Aktualności

NOWY CYKL PRZYRODNICZY – „KULTURA I NATURA – PRZYRODA OKOLIC JÓZEFOWA” - I SPOTKANIE: „LAS I JEGO MIESZKAŃCY”.

26.01.2018 (PIĄTEK) GODZ. 18:00
Opis wprowadzający do cyklu:
Józefów jest miasteczkiem pięknie usytuowanym – położonym w pobliżu Wisły, na obrzeżach Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. W myśl hasła „cudze chwalicie, swego nie znacie”, wielu mieszkańców nie zdaje sobie sprawy, jakie atrakcje przyrodnicze czekają ich tuż za progiem. Zapraszamy na cykl spotkań o przyrodzie okolic Józefowa, w czasie którego nie zabraknie odniesień do śladów, jakie zostawiła ona w polskiej, czy światowej kulturze. Podczas pierwszego spotkania zapoznamy się z mieszkańcami lasu, zarówno tymi pospolitymi, co nie znaczy znanymi, jak i nieco rzadszymi, nierzadko będącymi prawdziwymi atrakcjami! Podczas kolejnego spotkania wybierzemy się w „podróż” przez mazowieckie łąki i pola. Ponieważ w Józefowie dominuje niska zabudowa, której towarzyszą ogrody, poznamy dzikich mieszkańców przydomowych ogródków. Kwietniowe spotkanie poświęcimy głównie ptakom, które można spotkać w rezerwacie Wyspy Zawadowskie, położonego nad Wisłą, blisko Józefowa.

Prowadzący: Konrad Malec – z wykształcenia i zamiłowania przyrodnik. Specjalizuje się w ornitologii i herpetologii, choć zdarza mu się wykraczać poza swoją „działkę”. Dawniej przeprowadzał części przyrodnicze ocen oddziaływania na środowisko, obecnie woli pokazywać przyrodę zainteresowanym, zarówno w terenie, jak i na sali wykładowej. Badania i obserwacje, w których brał udział posłużyły m.in. do publikacji książek: „Ptaki lęgowe OSO Pradolina Warszawsko-Berlińska PLB100001” i „Czerwonej Księgi Ptaków Ziemi Łódzkiej”. Pasjami przyrodniczymi dzieli się na łamach czasopism Nowe Peryferie i Wędkarski Świat. Łodzianin, obecnie mieszkający nad Dolną Narwią, pośrodku Puszczy Białej, w pobliżu bagien i stawów. Prowadzi działalność z pogranicza edukacji i turystyki pokazując skarby przyrody i zabytki kultury, pod marką Kultura i Natura.