Rysunek. Słońce na żółto-zielonym tle.

POCZĄTEK LATA NA SKWERZE

Ten weekend do dawka dobrej kuchni, muzyki, plenerowych warsztatów i wystaw oraz …wspólnego śpiewania. Zapraszamy na skwer przy MOK-u!

Eco Zlot Foodtrucków – zagości na naszym skwerze od piątku do niedzieli. Szykuje się pyszna uczta smaków z całego świata. Rozkład jazdy: piątek 15:00 – 21:00 / sobota 12:00 – 21:00 / niedziela 12:00 – 20:00.

19.06.2021 (SOBOTA) 

GODZ. 15:00 – 17:30 LEMoniada – warsztaty edukacyjne przygotowane w ramach jubileuszowego #RokLema

#Warsztat 1. Kosmiczna scenografia
Wspólne budowanie instalacji artystycznej, kosmicznej scenografii, w której na koniec dnia będzie można sobie robić zdjęcia.

Prowadząca: Magda Car, ilustratorka, graficzka , instruktorka MOK- Otwarta Pracownia Ilustracji

#Warsztat 2. Niezwykłe meteoryty
W Podróży czternastej Dzienników gwiazdowych Stanisława Lema kosmonauta Ijon Tichy trafia na planetę Entropia, zamieszkaną przez istoty rozumne zwane Ardrytami. Leci tam odnowioną rakietą w poszukiwaniu kurdli i tajemniczych sepulków, jednak jego misję utrudnia pojawiający się raz po raz „strum” czyli gwałtowny opad meteorów. W Podróży dwudziestej piątej, gdzieś na rakietowym szlaku w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy, powstały tajemnicze stwory oplatające mackami rakiety. Zrodziły się na skutek katastrofy, w której kosmiczny statek uległ zniszczeniu wpadając na rafę meteorytową. W innej powieści Lema Obłok Magellana astronauci natrafiają na stację orbitalną Atlantydów, która tysiąc lat wcześniej została uderzona meteorytem i zboczyła z kursu. Jest jeszcze kilka innych powieści Lema, w których meteoryty odgrywają kluczową rolę zapowiadając katastrofę lub zmieniając świat. A czym tak na prawdę są meteoryty? Czy rzeczywiście mogą być niebezpieczne i zawsze sieją zniszczenie? Czy można je spotkać tu na Ziemi, a może w Polsce i do tego na Mazowszu? Na te pytania i wiele innych, postaram się odpowiedzieć i pokazać w jaki sposób można je odróżnić od zwykłych kamieni.
Prowadzenie : Katarzyna i Zbigniew Tymińscy pracują w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku zajmując się badaniem promieniowania jonizującego. Prywatnie – miłośnicy astronomii i kosmosu, w szczególności materii meteorytowej, którą interesują się zarówno jako kolekcjonerzy jak i badacze.
#Warsztat 3. Bajki robotów dla małych i dużych
Poprzez świat robotów wykreowany przez Lema: pobudzenie wyobraźni uczestników warsztatów przy użyciu różnorodnych materiałów i technik. Konstruowanie własnych robotów oraz grupowe budowanie dużych robotów z materiałów przeznaczonych do recyklingu.
Prowadzenie : Marcin Strzembosz, ilustrator, grafik, instruktor MOKu (grupy W jaskini plastycznego lwa, Plastyczni z pazurem).

#Warsztat 4. Wirtualny pokaz stacji kosmicznej w goglach VR
Każdy uczestnik warsztatu, przy użyciu zestawu do wyświetlania pokazów wirtualnej rzeczywistości w goglach VR będzie mógł obejrzeć 2 – 3 minutowy filmik pokazujący wnętrze stacji kosmicznej lub wybrane obiekty Kosmosu. Pokaz z całą pewnością dostarczy wszystkim niezapomnianych przeżyć i wrażeń.

#Warsztat 5. Kuchnia kometarna.
Człowieka zbliżającego się do komety zobaczyć można tylko na filmie SF. Podczas naszego pokazu widzowie na żywo zobaczą jak z suchego lodu i kilku innych kuchennych produktów tworzy się kometa i jej warkocz. A nawet będą mogli dotknąć tej prawie prawdziwej komety, która tylko wielkością różni się od tych, które czasem widać na niebie. Nie zabraknie także bardzo widowiskowych i ciekawych eksperymentów z suchym lodem.

Patronat honorowy nad warsztatami objęło biuro obchodów #RokLema

GODZ. 18:00 – POWER OF TRINITY / KONCERT

Power of Trinity to polski zespół pochodzący z Łodzi, założony w 1996 roku. Muzyka grana przez grupę charakteryzuje się łączeniem gatunków rocka, dub, reggae oraz elektroniki.

