Kobieta i dwóch mężczyzn z intrumentami muzycznymi na tle ściany w plenerze.

Letnie Koncerty Ogrodowe/”Tango-ulice miast”

„Tango – Ulice Miast”
Teatr Grot – Kinga i Arkadiusz Głogowscy oraz Zespół „The Goaters”

Teatr Grot zaprasza na spektakl muzyczny o historii tego wspaniałego, pełnego namiętności stylu tańca, który śpiewany, tańczony i grany jest z powodzeniem po dzisiejsze czasy.

Tango powstało około 1900 roku w Buenos Aires i Montevideo i nazwane zostało tangiem argentyńskim. Początkowo taniec ten wykonywano w różnego rodzaju lokalach i domach publicznych oraz na ulicach miasta. Był to rodzaj tańca, oprócz walca i polki, w którym partnerzy obejmowali się. Cechą wyróżniającą tango argentyńskie była improwizacja.

W widowisku pojawią się tanga argentyńskie, urugwajskie, francuskie, polskie, zwieńczone habanerą kubańską, od której to wywodzi się tango. W finale usłyszymy najpopularniejszą habanerę z opery Carmen w wykonaniu Kingi Teresy Głogowskiej.

Artyści wraz ze wspaniałymi muzykami wirtuozami: Dorotą Błaszczyńską-Mogilską na skrzypcach, Dawidem Rydzem na akordeonie oraz Maciejem Koziołem na kontrabasie, wykonają najznakomitsze tanga okresu odzyskania niepodległości przez Polskę. Wtedy właśnie w naszym kraju nastąpił rozkwit tanga w kabaretach, teatrach i filmie. Wykonywały je znakomite gwiazdy: Hanka Ordonówna, Lucyna Messal, Eugeniusz Bodo, Aleksander Żabczyński, Tola Mankiewiczówna, Mieczysław Fogg, Loda Niemirzanka, Tadeusz Faliszewski oraz Wiera Gran.

Podczas koncertu nie zabraknie również popisowych utworów instrumentalnych takich jak: „Tango pour Claude” – Richard Galliano, „Oblivion” – Astor Piazzolla, „Por una cabeza” – Carlos Gardel.

Atrakcją wieczoru będzie także wykonanie utworu premierowego – „Libertango” – tango Astora Piazzoli, do słów Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

Miejsce: scena plenerowa MOK

lip 03 2022