JÓZEFOWSKIE SPOTKANIA Z TEATREM 2024/„POTYCZKI TEWJI MLECZARZA Z BOGIEM”

Spektakl na podstawie książki „Dzieje Tewji Mleczarza” Szolema Alejchema z piosenkami Mordechaja Gebirtiga.

Piosenkę „If I Were a Rich Man” stanowiącą motyw przewodni brawurowego „Skrzypka na dachu” znają chyba wszyscy. Nie każdy jednak pamięta, że inspiracją dla powstania słynnego musicalu była właśnie książka Alejchema z 1894 roku.

W Kasrylewce, fikcyjnym miasteczku opisywanym przez autora, zachodzą zmiany charakterystyczne dla epoki przejściowej. Wdziera się kapitalizm kuszący możliwością zdobycia dużych pieniędzy. Jednocześnie dochodzą też echa społeczno-politycznych niepokojów, które dla mieszkańców mają nieoczekiwane konsekwencje. W tej dynamicznej rzeczywistości, próbuje odnaleźć się ubogi mleczarz Tewje. Los ewidentnie mu nie sprzyja, choć czasem szczęście wydaje się być blisko. Kiedy biedak chwilowo się wzbogaci, spada na niego kolejny cios i każe wrócić do trudnej egzystencji. Godzi się z tym pokornie, nie tracąc pogody ducha i ufności w Boga. Szalone tempo epoki fascynuje go i zadziwia. Czasem nie nadąża za przemianami, lecz w krytycznej sytuacji potrafi zręcznie odnaleźć własne miejsce w nowych warunkach. Ujmuje wdziękiem prostoty, mądrą dobrocią, przyjaznym stosunkiem do wszystkich stworzeń. Jest on postacią żywą, stuprocentowym Żydem, a zarazem człowiekiem uniwersalnym.

Występuje: Stanisław Górka; adaptacja i reżyseria: Sławomir Gaudyn; aranżacje muzyczne, akompaniament: Andrzej Perkman; scenografia, kostiumy: Anna Jędrzejczyk.  

Wydarzenie zostało zakończone.

Data

mar 03 2024
Expired!

Czas

18:00 - 19:30

Czas lokalny

  • Strefa czasowa: America/New_York
  • Data: mar 03 2024
  • Czas: 12:00 - 13:30

Lokalizacja

Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie

Organizator

MOK Józefów
Skip to content