Miejski Ośrodek Kultury

w Józefowie
Strona główna

Terminarz imprez - styczeń 2018

GALERIA WEJŚCIE
„Czego nie wie król, czyli bajki o…” – najnowsza wystawa ilustracji i tekstów pochodzących z książki „Bajki o...” autorstwa mieszkańców Józefowa – Dominiki Stadnickiej-Strzembosz i Marcina Strzembosza. Na wystawę składają się teksty oraz ilustracje z poszczególnych bajek. Wystawa to gra w odkrywanie szczegółów, pełna królewskich zagadek. Plansze prowokują do zadawania pytań i szukania na nie odpowiedzi. Powiększonym ilustracjom towarzyszy mini książeczka-przewodnik z zagadkami oraz zabawami współgrającymi z tematem wystawy.

05.01.2018 (PIĄTEK)
GODZ. 18:00 WERNISAŻ WYSTAWY GRAFIK MARZENY RAFIŃSKIEJ PT. „PANGRAM ALBO OPUSZKI PALCÓW”
Na wystawę składają się 32 plakaty, w centrum których ukryte są litery otoczone kołami, półksiężycami oraz poziomymi, pionowymi i ukośnymi kreskami. Grafiki ułożone są w pangram, czyli zdanie zawierające wszystkie litery alfabetu, inspirowany tekstem „Pegaz zdębiały” Stanisława Barańczaka, w którym pełno jest gier i zabaw słownych.

„Codziennie poruszamy się między tym, co ma znaczenie a tym co znaczenia nie ma, jednym rzeczom przypisujemy wagę, innym odbieramy, jedne budzą skojarzenia, inne nie. Litery są zapisem dźwięków mowy, nabierają znaczenia w kontekście, w połączeniu z innymi.
W samej literze tym czymś znaczącym – odróżniającym ją od innych liter – jest kształt, na który składa się jeden bądź kilka elementów. Można im nadać kolor i stworzyć kolorowy kod liter. Po co ludzie tworzą kody? Dla zabawy, by nadać czemuś powagi, by coś zataić przed innymi, by porozumiewać się między sobą, żeby się odróżnić i żeby poczuć wspólnotę, żeby coś usystematyzować i skomplikować, uprościć i zagmatwać, uporządkować i zhierarchizować, utrudnić i ułatwić, wyprostować lub wykrzywić, doprecyzować i uczynić hermetycznym. Poczuć się bezpiecznie i zdystansować, wyjaśnić i zaciemnić.”

Marzena Rafińska z wykształcenia jest pedagogiem (Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Krakowie), logopedą i muzealnikiem (Uniwersytet Warszawski). Dwa lata temu ukończyła studia podyplomowe z projektowania graficznego w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Do tej pory jej grafiki i plakaty można było podziwiać m.in. w Biurze Wystaw Artystycznych i Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach, natomiast fotografie m.in. w Miejskiej Bibliotece Publicznej, Izbie Historii Skierniewic, a także Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
Wstęp wolny. Miejsce: Galeria RAMA MOK.

07.01.2017 (NIEDZIELA)
GODZ. 18:00 KONCERT KOLĘD ZESPOŁU TAŃCA POLSKIEGO W JÓZEFOWIE
To już kolejny rok, w którym Zespół Tańca Polskiego w Józefowie zaprasza na Koncert Kolęd – doskonale przygotowane, barwne, pełne świeżości i autentyczności świąteczne widowisko. Podczas koncertu zostaną zaprezentowane tradycyjne kolędy i pastorałki przy akompaniamencie kwartetu muzycznego, ale także polskie tańce: polonez, chodzony, mazur. Subtelne piękno zawarte w tanecznych obrazach z pewnością zachwyci józefowską publiczność, a różnorodny program sprawi, iż widzowie poczują świąteczną i noworoczną atmosferę, pełną rodzinnego ciepła, uśmiechu i radości.
Kierownik artystyczny, choreograf – Łukasz Neter, kapelmistrz – Mateusz Chmielewski, przygotowanie wokalne – Małgorzata Kondratiuk.

