Józefowska jesień…” / koncert

27 LISTOPADA (NIEDZIELA) GODZ. 18:00
„Józefowska jesień…” / koncert muzyki Filipa Matuszewskiego w wykonaniu artystów z Józefowa

WYDARZENIE W RAMACH OBCHODÓW 60-LECIA MIASTA JÓZEFOWA

Filip Matuszewski – od dzieciństwa związany z Józefowem, tutaj rozpoczął naukę w szkole podstawowej i tu narodziło się jego wielkie zamiłowanie do komponowania muzyki. Pierwsze napisane w wieku 13 lat utwory na fortepian zainspirowane zostały leśnymi spacerami nad rzeką Świder. Naukę kompozycji pobierał u wybitnego pianisty, kompozytora i improwizatora Prof. Szabolcsa Esztenyiego, który uwrażliwił młodego twórcę na dźwięki muzyki współczesnej. Po ukończeniu klasy fortepianu w Szkole Muzycznej Bartłomieja Budzyńskiego wyjechał do Holandii, gdzie w latach 2000–2005 studiował na wydziale kompozycji w Królewskim Konserwatorium w Hadze. Kształcił się u Louisa Andriessena, Martijna Paddinga i Giliusa van Bergijka, gdzie poznał międzynarodowe środowisko muzyki współczesnej i rozwijał swój język muzyczny. Po studiach wrócił do Józefowa, w którym mieszka i tworzy muzykę autonomiczną i teatralną.

Podczas koncertu wysłuchają Państwo między innymi prawykonania „Sonaty na akordeon i fortepian”, która jest sumą wieloletnich poszukiwań kompozytora w zakresie doboru środków melodycznych, harmonicznych, kontrapunktycznych i rytmicznych. W utworze instrumenty przemieszczają się po swoich wszystkich rejestrach dźwiękowych, dając przez to wyraz rozmaitym emocjom ukrytym w krótkich motywach, energicznych frazach, wielogłosowych akordach i innych muzycznych figurach. Tego wieczoru Filip Matuszewski zaprezentuje także swoje dwie etiudy fortepianowe, muzykę ze spektaklu teatralnego „Boski Elwiro”, a cały koncert zwieńczy „Scherzo 2” skomponowane na akordeon, fortepian i instrumenty perkusyjne. Kompozytor zaprasza Państwa w podróż po jego osobistej, zagadkowej, pełnej niespodzianek krainie dźwięków.

W koncercie wystąpią: Filip Matuszewski – fortepian; Bartłomiej Krauz – akordeon; Zuzanna Matuszewska – perkusja; Ignacy Krauz – perkusja; Józef Her – ksylofon.

Bilety: 20 zł. Miejsce: sala widowiskowa MOK.

Skip to content