Miejski Ośrodek Kultury

w Józefowie
Strona główna

WYSTAWA„ZYGZOŁY I ZIGZOLE” KATARZYNY MONCZYŃSKIEJ-ŁUKASIEWICZ. WYSTAWIE TOWARZYSZY POKAZ CERAMIKI FUNKCJONALNO-UŻYTKOWEJ „GARY MISAKI” Z JÓZEFOWA DARIUSZA ŁUKASZA ŁUKASIEWICZA.

Galeria RAMA MOK – MARZEC
WERNISAŻ: 08.03.2019 (PIĄTEK) GODZ. 18:00
WYSTAWA„ZYGZOŁY I ZIGZOLE” KATARZYNY MONCZYŃSKIEJ-ŁUKASIEWICZ. WYSTAWIE TOWARZYSZY POKAZ CERAMIKI FUNKCJONALNO-UŻYTKOWEJ „GARY MISAKI” Z JÓZEFOWA DARIUSZA ŁUKASZA ŁUKASIEWICZA. Aranżacja scenografii wystawy – Agata Parzych-Bucka.
Katarzyna Monczyńska-Łukasiewicz – absolwentka ASP w Gdańsku. Przedstawione prace to rysunek – połączenie zaskoczenia i humoru. Motto artystki: „Lubię surrealizm, abstrakcję i nieoczywistość”.
GARY MISAKI – ceramika funkcjonalno-użytkowa na kole garncarskim. W ofercie znajdują się: misy, wazony, pucharki, kielichy i talerze ozdobne, a także patery, butelki i świeczniki w całej gamie różnorodnych kolorów i kształtów.

WERNISAŻ WYSTAWY „ANASIA” autorstwa MAŁGORZATY (GONI) ZDUŃCZYK.

GODZ. 18:00
Anasia Maeda jest dwudziestokilkuletnią Tanzanką. Pochodzi z wioski Tema, położonej na zboczach Kilimandżaro. Urodziła się w wielodzietnej rodzinie, szybko osieroconej przez ojca. Aby podołać wyzwaniom codzienności, matka oddała 15-letnią Anasię na wychowanie do zaprzyjaźnionego małżeństwa, którego własne dzieci dorosły już i zaczęły samodzielne życie poza domem. Dzięki temu, jak sama mówi, ma dziś nie jedną, ale dwie matki i drugiego ojca. To właśnie „nowi rodzice” umożliwili jej ukończenie szkoły średniej, a następnie lokalnego college’u dla przedszkolanek. Anasia od najmłodszych lat, pomagając mamie w opiece nad rodzeństwem, wiedziała, że w przyszłości będzie pracować z małymi dziećmi. Z obu domów wyniosła przekonanie, że edukacja to szansa na lepsze życie. Jest to szczególnie prawdziwe w Afryce, gdzie niezdanie z klasy do klasy często oznacza, że szkolny mundurek i buty przejmuje młodsze rodzeństwo.
Dziś, dzięki wytrwałości i pomocy kilku osób, Anasia prowadzi własne przedszkole. „Glorious Kindergarten” zaczęło przyjmować pierwsze dzieciaki w styczniu 2017. Na początku było ich 5, pod koniec roku już 30, a obecnie jest ich około 70! Przedszkole mieści się w wynajętym od pobliskiego kościoła blaszanym baraku. Anasia marzy, że w przyszłości uda jej się go zamienić na murowany budynek otoczony pięknym ogrodem, w którym dzieci będą mogły spędzać tyle czasu, ile zechcą. Prowadzenie przedszkola wymaga wiele wysiłku i trudno to pogodzić ze wszystkimi codziennymi trudami i dylematami. Mimo to udało jej się, wzorem własnego doświadczenia, wziąć na wychowanie jedną ze swoich uczennic. W ten sposób, czuje, że spłaca swój dług wdzięczności.

MAŁGORZATA (GONIA) ZDUŃCZYK urodzona w 1967 r. w rodzinie fotografów. Naukę fotografii pobierała zarówno od rodziców, jak i w Związku Polskich Artystów Fotografików, New York Institute of Photography, Prywatnej Akademii Tomasza Tomaszewskiego, Warszawskiej Szkole Fotografii.
Od ponad 25 lat odkrywa Afrykę. Łączy swoje pasje, fotografię i Afrykę, realizując szereg projektów fotograficznych oraz w zakresie pomocy rozwojowej .
Jej prace znajdują się w prywatnych zbiorach zarówno w Polsce jak i w Afryce. Przedstawiane były w Galerii Obok ZPAF, galeriach prywatnych i w ramach imprez organizowanych m.in. przez National Geographic Polska, Ambasadę Wielkiej Brytanii, Forum Polsko-Kenijskie oraz Fundację PEAEF.


