Miejski Ośrodek Kultury

w Józefowie
Strona główna

Teatr OTWARTY - program

22.09.2019 (NIEDZIELA) GODZ. 18:00
TEATR GROT MA ZASZCZYT PRZEDSTAWIĆ PRAPREMIERĘ POLSKĄ PT. „BOSKI ANDRIOLLI” autorstwa Bożeny Abratowskiej

na podstawie pamiętników Michała Elwiro Andriollego oraz dr Henryka Dobrzyckiego.
W rolach głównych: KINGA I ARKADIUSZ GŁOGOWSCY.
Reżyseria: Agnieszka Korytkowska, Scenografia: Paweł Dobrzycki, Muzyka: Filip Matuszewski.
Pomysłodawcą sztuki jest Arkadiusz Głogowski dyrektor Teatru Grot w Józefowie. Ponieważ jest zawodowym aktorem miał marzenie zagrać postać Andriollego, który jest mu szczególnie bliski z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze Kinga i Arkadiusz Głogowscy mieszkają na terenach należących, bądź graniczących z terenami Andriollego o nazwie "Brzegi" nad
rzeką Świder. Po drugie: jest mu szczególnie bliska architektura i przyroda tak samo jak Andriollemu. Kiedy zaczął czytać biografię postanowił, że doprowadzi do realizacji pierwszej sztuki o M.E. Andriollim. Poprosił Bożenę Abratowską, malarkę, pisarkę i dziennikarkę, która również jest pasjonatką postaci Andriollego o napisanie scenariusza.
Zaprosił też do współpracy wybitnych twórców: reżyserkę Agnieszkę Korytkowską oraz Pawła Dobrzyckiego – scenografa , Dziekana Wydziału Scenografii na ASP w Warszawie, a także kompozytora mieszkańca Józefowa Filipa Matuszewskiego.
Kinga Teresa Głogowska śpiewaczka operowa, aktorka wcieli się w postać Natalii Andriolli.
Producentem spektaklu jest Muzeum Ziemi Mińskiej. Dyrektor Muzeum Leszek Celej kultywuje pamięć o Andriollim i bardzo mu się pomysł spodobał. Premiera odbędzie się w ruinach dworku Andriollego w Mińsku Mazowieckim. Z tego miejsca przedstawienie wystartuje i chętnie będzie jeździło po wszystkich miejscach, w których przebywał Andriolli.
Podróż z "Boskim Andriollim" zaczynamy od Józefowa.
Cena biletu: 10 zł. Przedsprzedaż biletów od 09.09 do 20.09.2019 w godz. 14:00 – 18:00 w kasie MOK. W dniu wydarzenia od godz. 17:00.
Miejsce: Teatr OTWARTY MOK

28.09.2019 (SOBOTA)  GODZ. 18:00 GODZ. 18:00 WIECZÓR Z GWIAZDAMI: KACPER KUSZEWSKI W SPEKTAKLU MUZYCZNO-KABARETOWYM „ALBUM RODZINNY”

28.09.2019 (SOBOTA) GODZ. 18:00 GODZ. 18:00 WIECZÓR Z GWIAZDAMI: KACPER KUSZEWSKI W SPEKTAKLU MUZYCZNO-KABARETOWYM „ALBUM RODZINNY”

Akompaniament: Tomasz Krezymon – piano.
Recital Kacpra Kuszewskiego „Album rodzinny” to pełna humoru podróż do epoki lat 20-tych i 30-tych XX wieku ujęta w formę kilkunastu piosenek. Teksty nawiązują stylistycznie do szlagierów międzywojnia, a w muzyce pobrzmiewają rytmy fokstrota, swingu, charlestona i tanga.
Pomysł zrodził się przy przeglądaniu starego rodzinnego albumu. Nieznajome postaci ze zdjęć aż się prosiły, żeby wymyślić im nowe, zabawne życiorysy. Niektóre piosenki były też inspirowane prawdziwymi historiami rodzinnymi twórców. W ten sposób powstała galeria nietuzinkowych postaci, niezwykłych miejsc i zdumiewających sytuacji, które zdarzyły się lub mogły się zdarzyć naszym dziadkom. Dowcipne teksty, mimo że opisują sprawy sprzed lat, mocno nawiązują do obecnej rzeczywistości. Nie brakuje również utworów bardziej nastrojowych, lirycznych, z nutką nostalgii.
Recital przeplatany jest konferansjerką, na którą składają się m.in. cytaty z poradników deklamatoryki z początku XIX wieku, fragmenty podręcznika dobrych manier czy anegdoty rodzinne, które wywołują salwy śmiechu publiczności. W czasy minionej epoki przenosi nas również scenografia i wizualizacje, na które składają się stare fotografie wyświetlane w trakcie piosenek.
Kacper Kuszewski o spektaklu:
Stary album rodzinny. Wehikuł czasu. Otwieram go i przenoszę się w cudowne lata dwudzieste i lata trzydzieste, czasy młodości moich dziadków. Świat fraków, cylindrów, długich sukien i kapeluszy z piórem, ale także fokstrota, tanga i charlestona. Uwielbiam te podróże w czasie. Często jednak na fotografiach obok moich krewnych widzę ludzi, których nikt już nie pamięta. Milcząc patrzą prosto na mnie i tylko na podstawie ich stroju, czy wyrazu twarzy mogę próbować zgadnąć kim byli i czym się zajmowali. Zawsze korciło mnie żeby wymyślić im jakieś nowe, barwne życiorysy i właśnie z takich pragnień i fantazji narodził się niniejszy album. Przedstawiam Państwu kolekcję hipotetycznych portretów moich prawdopodobnych krewnych w formie piosenek w stylu retro i zapraszam do liryczno-humorystycznej podróży w czasie. oto historie, które niekoniecznie się zdarzyły, ale zdarzyć się mogły... Kacper Kuszewski
Cena biletu: 20 zł. Przedsprzedaż od 16.09 do 27.09.2019 w godzinach 14:00 – 18:00 w kasie MOK. W dniu spektaklu od godz. 17:00.
Miejsce: Teatr OTWARTY MOK

