Miejski Ośrodek Kultury

w Józefowie
Strona główna

„…OSTATNIA SESJA ZDJĘCIOWA…”


WYSTAWA PLENEROWA
Galeria PARK

Najnowsza wystawa fotografii przygotowana przez Miejski Ośrodek Kultury we współpracy z Panem Januszem Prządką. Józefowianista udostępnił nam gromadzoną przez długie lata kolekcję przedmiotów znalezionych na terenie Józefowa i Michalina. Są wśród nich związane z przedwojenną i powojenną historią naszego regionu: stare narzędzia cieśli i stolarzy, lampy, zamki i klucze, przedmioty codziennego użytku. Wszystkie, pozbawione dzisiaj użyteczności, ale obdarzone kulturowym znaczeniem, dzięki wystawie znów stają się bohaterami własnej opowieści.

WYSTAWA „TRUDNY ORZECH DO ZGRYZIENIA” zaprojektowana ze zbiorów JACKA LUTOBORSKIEGO.

GALERIA PARK MOK
Projekt i scenografia plansz: Agata Parzych-Bucka, zdjęcia: Grzegorz Muczke.
Niesamowitą kulturę łupania orzechów stworzyły japońskie wrony z miasta Sendai, które siadały na ulicznych sygnalizatorach i czekały aż zapali się czerwone światło, wtedy podlatywały w pobliże stojących samochodów, umieszczały przed ich kołami orzechy, następnie wracały na z góry ustalone pozycje, obserwując jak po zmianie sygnalizacji na zieloną, ruszające auta rozłupują drogocenne łupiny, by po kolejnej zmianie świateł zebrać je z jezdni.
Dziadek do orzechów to narzędzie gospodarstwa domowego znane każdemu, kto choć raz pragnął zjeść orzech otoczony łupiną. Właśnie takie akcesoria kolekcjonuje Jacek Lutoborski – mieszkaniec Otwocka. Jego zbiór liczy ponad 400 egzemplarzy i jest jednym z największych w Polsce. Stworzenie tak imponującej kolekcji to efekt blisko 20 lat szperania na największych giełdach staroci w Polsce, a ostatnio zakupów na aukcjach internetowych na całym świecie. Najstarszy eksponat to rzeźbiona w bukszpanie figurka wiewiórki, która pochodzi z początku XIX wieku.

„ZIELONE OCZY JÓZEFOWA”

 – wystawa przygotowana przez Miejski Ośrodek Kultury z okazji jubileuszu 55-lecia miasta. Prezentowane na wystawie zdjęcia powstały podczas plenerów fotograficznych. Na ekspozycję składają się również fotografie wykonane przez członków Sekcji Fotograficznej działającej przy MOK oraz instruktorów: Państwa Zofię i Mirosława Nowaczyków.

Wystawa plenerowa pn: „Rola koloru w zabytkach architektury w Polsce. Proces ochrony i konserwacji”

GALERIA PARK
Wystawa przygotowana i udostępniona przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.
facebook