Jest fotografem z wieloletnim doświadczeniem oraz współzałożycielką Fundacji Ekonomicznej Polska-Afryka Wschodnia. Fundacja od ponad 10 lat prowadzi projekty rozwojowe w Afryce Wschodniej. W tym okresie zrealizowała około 30 projektów, w których uczestniczyło łącznie kilkanaście tysięcy osób.

Wstęp wolny.
Miejsce: Galeria RAMA MOK.

WERNISAŻ WYSTAWY „TRUDNY ORZECH DO ZGRYZIENIA”

11.01.2019 (PIĄTEK)
GODZ. 18:00
– II odsłona ze zbiorów JACKA LUTOBORSKIEGO. Projekt, scenografia i fotografia plansz: Grzegorz Muczke, aranżacja wystawy: Agata Parzych-Bucka. Oprócz plansz wystawowych przedstawiających kolekcję dziadków do orzechów, będziecie mogli Państwo obejrzeć prawdziwe eksponaty oraz posłuchać o ich historii w relacji kolekcjonera Jacka Lutoborskiego.
Wstęp wolny.
Miejsce: Galeria RAMA MOK.

WERNISAŻ WYSTAWY „TRZY SPOJRZENIA”

30.11.2018 (PIĄTEK)
GODZ. 18:00 
autorstwa absolwentek studiów podyplomowych Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi, Wydziału Malarstwa i Grafiki. Małgorzata Jaworska, Urszula Poncyljusz oraz Anna Stachera zaprezentują prace w różnych technikach, niekiedy eksperymentalnych, z dziedziny malarstwa, grafiki i kolażu.
Wstęp wolny.
Miejsce: Galeria RAMA MOK

WYSTAWA „CHŁOPCY MALOWANI. POEZJA I PROZA LEGIONÓW POLSKICH”.

Ilustracją utworów poetyckich i wspomnieniowych są archiwalne fotografie scen z życia legionistów. Ekspozycja złożona z 15 plakatów oparta na tekstach poetyckich stworzonych w okopach oraz wspomnień piłsudczyków. W utworach tych znajdujemy nadzieje związane z wyzwoleniem Polski, ale i dopadające żołnierzy zwątpienie. Poetycka apoteoza Ojczyzny staje obok prozy koszarowego życia zniechęcającego niedostatkami. Motywacja do walki miesza się z żalem za utraconą młodością z jej radosnymi przywilejami.
W poezji i prozie legionistów czytamy o bliskości śmierci, z którą żołnierze radzili sobie na różne sposoby – przypominaniem sensu poświęcenia, albo ucieczką w drwinę, żart.
Wydarzenie w ramach obchodów 100-lecia niepodległości.
Wstęp wolny.
Miejsce: Galeria RAMA MOK.

WYSTAWA „WOLNOŚĆ I POECI”

03 - 31.10.2018 
– w ramach cyklu wydarzeń na 100-lecie niepodległości.
Ekspozycja „Wolność i poeci” oparta jest na tekstach poetyckich polskich autorów, tworzących na przestrzeni ostatnich trzech wieków – od romantyzmu po współczesność. Zaprezentowane teksty mówią o wolności. W każdym z utworów jest ona jednak rozumiana inaczej. Wśród wybranych wierszy przewijają się wątki patriotyczne, inne nawiązują do wolności jako intymnego doświadczenia człowieka – wolności współtworzenia świata, społeczeństwa, ale też wolności życia na ich uboczu. Wolności jako celu stricte ludzkich dążeń oraz swobody wskazującej na przynależność człowieka do świata przyrody.

W wystawie wykorzystane zostały utwory: Cypriana Kamila Norwida, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Adama Asnyka, Marii Konopnickiej, Antoniego Słonimskiego, Leopolda Staffa, Juliana Tuwima, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Wisławy Szymborskiej, Stanisława Barańczaka, Ewy Lipskiej, Jerzego Harasymowicza, Tadeusza Różewicza. Ekspozycja bogata jest w ilustracje przedstawiające dzieła plastyczne polskich malarzy, rzeźbiarzy, fotografików.

