru specjalizującego się w kameralnych formach aktorsko-wokalnych. Współpracę z Wojciechem Młynarskim
i Jerzym Derflem rozpoczął w latach 80-tych spektaklem „Wieczór kolędowy”. Kolejnym wspólnym przedsięwzięciem był musical „Wesołego powszedniego dnia” zrealizowany w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. W swoich działaniach teatralno-wokalnych tak często sięgał do tekstów Wojciecha Młynarskiego i kompozycji Jerzego Derfla, że jego marzeniem stało się wyprodukowanie spektaklu opartego na ich twórczości. 

Zapraszamy w podróż po wspaniałej  twórczości
z „piosenkami, które nie chcą się zestarzeć”.

Skip to content