Kobieta patrzy na stojącego bokiem mężczyzny. Oboje w strojach z epoki na ciemnym tle. Napisy dotyczące sztuki "Boski Elwiro"

Teatr Grot: „Boski Elwiro”

Pomysłodawcą sztuki o Andriollim jest Arkadiusz Głogowski, aktor (absolwent PWSFTviT w Łodzi – Filmówka), reżyser, założyciel i dyrektor Teatru Grot w Józefowie. Akcja dramatu rozgrywa się w roku 1885. Elwiro i Natalia mieszkają już w Brzegach, ale jeszcze na chwilę wracają do swojego dworku „Stasinów”, gdzie następują wydarzenia zmieniające ich dalsze losy…
Autor: Bożena Abratowska, reżyseria i inscenizacja – Arkadiusz Głogowski, muzyka – Filip Matuszewski (fortepian) i Weronika Kwiek (skrzypce)
Występują: Kinga i Arkadiusz Głogowscy, Maurycy Wolf i Stanisław Górka.
Transmisja: Youtube, Facebook (@MOK Józefów), www.mokjozefow.pl

BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI do odbioru od wtorku do piątku w godz. 11:00 – 17:00, w niedzielę w godz. 16:00 – 17:30.UWAGA! ZASADY UDZIAŁU W WYDARZENIACH! W związku z wirusem SARS-COV-2, aby uczestniczyć w wydarzeniach organizowanych przez MOK Józefów należy:
– wypełnić na miejscu: KWESTIONARIUSZ ZDROWIA I KLAUZULĘ INFORMACYJNĄ lub wypełnić na miejscu,
– w wydarzeniach na sali widowiskowej może wziąć udział maksymalnie 90 osób, na terenie budynku obowiązują maseczki.

Kiedy myślimy o Michale Elwiro Andriollim i jego twórczości, to przywołujemy w swojej pamięci ilustracje do Pana Tadeusza lub styl architektoniczny drewnianych przedwojennych willi i na tym nasza wiedza o artyście się właściwie kończy. Faktycznie, Andriolli zilustrował Pana Tadeusza na 100-lecie powstania epopei narodowej, spełniając prośbę wydawcy Hermana Altenberga, wydawcy Lwowskiego – w spektaklu świetnie wciela się w tę postać Stanisław Górka (profesor, dyrektor Towarzystwa Teatralnego „Pod Górkę”).

Andriolli był również architektem. Zachwyca jego styl tzw. „świdermajer”, który zaprojektował wzorując się na dworkach szwajcarskich, a także na drewnianych domach na Syberii, gdzie został zesłany za działalność powstańczą (Powstanie Styczniowe).

Orientujemy się w jego twórczości mniej lub więcej, ale kompletnie nie znamy go jako człowieka o wielkiej pasji tworzenia, obdarzonego wyjątkowym talentem malarskim i żarliwego patriotę, który kochał namiętnie i darzył miłością swój kraj – Polskę.

Arkadiusz Głogowski, zamieszkały w sąsiedztwie „Brzegów” Andriollego, zafascynowany szeroką działalnością wizjonera i artysty, postanowił zrobić o nim spektakl. Zaprosił do współpracy Bożennę Abratowską, która napisała scenariusz sztuki. Na miejsce prapremiery zostały obrane ruiny dworku Andriollego w Mińsku Mazowieckim.

Akcja dramatu rozgrywa się w roku 1885. Elwiro i Natalia mieszkają już w Brzegach, ale jeszcze na chwilę wracają do swojego dworku „Stasinów”, gdzie następują wydarzenia zmieniające ich dalsze losy. W rolę Natalii – rzeźbiarki wcieliła się Kinga Teresa Głogowska (absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi, współzałożycielka Teatru Grot, Wokalistka Warszawskiej Opery Kameralnej), która stworzyła wyjątkową kreację aktorską. Jej wrażliwość, temperament a także wspaniały głos (wykonuje dwie arie) oraz piękna prezencja w sukni z XIX w., nie pozostawia widza obojętnym.

W spektaklu w rolę dr Henryka Dobrzyckiego z Mieni, przyjaciela Andriollego wciela się aktor Maurycy Wolf, absolwent Warszawskiej Szkoły Filmowej.

Wielkim walorem przedstawienia jest muzyka wykonywana osobiście przez kompozytora Filipa Matuszewskiego, mieszkańca Józefowa, absolwenta Królewskiego Konserwatorium w Hadze. Kompozytorowi towarzyszy na skrzypcach Weronika Kwiek, absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Specjalnie do spektaklu zostały nakręcone filmy w konwencji kina niemego, dopowiadające historie bohaterów oraz został zrekonstruowany techniką mappingu 3D dworek Andriollego.

Wydarzenie zostało zakończone.

Data

lut 21 2021
Expired!

Czas

18:00 - 19:25

Czas lokalny

  • Strefa czasowa: America/New_York
  • Data: lut 21 2021
  • Czas: 12:00 - 13:25

Lokalizacja

Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie
Kategoria

Organizator

MOK Józefów
Skip to content