W wystawie wykorzystano materiały z archiwum Biblioteki Narodowej w Warszawie oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego. Scenariusz : Justyna Polakowska, opracowanie graficzne: Ewa Gołda.
Wystawa potrwa do 31.10.2018.
Miejsce: Galeria RAMA MOK.

WERNISAŻ WYSTAWY pt. „NOWE ODSŁONY 2018” CZŁONKÓW STOWARZYSZENIA „PLASTYCY ZIEMI OTWOCKIEJ”

08.06.2018 (PIĄTEK)
GODZ. 18:00 
Wstęp wolny.
Miejsce: Galeria RAMA MOK

WERNISAŻ WYSTAWY ALEKSANDRY STENCKIEJ PT. „PIEŚŃ WIOSNY”

27.04.2018 (PIĄTEK)
GODZ. 18:00
Wystawa malarstwa przygotowana na maj.

Od autorki:
„Prace, które mam przyjemność zaprezentować na najbliższej wystawie są odniesieniem do tego, co dzieje się w Naturze właśnie teraz. Wiosna, przebudzenie ze snu, pieśń życia pokazana poprzez baśniowe obrazy.
Wiosenna pieśń przejawia się w materii, dosłownie na naszych oczach. Słychać ją w śpiewie ptaków, widać w rozkwitających drzewach , kwiatach.
Ta potężna moc, odrodzenie i rodzenie się życia bezwarunkowo dzieje się wokół nas i przede wszystkim w nas. Raduje się nią serce każdej żywej istoty.
Wystawa obejmuje barwne malarskie obrazy na płótnie wykonane techniką mieszaną (tusz, farby akrylowe, pastele + dodatki). Obrazy te stworzyłam w ciągu ostatnich kilku lat, są tu również moje najnowsze, niepublikowane nigdzie wcześniej prace.
W czasie oglądania prac będą Państwo mogli posłuchać śpiewu intuicyjnego, którym zapraszam w tę piękną przestrzeń”.
Wstęp wolny.
Miejsce: Galeria RAMA MOK

O autorce:

Malarstwo
„Moją pasją jest tworzenie obrazów i muzyki, poprzez które przejawia się świat baśniowy.
Maluję od dzieciństwa, na co dzień zajmuję się również m.in. fotografią oraz śpiewem, prowadzę zajęcia dla dzieci i młodzieży w Zielonce gdzie mieszkam.
Ukończyłam kursy malarstwa, oraz studia: architekturę krajobrazu i fotografię na wydziale UMCS w Kazimierzu Dolnym.
To, czym się zajmuję, ujawniło się jednak w indywidualnej praktyce.
Inspiracją do tego, co tworzę jest dla mnie Natura.
W obrazach ukazuję wielowymiarowy, magiczny świat, niczym wspomnienie, być może marzenie. Legendarne krainy pełne ‘Mitycznych’ istot , cudownych zwierząt, duchów Przyrody.
Moje obrazy brały udział w wielu wystawach, głównie indywidualnych, w całej Polsce, a także w Czechach.

Muzyka
W 2015 r. wydałam pierwszą autorską płytę „Whitewater”, przy której nieocenioną pomoc okazał mi utalentowany kompozytor muzyki elektronicznej ¬- Artur Telakowiec.
Występując śpiewam głównie autorskie utwory w różnych językach, również intuicyjnie, improwizując. Bliskie mi są różne rodzaje muzyki: filmowa, celtycka, muzyka Natury.
Koncert i obraz to jakby podróż mocy, opowieść o pięknie prawdziwym dla mnie i dla osoby, która podobnie odczuwa. Dla takiej osoby może to być cudowną wędrówką lub po prostu przyjemnym relaksem.
Dziedziny, którymi się zajmuję, łączę przy okazji wernisażu, gdyż naturalnie przenikają się one nawzajem”.

WERNISAŻ WYSTAWY MALARSTWA MAGDALENY DĄBAŁY PT. „PRZEOBRAŻENIE”

06.04.2018 (PIĄTEK)
GODZ. 18:00 
O wystawie: „Prace powstawały w ciągu ostatnich kilku lat. To był dla mnie czas pełen wyzwań, pytań i poszukiwań. Co by się jednak w moim życiu nie zadziało, dobrego czy złego, zawsze towarzyszy mi obraz. Moja przestrzeń wolności, moja konstrukcja na nowo, moje przeobrażenie. Obrazy opowiadają o procesie nieustannej transformacji, czyli o życiu. Poprzez swoje malarstwo chcę zachęcić odbiorców aby korzystali z tego co mają, dostrzegali w tym wartość i konstruowali swoje życie wedle własnych potrzeb, tak jak ja to robię w obrazach”.
Zapraszam na moją stronę internetową o artystycznym malowaniu ścian i obrazów: magdasupercolor.com

