Euroshorts 2018 Młodzi filmowcy – 27 Międzynarodowy Festiwal Filmowy

12.05.2019 (NIEDZIELA)
Zapraszamy na pokaz filmów krótkometrażowych z 27 edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Euroshorts. W festiwalu, którego premiera odbywa się w Gdańsku, wzięło udział 58 filmów z 29 krajów. Walczyły one o nagrody w kategoriach: dokument, fabuła, animacja, film eksperymentalny.
„Filmy z naszego konkursu to kilkadziesiąt fascynujących spojrzeń na świat, na miłość, na kino. W tym roku wyróżnia je coś, co można nazwać „przekraczaniem granic”. Młodzi twórcy mają silną potrzebę zamanifestowania swego światopoglądu. Uwielbiam ich szczerość, ambicję i odwagę”– mówi Kaja Wilengowska, filmoznawczyni, główna selekcjonerka festiwalu.
Festiwal Fundacji Młodego Kina, nazwany później festiwalem Euroshorts, powstał w 1992 roku, a międzynarodowy konkurs filmów krótkometrażowych – 7 lat później. Jego celem jest promowanie i wspieranie młodych artystów. Dotąd pokazano blisko 1000 filmów młodych filmowców, a najlepsze z nich wyróżniono. Filmy wyświetlono w prawie 100 polskich miastach oraz stworzono wiele szans kontaktu twórców z widzami.

Program:

Wiosenny romans (Spring Fling), ANIMOWANY, 2:29, reż./dir Lisa Toft,Nowa Zelandia/New Zealand
Kowboj – figurka, stojący na desce rozdzielczej samochodu, zauważa w zaparkowanym obok samochodzie, plastikową laleczkę – hula girl.

Para z każdego rodzaju (Two of Every Kind), ANIMOWANY, 8:38, reż./dir Efrat Chen Weiss, Naor Zana, Neta Bar, Izrael/Israel
Mało kto wie, że wśród par zwierząt, które schroniły się w Arce Noego przed potopem, jednym z głównych wydarzeń w historii ludzkości, były też dwa pawie, dwaj mężczyźni. Kryzys, jaki zaistniał między Bogiem a ludźmi jest niczym w porównaniu z kłopotami tych dwóch osobników z wejściem na pokład Arki.

Drzewo mandarynkowe (The Mandarin Tree, Mandalina Agaci), FABULARNY, 17:58, reż./dir Cengiz Akaygün, Niemcy/Germany
Ojciec małej Sirin z powodów politycznych trafił do tureckiego więzienia. Rysunek ptaka, który dziewczynka chce mu zanieść, strażnik więzienny interpretuje jako symbol anarchistyczny i konfiskuje go. Dziewczynka maluje więc coś innego.

Gry pogrzebowe (Funeral Games, Troc Mort), FABULARNY, 14:59,reż./dir Martin Darondeau, Francja/France
Kradnąc grabarzom samochód, w którym znajduje się trumna ze zwłokami, dwaj złodzieje gubią cenną torbę. Muszą odnaleźć właścicieli auta i zorganizować wymianę.

Podwórkowy blues (Schoolyard Blues, Skolstartssorg), FABULARNY, 16:36, reż./dir Maria Eriksson-Hecht, Szwecja/Sweden
To będzie dla Johna pierwszy dzień w szkole. Starszy brat, 11-letni Mika ma misję: chce nauczyć Johna trudnej prawdy o świecie, a najpierw bezlitosnych zasad ze szkolnego boiska.

Mała (The Little One, Malá), ANIMOWANY, 9:53, reż./dir Diana Cam Van Nguyen, Czechy/Czech Republic
Wietnamska dziewczynka wychowuje się w europejskim mieście. Już wie, że jest inna, ale to jest jej dom. Nagle jej rodzice postanawiają wrócić do Wietnamu.

Dziku (The Beast), FABULARNY, 22:21, reż./dir Kamila Chojnacka, Polska/Poland
Krzysztof, 19-letni właściciel siłowni i raper, pracuje też jako ochroniarz w operze. Pod wpływem arii, którą usłyszał pierwszy raz w życiu, decyduje się zapisać na lekcje śpiewu u młodej śpiewaczki.

Miejsce: Kino MUZA MOK.