W 2005 roku POT wygrał przegląd Młode Wilki w warszawskiej Stodole, a następnie podpisał kontrakt z S.P. Records, skutkiem czego 15 czerwca 2007 ukazała się ich debiutancka płyta pt. 11. Krążek znalazł się wśród 10 najważniejszych polskich debiutów ostatniego 10-lecia magazynu Teraz Rock. Utwór pochodzący z tego albumu pt. Heaven, znalazł się także na składance z polską muzyką reggae o nazwie Far Away From Jamaica, obok hitów zespołów Vavamuffin, Habakuk oraz Indios Bravos. Zespół pojawił się też na wielu festiwalach, m.in. Union of Rock Węgorzewo, Camerimage, Ostróda Reggae Festiwal, Hunter Fest, Beer Fest Belgrad czy Eska Rock Tour.

W 2011 roku zespół podpisał kontrakt z wytwórnią MJM Music PL.  W tym samym roku, 31 października, ukazał się drugi album Power of Trinity pt. Loccomotiv.  Stał się on jednym z najbardziej popularnych polskich rockowych płyt roku 2011. Singiel Chodź ze mną podbił playlisty wielu stacji radiowych. Album uzyskał nagrodę Płyta Roku łódzkiego wydania magazynu Co jest Grane.

W roku 2012 Zespół zdobył prestiżowe Grand Prix Orange Warsaw Festiwal, na którym wystąpił m.in. u boku Lauryn Hill, Prodigy i Linkin Park. Kolejna była nagroda publiczności Festiwalu w Jarocinie. POT zagrał także z Red Hot Chili Peppers, Kasabian i PIL na 1. edycji warszawskiego Impact Festival.

W przerwach między nagrywaniem nowego materiału a koncertami muzycy nie próżnowali. Kuba Koźba udzielał się jako wokalista projektu Zbigniewa Hołdysa – Kosmos, a basista Krzysiek Grudziński występował z legendarną, punkową Moskwą.

8 września 2014 roku premierę miał trzeci studyjny krążek pt. Legorock. Album został wydany przy wsparciu ponad 200 fanów, użytkowników Megatotal.pl – najstarszego polskiego serwisu finansowania społecznościowego. Singlami promującymi wydawnictwo były utwory Poniedziałek, Suma Ran oraz Oko. Skład zespołu: Jakub Koźba – wokal, Łukasz Cyprys – gitara, Krzysztof Grudziński – gitara basowa, Grzegorz Graczyk – perkusja.

20.06.2021 (NIEDZIELA)

GODZ. 17:00 WERNISAŻ WYSTAWY PLENEROWEJ „JÓZEFOWSKI RENESANS ŚWIDERMAJERÓW” 

W ramach konkursu grantowego „ÓW JÓZEFÓW. INICJATYWY Z KULTURĄ 2021” zrealizowane został pionierski projekt pt:. „Nowy świdermajer”, polegający na fotograficznym uwiecznieniu wybranych józefowskich domów, nie starszych niż 15-20 lat, wybudowanych w nawiązaniu do stylu świdermajer. Organizatorzy projektu przeprowadzili rekrutację, podczas której wyłonili 16 miłośników fotografii z Józefowa i okolic, następnie przeprowadzili dla nich warsztaty dotyczące fotografowania architektury oraz spacer edukacyjny śladami józefowskich świdermajerów oraz letnisk. Każdy z uczestników warsztatów otrzymał zadanie sfotografowania wybranego domu: jeden dom – jeden fotograf.

Efekty ich pracy prezentujemy podczas wystawy fotografii pt. „Józefowski renesans świdermajerów”.  Organizatorzy bardzo dziękują Właścicielom domów – nowych świdermajerów, za wyrażenie zgody na wykonanie zdjęć oraz ich prezentację. 

Autorzy zdjęć: Iza Goc, Halina Kipa, Aleksandra Bem, Maciek Michałowski, Magdalena Dzierzęcka, Helena Chorzewska, Leszek Adamczyk, Beata Sawicka, Beata Podlecka, Wanda Rachaus-Lewandowska, Norbert Górski, Edyta Girgiel, Bożena Samojluk-Ślusarska, Anna Świerkuła, Agnieszka Rosińska oraz foto-team: Weronika Girys-Czagowiec i Daniel Jurczak.

Autorzy projektu i kuratorzy wystawy: Marzenna Szymańska i Robert Lewandowski

GODZ. 18:00 MOKKA ŚPIEWA Z JÓZEFOWEM

Śpiewać każdy może! Spotkajmy się, by przy dźwiękach gitary wspólnie pomuzykować i przypomnieć sobie dwanaście znanych i lubianych polskich hitów. Wszyscy dostaną śpiewniki z tekstami, a wspomagać wokalnie będą wokalistki z zespołu MOKKA. Prowadzenie – dyrygentka zespołu MOKKA – Ewa Jurkiewicz. Zapraszamy do wspólnego śpiewania! Warsztaty odbywają się w ramach konkursu grantowego „ÓW JÓZEFÓW. INICJATYWY Z KULTURĄ 2021”.

Miejsce: scena plenerowa MOK

Czarny tekst na białym tle. Na górze zielona szyszka.

Wydarzenie zostało zakończone.

Data

cze 18 - 20 2021
Expired!

Czas

15:00 - 21:00

Czas lokalny

  • Strefa czasowa: America/New_York
  • Data: cze 18 - 20 2021
  • Czas: 09:00 - 15:00

Lokalizacja

Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie

Organizator

MOK Józefów
Skip to content