O artystce: „Jestem mamą z pomysłem na własną działalność. Ukończyłam z wyróżnieniem Malarstwo na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie. Pracowałam w różnych miejscach aż w końcu zdecydowałam, że chcę robić to, co naprawdę kocham, by móc dawać radość innym i realizować się w tym co potrafię. Tak powstał pomysł na malowanie ścian.
Maluję też szyldy, tablice, drzwi, meble, obrazy na zamówienie oraz scenografie do sesji zdjęciowych. Malowanie nie ma ograniczeń, wszystko jest sprawą wyobraźni.”
Wstęp wolny.
Miejsce: Galeria RAMA MOK

WERNISAŻ WYSTAWY PASTELI BARBARY KACZMAREK-KRZYŻAGÓRSKIEJ „MOJA AFRYKA”

02.03.2018 (PIĄTEK) GODZ. 18:00 
Barbara Kaczmarek-Krzyżagórska studiowała na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale grafiki. Obecna wystawa to plon pobytu w Libii i Sudanie. Drapieżność form i ekspresja wyrazu roślin oraz nierozerwalny, organiczny i tajemniczy związek człowieka z naturą – to chciała pokazać w swoich obrazach.
Wstęp wolny.
Miejsce: Galeria RAMA MOK.

WERNISAŻ WYSTAWY OBRAZÓW AUTORSTWA MARKO VELJIĆA pt. „4 ANGELS 4 PROPHETS”

02.02.2018 (PIĄTEK) GODZ. 18:00
„4 ANGELS 4 PROPHETS” to debiut malarski Marko Veljića. Seria kilkunastu portretów łamie stereotypowe wyobrażenia o aniołach i prorokach. Obrazy malowane są w technice akrylu za pomocą dynamicznego ruchu pędzla i szpachli oraz precyzyjnych linii, geometrycznych form i kontrastowych zestawień. Jego anioły i prorocy to feeria barw w nowoczesnym wydaniu, ukryta symbolika i zaskakująca puenta. Za pomocą koloru, kontrastu, niezwykłej jaskrawości, artysta przekazuje emocje i metafizyczne oblicze relacji łączących go z postaciami na obrazach. O tym, kim są anioły i prorocy oraz gdzie ich szukać, będzie można przekonać się już wkrótce.
Wstęp wolny.
Miejsce: Galeria RAMA MOK.

WERNISAŻ WYSTAWY GRAFIK MARZENY RAFIŃSKIEJ PT. „PANGRAM ALBO OPUSZKI PALCÓW”

05.01.2018 (PIĄTEK)
GODZ. 18:00 
Na wystawę składają się 32 plakaty, w centrum których ukryte są litery otoczone kołami, półksiężycami oraz poziomymi, pionowymi i ukośnymi kreskami. Grafiki ułożone są w pangram, czyli zdanie zawierające wszystkie litery alfabetu, inspirowany tekstem „Pegaz zdębiały” Stanisława Barańczaka, w którym pełno jest gier i zabaw słownych.

„Codziennie poruszamy się między tym, co ma znaczenie a tym co znaczenia nie ma, jednym rzeczom przypisujemy wagę, innym odbieramy, jedne budzą skojarzenia, inne nie. Litery są zapisem dźwięków mowy, nabierają znaczenia w kontekście, w połączeniu z innymi.
W samej literze tym czymś znaczącym – odróżniającym ją od innych liter – jest kształt, na który składa się jeden bądź kilka elementów. Można im nadać kolor i stworzyć kolorowy kod liter. Po co ludzie tworzą kody? Dla zabawy, by nadać czemuś powagi, by coś zataić przed innymi, by porozumiewać się między sobą, żeby się odróżnić i żeby poczuć wspólnotę, żeby coś usystematyzować i skomplikować, uprościć i zagmatwać, uporządkować i zhierarchizować, utrudnić i ułatwić, wyprostować lub wykrzywić, doprecyzować i uczynić hermetycznym. Poczuć się bezpiecznie i zdystansować, wyjaśnić i zaciemnić.”

