Miejski Ośrodek Kultury

w Józefowie
Strona główna

„…OSTATNIA SESJA ZDJĘCIOWA…”


WYSTAWA PLENEROWA
Galeria PARK

Najnowsza wystawa fotografii przygotowana przez Miejski Ośrodek Kultury we współpracy z Panem Januszem Prządką. Józefowianista udostępnił nam gromadzoną przez długie lata kolekcję przedmiotów znalezionych na terenie Józefowa i Michalina. Są wśród nich związane z przedwojenną i powojenną historią naszego regionu: stare narzędzia cieśli i stolarzy, lampy, zamki i klucze, przedmioty codziennego użytku. Wszystkie, pozbawione dzisiaj użyteczności, ale obdarzone kulturowym znaczeniem, dzięki wystawie znów stają się bohaterami własnej opowieści.
GALERIA PARK MOK
Projekt i scenografia plansz: Agata Parzych-Bucka, zdjęcia: Grzegorz Muczke.
Niesamowitą kulturę łupania orzechów stworzyły japońskie wrony z miasta Sendai, które siadały na ulicznych sygnalizatorach i czekały aż zapali się czerwone światło, wtedy podlatywały w pobliże stojących samochodów, umieszczały przed ich kołami orzechy, następnie wracały na z góry ustalone pozycje, obserwując jak po zmianie sygnalizacji na zieloną, ruszające auta rozłupują drogocenne łupiny, by po kolejnej zmianie świateł zebrać je z jezdni.
Dziadek do orzechów to narzędzie gospodarstwa domowego znane każdemu, kto choć raz pragnął zjeść orzech otoczony łupiną. Właśnie takie akcesoria kolekcjonuje Jacek Lutoborski – mieszkaniec Otwocka. Jego zbiór liczy ponad 400 egzemplarzy i jest jednym z największych w Polsce. Stworzenie tak imponującej kolekcji to efekt blisko 20 lat szperania na największych giełdach staroci w Polsce, a ostatnio zakupów na aukcjach internetowych na całym świecie. Najstarszy eksponat to rzeźbiona w bukszpanie figurka wiewiórki, która pochodzi z początku XIX wieku.

 – wystawa przygotowana przez Miejski Ośrodek Kultury z okazji jubileuszu 55-lecia miasta. Prezentowane na wystawie zdjęcia powstały podczas plenerów fotograficznych. Na ekspozycję składają się również fotografie wykonane przez członków Sekcji Fotograficznej działającej przy MOK oraz instruktorów: Państwa Zofię i Mirosława Nowaczyków.

GALERIA PARK
Wystawa przygotowana i udostępniona przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.
facebook