Cena biletu: 10 zł. Przedsprzedaż biletów od 15.12.2017 do 05.01.2018 w godz. 14:00 – 18:00 w kasie MOK. W dniu wydarzenia od godz. 17:00. Miejsce: sala widowiskowa MOK.

12.01.2018 (PIĄTEK)
GODZ. 18:00 CYKL: „SIĘGNIJ PO ZDROWIE I RADOŚĆ ŻYCIA Z NATURY I KULTURY!” – IV SPOTKANIE pt. „HILDEGARDA Z BINGEN – JEJ HOLISTYCZNE SPOJRZENIE NA CZŁOWIEKA I PRAKTYCZNE RECEPTY NA NASZE ZDROWIE”.
Prowadzenie – JOLANTA ROMASZEWSKA-HRYMNIAK.
Jak św. Hildegarda postrzegała człowieka i jego zdrowie?
Skąd czerpała swoją ogromną wiedzę?
Czy stosowanie medycyny Hildegardy jest opłacalne?
Jak wprowadzić we własne życie cudowną medycynę tej średniowiecznej uzdrowicielki?
Szanowni Państwo, medycyna św. Hildegardy jest szansą na zdrowie i pogodę ducha dla każdego z nas, dla każdego który kocha dane mu ŻYCIE! Zapraszamy na wykład.
Wstęp wolny.
Miejsce: sala widowiskowa MOK.

13.01.2018 (SOBOTA)
GODZ. 11:00 „HOKUS-POKUS, ALBERCIE ALBERTSONIE” - FILM DLA DZIECI 4+
Opowieść o dorastaniu, odpowiedzialności, magii i o tym, że marzenia się spełniają w najmniej oczekiwany sposób. Chłopiec marzy o posiadaniu psa, ale jego tata uważa, że jest na to zdecydowanie za wcześnie. Albert jest przekonany, że do spełnienia marzenia można użyć magicznych sztuczek, w których świat wprowadza go zaprzyjaźniony magik. Okazuje się jednak, że to nie takie łatwe, jak by się mogło wydawać. Reżyseria: Torill Kove, Norwegia 2013, 72 min.
Wstęp wolny.
Miejsce: sala widowiskowa MOK.

13.01.2018 (SOBOTA)
GODZ. 18:00 KONCERT PT. „OTWÓRZ DRZWI – EWA GAPON I ANDRZEJ SAJDAK KOLĘDOWO”
– Duet muzyczny, którego wykonania utworów charakteryzują się pięknym, romantycznym brzmieniem. Ich pełne ekspresji i żaru interpretacje muzyczne oczarowują słuchacza. W bogatym repertuarze znajdziemy zarówno polskie jak i zagraniczne standardy, urokliwe liryczne ballady i chwytające za serce kompozycje muzyki rozrywkowej. Usłyszymy w ich wykonaniu bardziej, a także mniej znane kolędy i pastorałki. Ewa i Andrzej zapraszają do wspólnego kolędowania.
Wstęp wolny.
Miejsce: sala widowiskowa MOK.

14.01.2018 (NIEDZIELA)
GODZ. 18:00 WIECZÓR Z GWIAZDAMI – GENIALNA KOMEDIA YASMINY REZY W GWIAZDORSKIEJ OBSADZIE: KATARZYNA MACIĄG, LESŁAW ŻUREK, KATARZYNA MISIEWICZ-ŻUREK ORAZ MARCIN CHOCHLEW
Reżyseria: Dominik Nowak.
To niezwykle „aktorsko” napisana komedia psychologiczna jednej z najpopularniejszych autorek w Europie – Yasminy Rezy. Akcja spektaklu rozgrywa się w czasie rzeczywistym podczas spotkania dwóch małżeństw. Czwórka dorosłych „wychowanych” osób rozmawia w „kulturalny” sposób o zaistniałej sytuacji tj. bójki ich dzieci. Z pozoru kurtuazyjne spotkanie stopniowo przeradza się w otwarty konflikt…
W rankingu wydarzeń teatralnych 2016 r. Gazety Świętojańskiej spektakl zwyciężył w kategorii „Najlepszy spektakl komediowy”.
Cena biletu: 60 zł. Przedsprzedaż od 11.12.2017 r. do 12.01.2018 r. w godz. 14:00 – 18:00 w kasie MOK. W dniu wydarzenia od godz. 17:00.
Miejsce: Teatr OTWARTY MOK.