Marzena Rafińska z wykształcenia jest pedagogiem (Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Krakowie), logopedą i muzealnikiem (Uniwersytet Warszawski). Dwa lata temu ukończyła studia podyplomowe z projektowania graficznego w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Do tej pory jej grafiki i plakaty można było podziwiać m.in. w Biurze Wystaw Artystycznych i Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach, natomiast fotografie m.in. w Miejskiej Bibliotece Publicznej, Izbie Historii Skierniewic, a także Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
Wstęp wolny. Miejsce: Galeria RAMA MOK.

WERNISAŻ WYSTAWY pt. „ZAINSPIROWANE ŻYCIEM” ARTYSTEK Z GRUPY MALARSKIEJ „KIERUNEK” – MAGDALENY CZAPIGI I ELŻBIETY BOGUSŁAWSKIEJ

01.12.2017 (PIĄTEK) GODZ. 18:00 
Wystawę tworzą obrazy, które powstały na przestrzeni dłuższego okresu czasu. Dzieła malarskie prezentowane tutaj, pozwalają dotknąć emocji, dają Odbiorcy możliwość domyślania się zdarzeń, czy sytuacji życiowych twórcy, poprzez bezpośrednią konfrontację z jego pracą. „Zainspirowane życiem” to wystawa będąca zbiorem bardzo zróżnicowanych obrazów, zarówno pod względem techniki, sposobu malowania, jak i podejścia do prezentowanej problematyki. Obok siebie funkcjonują obrazy realistyczne i abstrakcje, prace przedstawiające temat wprost, ale i symbolicznie. Obserwator może dostrzec obrazy, które podziałają na niego, niekoniecznie poprzez temat z życia, być może i jemu bliski – temat, który zazwyczaj, można by opowiedzieć słowami, lecz na prezentowanych płótnach przedstawiony przez artystę wyłącznie poprzez kształt, kolor i podział plastyczny obrazu.
Istotną cechą tych dzieł jest zastosowanie środków malarskich potęgujących złudzenie głębi lub wypukłości kształtów, pomimo rzeczywistej płaskości powierzchni. Dynamizm wprowadzony jest w nie symbolicznie, poprzez ekspresyjny sposób malowania, energiczne ruchy pędzla, szeroki gest nakładania farby lub też przez namalowaną postać uchwyconą w ruchu.
Wstęp wolny.
Miejsce: Galeria RAMA MOK.

WERNISAŻ WYSTAWY „CIEPŁO-ZIMNO” – ARTYSTEK Z GRUPY MALARSKIEJ KIERUNEK – ELŻBIETY CZERWIŃSKIEJ, LUCYNY KRZYWIK I KATARZYNY WASILEWSKIEJ.

PLAKAT

PLAKAT

Cieplo Zimno VI - Lucyna Krzywik

Cieplo Zimno VI - Lucyna Krzywik

City - Elżbieta Czerwinska

City - Elżbieta Czerwinska

Katarzyna Wasilewska - Ephemeral Beauty

Katarzyna Wasilewska - Ephemeral Beauty

Katarzyna Wasilewska - Amorphous Ether of Happiness

Katarzyna Wasilewska - Amorphous Ether of Happiness

Widok II - Elżbieta Czerwinska

Widok II - Elżbieta Czerwinska


03.11.2017 (PIĄTEK) GODZ. 18:00 


„CIEPŁO-ZIMNO” to przenikanie dwóch sfer, wewnętrznej – duchowej i zewnętrznej – fizycznej, wynika z potrzeby reagowania na wszystko, co jest związane z ludzką egzystencją. Jest rozważaniem o tym, z czym mierzymy się na co dzień, co nas otacza – o życiu i stracie, miłości i nienawiści, radości i smutku. Na pozór ambiwalencja, w rzeczywistości raczej tęsknota. Jest relacją między tym co było, a tym co jest i będzie. Jest poszukiwaniem.

CIEPŁO-ZIMNO, to również zabawa formą i kolorem, gdzie indywidualne pragnienia i postrzeganie świata znajdują odbicie w warstwie obrazowej.

