IDEA FESTIWALU


Festiwal „Lep na Bluesa” to jedno z ważniejszych wydarzeń bluesowych na Mazowszu, a jednocześnie kulturalna wizytówka miasta. To w Józefowie przez ponad 20 lat mieszkał i tworzył Tadeusz Nalepa – założyciel legendarnego zespołu Breakout, nazywany również "Ojcem polskiego bluesa". Celem festiwalu jest kultywowanie pamięci o wielkim bluesmanie oraz popularyzacja muzyki bluesowej i gatunków pokrewnych tj. jazz, gospel, rock.

Festiwal prezentuje najwybitniejszych muzyków polskiej sceny bluesowej oraz uzdolnionych młodych artystów, w tym ciekawych gości z zagranicy, za każdym razem z dużym sukcesem frekwencyjnym. Nad wysokim poziomem artystycznym festiwalu co roku czuwa społeczny komitet organizacyjny, w którego skład weszli znajomi i przyjaciele Tadeusza Nalepy, mieszkający w okolicy muzycy związani z bluesem: Urszula Kałuszko, Andrzej Sołtysik, Tomasz Miturski, Grzegorz Muczke oraz Zbigniew Jędrzejczyk i przede wszystkim Goście Honorowi – Grażyna Dramowicz-Nalepa oraz Bogdan Loebl – autor tekstów do piosenek artysty.

Wiodące tematy tegorocznej, dziewiątej już edycji Festiwalu, to harmonijki i blues symfoniczny.

Pierwszy koncert, czyli „Harmonijkowy Atak” zagra bluesowa supergrupa, która wyłamuje się z ram czystego bluesa. Ich muzyka to wybuchowy międzygatunkowy koktajl, w którym liczy się finezja, wirtuozeria, a przede wszystkim – dobra zabawa.

W drugiej części festiwalu usłyszymy projekt Marzeny Ugornej „Blues Symfonicznie”, w którym artystka łączy dwa odległe światy muzyczne. Najprawdziwszy w treści blues zostanie zestawiony z klasycznym brzmieniem sekcji dętej orkiestry Tomka Filipczaka.

Festiwal otworzy wernisaż zbiorowej wystawy malarstwa Grupy Kierunek.