15 – 26.01.2018 ARTYSTYCZNY STYCZEŃ W MOK
Tradycyjnie już na czas ferii zimowych zmieniamy godziny stałych zajęć i przed południem organizujemy ciekawe spotkania i pokazy filmowe. Zapraszamy dzieci (od 6 r.ż.) wraz z rodzicami oraz młodzież. W tym roku przyjedzie do nas mobilne planetarium, obejrzymy niebo przez teleskop i rozwiążemy królewskie zagadki z ilustratorem Marcinem Strzemboszem. Jak co roku nie zabraknie ciekawych filmów dla dzieci i młodzieży.
Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny, na spotkania obowiązują zapisy: tel. 22 789 22 84 lub email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
20.01.2018 (SOBOTA)
GODZ. 11:00 Z BABCIĄ I Z DZIADKIEM – RODZINNY PLENER FOTOGRAFICZNY „ŚWIDER I ŚWIDERMAJERY ZIMOWĄ PORĄ”
Robiliście kiedyś wspólnie zdjęcia? Jeżeli nie, to wybierzcie się razem z nami na międzypokoleniowy józefowski plener. Zabierzcie ze sobą aparat i koniecznie termos z ciepłą herbatą, pamiętajcie, by ubrać się bardzo ciepło (nie zapomnijcie o rękawiczkach z pięcioma palcami). Spotykamy się o godzinie 11:00 na parkingu przy dawnym moście kolejki wąskotorowej w Józefowie. Zaprasza Sekcja Fotograficzna Józefów wraz z instruktorami.
Udział w plenerze jest bezpłatny. Obowiązują zapisy: tel. 22 789 22 84 lub email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

SPECJALNY, FAMILIJNY WEEKEND FILMOWY DLA BABCI I DZIADKA Z WNUCZĘTAMI

20.01.2018 (SOBOTA) GODZ. 16:00
FILM PRZYGODOWY dla dzieci od lat 7.
Wychowywany przez przybranego dziadka Sebastian z niecierpliwością czeka na powrót swej przyjaciółki Angeliny. Na wieść o tym, że awionetka, którą podróżowała dziewczyna, zaginęła gdzieś w górach, Sebastian i jego wierne psisko Bella wyruszają na pomoc. Niebezpieczna wyprawa obfitować będzie w dramatyczne, ale i zabawne wydarzenia. Pożar lasu, zetknięcie oko w oko z niedźwiedziem, wysokogórska wspinaczka, a przede wszystkim spotkanie z nieznajomym pilotem okażą się dla chłopca i jego psa początkiem zupełnie nowej, niespodziewanej przygody. W jej trakcie Sebastian trafi na ślad swego zaginionego ojca.
Seans niebiletowany.
Miejsce: sala widowiskowa MOK.

21.01.2018 (NIEDZIELA) GODZ. 16:00
ANIMOWANY FILM b/o
- to nominowana do Oscara najpiękniejsza bajka roku 2015, która zabiera widzów w niezwykłą podróż po świecie zamieszkałym przez pół-foki pół-ludzi, olbrzymy przemienione w kamienie i wyjątkowo odważne dzieci, których wspólna podróż pomoże odkryć siłę, która tkwi w rodzinie. To „przebój kinowy z duszą” (...).
Seans niebiletowany.
Miejsce: sala widowiskowa MOK.

26.01.2018 (PIĄTEK) GODZ. 18:00
NOWY CYKL PRZYRODNICZY – „KULTURA I NATURA – PRZYRODA OKOLIC JÓZEFOWA” - I SPOTKANIE: „LAS I JEGO MIESZKAŃCY”.