Elżbieta Czerwińska, Lucyna Krzywik i Katarzyna Wasilewska wykształcenie artystyczne zdobyły na Wydziale Grafiki i Malarstwa ASP im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi. Należą do Grupy malarskiej KIERUNEK. Każda z artystek ma w swoim dorobku udział w szeregu wystawach indywidulanych i zbiorowych w kraju i za granicą.
Wstęp wolny.
Miejsce: Galeria RAMA MOK

WERNISAŻ WYSTAWY PT. „ONE” ARTYSTEK: ALEXIT, BETY SUDNIKOWICZ I MAGI SMOLIK Z GRUPY MALARSKIEJ „KIERUNEK”

06.10.2017 (PIĄTEK) GODZ. 18:00
Wystawa to zestawienie autorskich wizji, fantazji i opinii na temat Kobiet. Malarski spektakl w wykonaniu trzech Artystek. Na jej okoliczność czekają na Państwa różne punkty widzenia, różne style, wiele perspektyw i jedna bohaterka, ale za to w jak wielu odsłonach. Kobieta!
Jak do Niej podchodzą Artystki? Po prostu na wyczucie, różnorodnie, ciekawie.
Stworzenie obrazu prawdziwych, odczuwających kobiet, okazało się żmudnym, niezwykle trudnym malarskim przedsięwzięciem. Czy im się udało, oceńcie Państwo sami. Serdecznie zapraszamy.
Wstęp wolny.
Miejsce: Galeria RAMA MOK.

WERNISAŻ WYSTAWY MALARSTWA ORYSZYN I JAGNY SAFIŃSKIEJ (SafiJa) pt. „SENJAWA”

Jagna Safińska

Jagna Safińska

Oryszyn

Oryszyn

07.07.2017 (PIĄTEK) GODZ. 18:00
Wystawa dotyka paradoksalnej fazy snu podobnej do stanu czuwania i przejścia z niej w stan przebudzenia, czyli jawy. Punktem zaczepnym obu malarek jest właśnie ta granica przejścia – granica niewidzialna, nieuchwytna, przepływająca i przenikająca… Artystki, poprzez swoje obrazy zadają pytanie, czy w ogóle istnieje taka granica?

Wstęp wolny.
Miejsce: Galeria RAMA.

WERNISAŻ WYSTAWY MALARSTWA ANNY POLANOWSKIEJ pt. „5 [FAJF] – 5 LAT TWÓRCZOŚCI”

Wystawa malarstwa Anny Polanowskiej

Wystawa malarstwa Anny Polanowskiej

Wystawa malarstwa Anny Polanowskiej

Wystawa malarstwa Anny Polanowskiej

02.06.2017 (PIĄTEK) GODZ. 18:00
Wystawa obejmuje przegląd twórczości ostatnich pięciu lat działalności artystycznej Anny Polanowskiej (od drugiej połowy 2012 roku aż po najnowsze prace z ostatnich miesięcy).

Wśród zaprezentowanych prac znajduje się m.in. najnowsza kolekcja kolaży na płótnie, w których Polanowska odważnie zestawia formy i modeluje obrazy przez włączenie w ich płaszczyznę obcych materiałów (tj. drut czy sznurek). W kolażach artystka w surrealistyczny sposób prowokuje motywami zainspirowanymi współczesnym światem, społeczeństwem, jego przekształceniami oraz relacją człowieka z otoczeniem.
Eksponowana będzie także popularna i ciesząca się uznaniem wśród odbiorców Domu Aukcyjnego DESA kolekcja geometryczna Anny Polanowskiej, czyli kompozycje wielobarwnych ostrokątów układające się w syntetyczne sceny figuratywne.
Nie zabraknie też propozycji dla tych, którzy cenią sobie świeżość spojrzenia na sztukę. Przełamując standardy powszechnie przyjętych norm artystka przedstawia również cykl obrazów przeznaczonych do zawieszenia nie w sposób tradycyjny, lecz pod określonym, unikalnym kątem.
Wśród prac typowych dla twórczości lat ubiegłych artystki zaprezentowane zostaną ekspresyjne, malowane z dużym rozmachem abstrakcje, obfitujące w spontaniczne i czytelnie zaznaczone pociągnięcia pędzla oraz bogatą fakturę farby nakładanej na płótno. Symbolicznie stylizowane przedstawienia człowieka, nagich kobiecych sylwetek, emocji uchwycenie momentu na płótnie stanowią cykl będący swoistą afirmacją współzależności światła i koloru.
Wystawę uzupełnia kolekcja monochromatyczna oparta na palecie barw z kontinuum bieli i czerni z charakterystycznym motywem złotych refleksów.
Anna Polanowska (1981) – WARSZTAT FORM. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (Wydział Grafiki i Malarstwa, 2015), dyplomowany plastyk (Studium Sztuk Plastycznych i Technik Wizualnych, dyplom z wyróżnieniem, 2006). Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego (2005). Członek Związku Polskich Artystów Plastyków – Okręg Warszawski.
Artystka wszechstronna – w swojej działalności artystycznej Anna porusza się na styku różnych dziedzin sztuki. Swobodnie łączy i wykorzystuje doświadczenia grafiki komputerowej, projektowania przestrzeni, aranżacji wnętrz i wystawiennictwa.
Wstęp wolny.
Miejsce: Galeria RAMA

