FNTS-2016

III część FESTIWALU NAJPIĘKNIEJSZYCH TAŃCÓW ŚWIATA – POLSKI TANIEC NARODOWY – POLONEZ

Polonez

12.11.2016 r. (SOBOTA) GODZ. 18:00
Polonez uznawany jest za najstarszy taniec narodowy. Znany był pod nazwami: chodzony, pieszy, wielki a do końca XVIII wieku występował niemal w całej Europie jako taniec polski. Od ludu przejęła poloneza drobna szlachta, a następnie magnaci oraz dwór królewski. Tradycja tańczenia poloneza podczas ważnych uroczystości przetrwała do dziś. Zapraszamy na widowisko, podczas którego przekonamy się czym polonez urzekł tak wybitnych kompozytorów jak: Michał Kleofas Ogiński, Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko, Karol Kurpiński, czy Franciszek Liszt. Podczas koncertu zobaczymy polonezy w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej oraz usłyszymy polonezy kompozytorów z całego świata w wykonaniu kwartetu smyczkowego na skrzypce, fortepian, harmonię i fagot i inne.
Bilety w cenie 10 zł. Przedsprzedaż biletów od 02.11 do 10.11 w godz. 14:00 – 18:00 w kasie MOK. W dniu wydarzenia od godz. 17:00.

FESTIWAL NAJPIĘKNIEJSZYCH TAŃCÓW ŚWIATA - TANIEC KLASYCZNY - "GISELLE"

Giselle

30.10.2016 r. ( NIEDZIELA) GODZ. 18:00
 - filmowy pokaz tańca baletu francuskiego.
W paryskiej inscenizacji zwraca uwagę to, że tancerz ma powierzone określone zadanie aktorskie. Poza tańcami, w scenach wymagających reakcji zespołu baletowego widać logikę i przygotowanie. Jest to ważne ze względu na pantomimę baletową, która często jest dla widza niezrozumiała. Świadome działania solistów i zespołu, którzy zgodnie z muzyką wykonują powierzone im sceny pantomimiczne, zapewniają spektaklowi sukces, gdyż balet romantyczny, tylko wtedy oprze się upływowi czasu, gdy pozostanie zrozumiały i jak za dawnych lat będzie wzruszał widzów.

FESTIWAL NAJPIĘKNIEJSZYCH TAŃCÓW ŚWIATA – TAŃCE SENEGALSKIE – TANIEC WYRAZU I EKSPRESJI – SABAR w wykonaniu TANCERZY I MUZYKÓW GRUPY „YAYE DIB SABAR”.

TAŃCE AFRYKAŃSKIE

15.10.2016 r. (SOBOTA) GODZ. 19:00
Artyści z Senegalu przedstawią na scenie muzyczne i taneczne tradycje o nazwie Sabar. Sabar to nazwa bębna, rodzaj tańca jak również tym terminem określamy ogólnie rytmy z danej rodziny. Instrumenty i taniec to element bogatej tradycji Senegalu i Gambii, stały się one bardzo popularne i są obecnie szeroko wykorzystywane w afrykańskiej muzyce współczesnej i tańcu.
Taniec Sabar znacznie różni się od innych stylów afrykańskich. Składa się on z kombinacji ekspresyjnych ruchów, swingów, twistów i przede wszystkich skoków. Bardzo wyraźne znaczenie w ogólnym wyrazie tańca odgrywają biodra i kolana. Jest to taniec wyrazu i ekspresji, który angażuje każdą część ciała.
Taniec Sabar jest teraz bardzo popularny w USA, prowadzone są tam zajęcia w udziałem setki uczestników, wykorzystuje się go scenach teatralnych w Nowym Jorku, Chicago i Kalifornii. Popularność tego stylu rośnie również w Europie, dzięki senegalskim artystom szerzących swoją kulturę szczególnie w krajach takich jak Wielka Brytania, Hiszpania, Francja, Belgia, Szwajcaria, Szwecja, Finlandia, Niemcy. A teraz czas na Polskę.
Artyści zostali zaproszeni przez Fundację African Roots i poprowadzą warsztaty tańca również w ramach festiwalu Afro Revolution www.afrodancefestival.pl
Cena biletu: 10 zł. Przedsprzedaż biletów od 03.10 do 14.10 w godz. 14:00 – 18:00 w kasie MOK.
Miejsce: sala widowiskowa MOK