Miejski Ośrodek Kultury

w Józefowie
Strona główna

Natura-2018

ROWERKIEM PO LINII – WZDŁUŻ MIENI I ŚWIDRA.

21.07.2018 (SOBOTA)
GODZ. 10:00 
Wycieczka rowerowa z józefowianistą, miłośnikiem i pasjonatem Józefowa – Januszem Prządką. Trasa ok. 20 km (przybliżony czas trwania wycieczki to 3–4 godziny). Start: godz. 10:00 pod Urzędem Miasta w Józefowie.
Wstęp wolny. Obowiązują zapisy.

ROWERKIEM PO LINII – SZLAK NADWIŚLAŃSKI

23.06.2018 (SOBOTA)
GODZ. 10:00 
Wycieczka rowerowa z józefowianistą, miłośnikiem i pasjonatem Józefowa – Januszem Prządką. Trasa ok. 20 km (przybliżony czas trwania wycieczki to 3-4 godziny). Start: godz. 10:00 pod Urzędem Miasta w Józefowie.
Wstęp wolny. Obowiązują zapisy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22 789 22 84.

CYKL PRZYRODNICZY: „KULTURA I NATURA – PRZYRODA OKOLIC JÓZEFOWA” – IV SPOTKANIE: „WYSPY ZAWADOWSKIE”

13.04.2018 (PIĄTEK)
GODZ. 18:00 
Prowadzący: Konrad Malec – z wykształcenia przyrodnik.
Czy mewy mieszkają tylko nad morzem? Czym różni się mewa od rybitwy? Czy kaczki mogą zakładać gniazda w dziuplach? Czy tuż pod Warszawą gniazdują ptaki zagrożone wyginięciem? Czy w Józefowie są ptaki, które omal nie wyginęły przez modę? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć podczas wyprawy do rezerwatu przyrody Wyspy Zawadowskie położonego na zachodnich rubieżach Józefowa. Gorąco zachęcamy do wycieczek w to piękne i urokliwe miejsce, ale nim się tam wybierzecie, zapraszamy na wykład „Wyspy Zawadowskie”, który przybliży słuchaczom skrzydlatych mieszkańców rezerwatu.
Wstęp wolny.
Miejsce: sala widowiskowa MOK.

CYKL PRZYRODNICZY: „KULTURA I NATURA – PRZYRODA OKOLIC JÓZEFOWA” – III SPOTKANIE: „MIESZKAŃCY PRZYDOMOWYCH OGRÓDKÓW”

16.03.2018 (PIĄTEK) GODZ. 18:00 
Józefów swą zabudową, zanurzoną w dużej ilości zieleni, jest zbliżony do dawnej koncepcji miasta ogrodu, zgodnie z którą ludzie mieli być szczęśliwsi w otoczeniu przyrody. Przydomowe ogródki mogą być domem dla wielu zwierząt, których podglądanie może dostarczyć wielu radości. Zapraszamy na wykład o mieszkańcach małych i dużych ogrodów, żyjących tuż za progiem naszych domów.
Prowadzący: Konrad Malec – z wykształcenia przyrodnik, specjalizuje się w ornitologii i herpetologii, choć zdarza mu się wykraczać poza swoją „działkę”.
Wstęp wolny.
Miejsce: sala widowiskowa MOK.

„KULTURA I NATURA – PRZYRODA OKOLIC JÓZEFOWA” - II SPOTKANIE: „PRZEZ MAZOWIECKIE ŁĄKI I POLA”.

23.02.2018 (PIĄTEK) GODZ. 18:00
NOWY CYKL PRZYRODNICZY:

Mieszkańcy Józefowa mają niezwykłe szczęście. Niby obrzeża stolicy, ale… kilka kroków i znajdujemy się na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego! Tym razem przespacerujemy się polnymi drogami. Po prawej łąki, po lewej pola, nad nami świergot skowronków, ale uważnie patrzymy pod nogi, bo ropuchy się już obudziły i nie chcielibyśmy jakiejś zdeptać. Prowadzący: Konrad Malec – z wykształcenia przyrodnik, specjalizuje się w ornitologii i herpetologii, choć zdarza mu się wykraczać poza swoją „działkę”.
Wstęp wolny.
Miejsce: sala widowiskowa MOK

SPOTKANIE pt. „CZYSTY ORGANIZM"

16.02.2018 (PIĄTEK) GODZ. 18:00
CYKL: „SIĘGNIJ PO ZDROWIE I RADOŚĆ ŻYCIA Z NATURY I KULTURY!”jak pozostać pięknym i zdrowym dzięki odkwaszaniu i oczyszczaniu?”. Prowadzenie – JOLANTA ROMASZEWSKA-HRYMNIAK.
Co szkodzi naszemu zdrowiu i urodzie? Czym jest zakwaszenie organizmu? Jak pozbyć się złogów? Praktyczne porady na wiosnę dla zachowania równowagi kwasowo-zasadowej!
Zapraszamy, czas na wiosenne zmiany!