WERNISAŻ WYSTAWY MALARSTWA ANNY POLANOWSKIEJ pt. „5 [FAJF] – 5 LAT TWÓRCZOŚCI”

02.06.2017 (PIĄTEK) GODZ. 18:00
Wystawa stanowi podróż przez różnorodne koncepcje stylistyczne, motywy, tematy przedstawień i drogi wypowiedzi artystycznej. Prezentowane prace są efektem poszukiwań coraz bardziej nowatorskich, śmiałych i eksperymentatorskich technik wyrazu oraz form kreacji i interakcji artystki z odbiorcą.
Anna Polanowska (1981) – WARSZTAT FORM. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (Wydział Grafiki i Malarstwa, 2015), dyplomowany plastyk (Studium Sztuk Plastycznych i Technik Wizualnych, dyplom z wyróżnieniem, 2006). Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego (2005). Członek Związku Polskich Artystów Plastyków – Okręg Warszawski.
Artystka wszechstronna – w swojej działalności artystycznej Anna porusza się na styku różnych dziedzin sztuki. Swobodnie łączy i wykorzystuje doświadczenia grafiki komputerowej, projektowania przestrzeni, aranżacji wnętrz i wystawiennictwa.
Wstęp wolny.
Miejsce: Galeria RAMA. ”

FINISAŻ WYSTAWY FOTOGRAFICZNEJ PT. „MATKA POLKA”

26.05.2017 (PIĄTEK) GODZ.18:00
 – projekt autorstwa MAGDALENY BŁASZCZYK.
Wstęp wolny.
Miejsce: Galeria RAMA.

Cykl składa się z czterech ujęć każdej z bohaterek: dwóch portretów w stanie błogosławionym – na początku i w zaawansowanej ciąży, zdjęcia mamy około rok po narodzeniu dziecka oraz fotografii przedstawiającej mamę ze wszystkimi dziećmi na tle ich rodzinnego domu. Projekt wyraża sposób widzenia świata, cel życia oraz źródła szczęścia i radości autorki.
Od autorki:
Projekt „Matka Polka” miał być początkowo moją pracą dyplomową wieńczącą okres uczęszczania do Warszawskiej Szkoły Fotografii. Pragnęłam by dyplom był o czymś co jest mi najbliższe. W owym czasie poznałam trzy fantastyczne, aktywne i pełne energii kobiety. Okazały się być podobnie jak ja, matkami wielodzietnej rodziny i znajdującymi w rodzinie sens i pełnię swojego życia. I właśnie one stały się pierwszymi bohaterkami mojego cyklu.
Początkowo myślałam, żeby zapraszać mamy do naszego szkolnego studia. Szybko okazało się, że ze względu na dużą ilość pracy, żadna z nich nie jest w stanie poświęcić na to czasu. Tak więc zaczęłam umawiać się w domu każdej z nich. Mając modelkę do dyspozycji maksymalnie przez godzinę, postanowiłam korzystać z zastanego światła, robiąc zdjęcia w całkowicie naturalnym otoczeniu.
Tak jak przy umawianiu się na nasza krótką sesję, przeszkodą był brak czasu lub pochmurne niebo, tak przy rocznym potomku, doszło uwzględnianie pór spania i posiłków maleństwa.
Najtrudniejsze do wykonania było zdjęcie wszystkich dzieci z mamą. Okazało się, że jedynym dniem kiedy wszystkie dzieci jednocześnie są w domu jest niedziela.
Ktoś może zapytać, dlaczego na zdjęciu rodzinnym brakuje ojców. Po pierwsze cykl nosi tytuł „Matka Polka”, a w rzeczywistości umówienie się z całą rodziną graniczyło z cudem. Ten projekt wyraża mój sposób widzenia świata, celu życia i źródła szczęścia i radości.