29.09.2019 (NIEDZIELA)  GODZ. 18:00 MONODORAM „OLGA BOZNAŃSKA. SCENY Z ŻYCIA ARTYSTKI” w wykonaniu MAŁGORZATY TRYBALSKIEJ.

29.09.2019 (NIEDZIELA) GODZ. 18:00
MONODORAM „OLGA BOZNAŃSKA. SCENY Z ŻYCIA ARTYSTKI” w wykonaniu MAŁGORZATY TRYBALSKIEJ.

AUTORKA SCENARIUSZA I REŻYSERKA: BLANKA KONOPKA.
W kilkunastu scenach podejmuję próbę nakreślenia życia Olgi Boznańskiej; w intencji jest to portret wyjątkowej artystki. Naczelną przesłanką jest pokazanie dramatycznego życia malarki, życia kobiety samotnej, ale spełnionej.

Akcja spektaklu rozgrywa się w pracowni w Monachium następnie w Paryżu oraz epizodycznie w Krakowie, rodzinnym mieście artystki. Jej życie, tak jak jej twórczość, zasnute jest mgłą, smutkiem, tajemniczością. Boznańska malowała głównie portrety osób bliskich, przyjaciół, mężczyzn, z którymi łączyły ją niejednoznaczne związki. Żyła tak jak chciała. Samodzielnie decydowała o swoim życiu, po stoicku znosiła konsekwencje swoich wyborów. Życie oprócz radości przynosiło jej wiele smutków, bólu i rozczarowań, nie skąpiło dramatów jako córce, jako siostrze, jako kobiecie. Opuściła Kraków, bo się w nim dusiła. W Monachium czuła się wolna, wesoła, była towarzyska. W wieku 30 lat zakochała się w 23-letnim artyście, Józefie Czajkowskim. Kilkuletni romans zakończył się dramatycznie. Próby zaleczenia ran i depresji przyniosły kobiecie kolejne zawroty głowy i porażki sercowe. Była spragniona miłości, ale bardziej lub mniej świadomie nie dopuszczała jej do siebie. Życie w wymarzonym Paryżu nie było dla niej łaskawe. Opieka nad chorym ojcem i jego śmierć była ogromnym ciosem. Nasilające się problemy z siostrą i jej samobójcza śmierć stała się źródłem wyrzutów sumienia do końca życia. Mimo samotności, skrajnej biedy, wręcz nędzy, problemów ze wzrokiem była, jak należy przypuszczać, kobietą spełnioną. Tworzenie było dla niej najważniejsze, ważniejsze od sfery życia osobistego. Żyła aby malować, malowała by żyć. „Kiedy nie będę mogła malować, powinnam przestać żyć”.

Forma monodramu pozwala na wprowadzenie elementów umowności scenicznej i inscenizacyjnej. Stąd wykorzystanie obrazów – portretów postaci, o których jest mowa w scenariuszu: matki, siostry, Nauena, Czajkowskiego, Mączyńskiego, Faleńskiego, dwóch autoportretów. Trzy fragmenty narracyjne z offu mają na celu pełniej nakreślić postać artystki i jej życie, a wprowadzenie metafor – uplastycznić przekaz i umowność teatralną. Scena usamodzielnienia młodej malarki, wyjścia spod klosza nadopiekuńczej matki – przecięcie pępowiny. Czerwona suknia – metafora miłości do Józefa i rozstanie z ukochanym. Dzwony kościelne, całkowita ciemność – pogrzeb. Słup światła jako odpowiedź na wezwanie ojca po jego śmierci.
Wstęp wolny.
Miejsce: Teatr OTWARTY MOK
facebook