Jolanta Romaszewska-Hrymniak – Mistrz Naturoterapeuta (dyplom z uprawnieniami europejskimi), Hirudoterapeuta (leczenie pijawką lekarską), Zielarz Fitoterapeuta współpracująca z Herbarium Św. Franciszka w Panewnikach (Katowicach), Zgłębiająca Medycynę Klasztorną (o. Sroka, o. Klimuszko), propagatorka unikalnej wizji zdrowia Św. Hildegardy z Bingen, praktyk w postach i głodówkach leczniczych, żona i matka.
Wstęp wolny.
Miejsce: sala widowiskowa MOK.

„WSZYSTKO O MIŁOŚCI” – walentynkowy wieczór literacko-muzyczny

10.02.2018 (SOBOTA) GODZ. 18:00
w wykonaniu sekcji artystycznej kobiet PRO 50+ z Józefowa. Scenariusz: Bernard Belka. Scenografia i prowadzenie: Jolanta Drawnel.
Po wydarzeniu, ok. godz. 19:00, zapraszamy na zabawę prowadzoną przez DJ-a i sekcję taneczną kobiet PRO 50+ . Uczestników zabawy prosimy o przyniesienie małego poczęstunku.
Wstęp wolny.
Miejsce: sala widowiskowa MOK, Galeria RAMA i hol MOK

NOWY CYKL PRZYRODNICZY – „KULTURA I NATURA – PRZYRODA OKOLIC JÓZEFOWA” - I SPOTKANIE: „LAS I JEGO MIESZKAŃCY”.

26.01.2018 (PIĄTEK) GODZ. 18:00 
Opis wprowadzający do cyklu:
Józefów jest miasteczkiem pięknie usytuowanym – położonym w pobliżu Wisły, na obrzeżach Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. W myśl hasła „cudze chwalicie, swego nie znacie”, wielu mieszkańców nie zdaje sobie sprawy, jakie atrakcje przyrodnicze czekają ich tuż za progiem. Zapraszamy na cykl spotkań o przyrodzie okolic Józefowa, w czasie którego nie zabraknie odniesień do śladów, jakie zostawiła ona w polskiej, czy światowej kulturze. Podczas pierwszego spotkania zapoznamy się z mieszkańcami lasu, zarówno tymi pospolitymi, co nie znaczy znanymi, jak i nieco rzadszymi, nierzadko będącymi prawdziwymi atrakcjami! Podczas kolejnego spotkania wybierzemy się w „podróż” przez mazowieckie łąki i pola. Ponieważ w Józefowie dominuje niska zabudowa, której towarzyszą ogrody, poznamy dzikich mieszkańców przydomowych ogródków. Kwietniowe spotkanie poświęcimy głównie ptakom, które można spotkać w rezerwacie Wyspy Zawadowskie, położonego nad Wisłą, blisko Józefowa.

Prowadzący: Konrad Malec – z wykształcenia i zamiłowania przyrodnik. Specjalizuje się w ornitologii i herpetologii, choć zdarza mu się wykraczać poza swoją „działkę”. Dawniej przeprowadzał części przyrodnicze ocen oddziaływania na środowisko, obecnie woli pokazywać przyrodę zainteresowanym, zarówno w terenie, jak i na sali wykładowej. Badania i obserwacje, w których brał udział posłużyły m.in. do publikacji książek: „Ptaki lęgowe OSO Pradolina Warszawsko-Berlińska PLB100001” i „Czerwonej Księgi Ptaków Ziemi Łódzkiej”. Pasjami przyrodniczymi dzieli się na łamach czasopism Nowe Peryferie i Wędkarski Świat. Łodzianin, obecnie mieszkający nad Dolną Narwią, pośrodku Puszczy Białej, w pobliżu bagien i stawów. Prowadzi działalność z pogranicza edukacji i turystyki pokazując skarby przyrody i zabytki kultury, pod marką Kultura i Natura.
Wstęp wolny.
Miejsce: sala widowiskowa MOK.
facebook