Opis wprowadzający do cyklu:
Józefów jest miasteczkiem pięknie usytuowanym – położonym w pobliżu Wisły, na obrzeżach Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. W myśl hasła „cudze chwalicie, swego nie znacie”, wielu mieszkańców nie zdaje sobie sprawy, jakie atrakcje przyrodnicze czekają ich tuż za progiem. Zapraszamy na cykl spotkań o przyrodzie okolic Józefowa, w czasie którego nie zabraknie odniesień do śladów, jakie zostawiła ona w polskiej, czy światowej kulturze. Podczas pierwszego spotkania zapoznamy się z mieszkańcami lasu, zarówno tymi pospolitymi, co nie znaczy znanymi, jak i nieco rzadszymi, nierzadko będącymi prawdziwymi atrakcjami! Podczas kolejnego spotkania wybierzemy się w „podróż” przez mazowieckie łąki i pola. Ponieważ w Józefowie dominuje niska zabudowa, której towarzyszą ogrody, poznamy dzikich mieszkańców przydomowych ogródków. Kwietniowe spotkanie poświęcimy głównie ptakom, które można spotkać w rezerwacie Wyspy Zawadowskie, położonego nad Wisłą, blisko Józefowa.

Prowadzący: Konrad Malec – z wykształcenia i zamiłowania przyrodnik. Specjalizuje się w ornitologii i herpetologii, choć zdarza mu się wykraczać poza swoją „działkę”. Dawniej przeprowadzał części przyrodnicze ocen oddziaływania na środowisko, obecnie woli pokazywać przyrodę zainteresowanym, zarówno w terenie, jak i na sali wykładowej. Badania i obserwacje, w których brał udział posłużyły m.in. do publikacji książek: „Ptaki lęgowe OSO Pradolina Warszawsko-Berlińska PLB100001” i „Czerwonej Księgi Ptaków Ziemi Łódzkiej”. Pasjami przyrodniczymi dzieli się na łamach czasopism Nowe Peryferie i Wędkarski Świat. Łodzianin, obecnie mieszkający nad Dolną Narwią, pośrodku Puszczy Białej, w pobliżu bagien i stawów. Prowadzi działalność z pogranicza edukacji i turystyki pokazując skarby przyrody i zabytki kultury, pod marką Kultura i Natura.
Wstęp wolny.
Miejsce: sala widowiskowa MOK.

27.01.2018 (SOBOTA)
GODZ. 18:00 KONCERT PT. „MIŁOŚĆ W OPERETCE, TANGACH i MUSICALU”
Jest to koncert złożony z najpopularniejszych pieśni operetkowych, piosenek musicalowych oraz takich przebojów jak słynna piosenka H. Ordonówny „Miłość Ci wszystko wybaczy”. Całość przeplatana jest najpiękniejszymi argentyńskimi tangami Astora Piazzolli m.in. słynnym „Libertango” oraz „Oblivion”.
Motywem łączącym wszystkie pozycje repertuarowe tego koncertu jest miłość. Dodatkowo słowo wiążące okraszające całość szczyptą anegdoty i dobrego humoru wprowadza słuchaczy w szampański nastrój pozostawiając wspaniałe wrażenia!
Całość koncertu opatrzona jest komentarzem a raczej pogadanką na temat prezentowanych utworów, wprowadzającą w ten sposób słuchaczy w klimat prezentowanej muzyki, wtajemniczając ich częstokroć w zabawne anegdoty związane z utworami i kompozytorami.
Wstęp wolny.
Miejsce: sala widowiskowa MOK.

28.01.2018 (NIEDZIELA)
GODZ. 18:00 NOWY CYKL – KLASYKA W TEATRZE – SPEKTAKL KOMEDIOWY - „DOŻYWOCIE” ALEKSANDRA FREDRY W WYKONANIU AKTORÓW TEATRU PARABUCH
„Dożywocie” to utwór przedstawiający w komediowej formie rodzący się w XIX wieku kapitalizm. Jest to galeria cudownie nakreślonych postaci, wśród których lichwiarz Łatka należy obok Cześnika, czy Rejenta z „Zemsty”, do najważniejszych typów ludzkich przedstawionych przez Fredrę. Choć głównym wątkiem utworu jest pogoń za pieniądzem, to jak na komedię przystało, towarzyszy mu uroczy wątek romansowy, kończący się happy endem. Na szczególną uwagę zasługuje piękny „fredrowski” wiersz, którym komedia jest napisana.
Cena biletu: 20 zł.
Miejsce: Teatr OTWARTY MOK.
facebook