Magdalena Błaszczyk

Magdalena Błaszczyk – Zastanawiałam się jak zacząć swoją biografię. Na moje pytanie kim jestem – mąż odpowiedział – jesteś Matką Polką Otwocką.
A na co dzień prowadzę firmę Dom sp. z p. o. (spółka z pełną odpowiedzialnością). Mimo iż jestem szefową, moimi pracodawcami są mąż oraz czwórka dzieci.
Wcześniej byłam studentką, ukończyłam wydział Muzykologii na ATK, Instytut Organistowski (kochałam grać na organach) oraz 3 lata temu Warszawską Szkołę Fotografii.
Muzyka i fotografia są nieodłączną częścią mojego życia, począwszy od wczesnych lat szkoły podstawowej. Od dzieciństwa uczyłam się gry na fortepianie, a pierwszy aparat dostałam od taty gdy miałam 14 lat. I to tata usłyszał pierwszą recenzję zdjęć wykonanych przeze mnie, pamiętam to zdanie do dziś. – Kto proszę Pana robił te zdjęcia? – zapytał ktoś w zakładzie fotograficznym – bo ta osoba ma talent.
Najbardziej pasjonują mnie portrety, lubię fotografować ludzi, wydobywać z nich wnętrze i uchwycić, zatrzymać spojrzenie oczu, które są dla mnie zwierciadłem duszy. Spojrzenie czyjeś, ale zapisane przez pryzmat mojej wrażliwości. Bo dusza jest też przedmiotem mojej kolejnej fascynacji.
Uwielbiam oglądać stare albumy z fotografiami z przełomu XIX i XX wieku. Przeżywam wtedy wędrówkę w przeszłość, połączoną z odkrywaniem historii czyjegoś życia.
Ubiór, gesty, otoczenie – to wszystko zostało utrwalone na papierze. Zastanawiam się wtedy, co działo się na chwilę przed zapadnięciem migawki?. Skąd pochodziło krzesło stojące obok dębowego, rzeźbionego stolika? Co dana osoba czuła? O czym myślała? Jaka była historia jej życia? Jak się skończyła?”
Wstęp wolny.
Miejsce: Galeria RAMA MOK.

WYSTAWA FOTOGRAFICZNA PT. „MATKA POLKA” – projekt autorstwa BARBARY BŁASZCZYK.

GALERIA WEJŚCIE
„Konstanty Ildefons Gałczyński w 50 rocznicę śmierci poety” – wystawa planszowa o tematyce biograficznej, przygotowana i udostępniona przez Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza.

Matka Polka 800
Matka Polka1 800
05.05.2017 (PIĄTEK) GODZ. 18:00 
Cykl składa się z czterech ujęć każdej z bohaterek: dwóch portretów w stanie błogosławionym – na początku i w zaawansowanej ciąży, zdjęcia mamy około rok po narodzeniu dziecka oraz fotografii przedstawiającej mamę ze wszystkimi dziećmi na tle ich rodzinnego domu. Projekt wyraża sposób widzenia świata, cel życia oraz źródła szczęścia i radości autorki.
Od autorki:
Projekt „Matka Polka” miał być początkowo moją pracą dyplomową wieńczącą okres uczęszczania do Warszawskiej Szkoły Fotografii. Pragnęłam by dyplom był o czymś co jest mi najbliższe. W owym czasie poznałam trzy fantastyczne, aktywne i pełne energii kobiety. Okazały się być podobnie jak ja, matkami wielodzietnej rodziny i znajdującymi w rodzinie sens i pełnię swojego życia. I właśnie one stały się pierwszymi bohaterkami mojego cyklu.
Początkowo myślałam, żeby zapraszać mamy do naszego szkolnego studia. Szybko okazało się, że ze względu na dużą ilość pracy, żadna z nich nie jest w stanie poświęcić na to czasu. Tak więc zaczęłam umawiać się w domu każdej z nich. Mając modelkę do dyspozycji maksymalnie przez godzinę, postanowiłam korzystać z zastanego światła, robiąc zdjęcia w całkowicie naturalnym otoczeniu.
Tak jak przy umawianiu się na nasza krótką sesję, przeszkodą był brak czasu lub pochmurne niebo, tak przy rocznym potomku, doszło uwzględnianie pór spania i posiłków maleństwa.
Najtrudniejsze do wykonania było zdjęcie wszystkich dzieci z mamą. Okazało się, że jedynym dniem kiedy wszystkie dzieci jednocześnie są w domu jest niedziela.
Ktoś może zapytać, dlaczego na zdjęciu rodzinnym brakuje ojców. Po pierwsze cykl nosi tytuł „Matka Polka”, a w rzeczywistości umówienie się z całą rodziną graniczyło z cudem. Ten projekt wyraża mój sposób widzenia świata, celu życia i źródła szczęścia i radości.
Wstęp wolny.
Miejsce: Galeria RAMA MOK
  • 1
  • 2
facebook