Czterech muzyków w czarnych koszulach i kapeluszach.

Koncert na zakończenie karnawału

Czterech muzyków w czarnych koszulach i kapeluszach.

26 LUTEGO (SOBOTA) GODZ. 18:00
Super Dixi Band/„Ten stary, dobry jazz”/koncert na zakończenie karnawału

„Ten warszawski zespół, to prawdziwi weterani tradycyjnego jazzu i dlatego chcę o nich napisać kilka słów. Muzyczny kwintet. Liderem zespołu jest klarnecista Andrzej Bigolas. Zaczynał on swoją karierę w roku 1962, w zespole Harlem Jazz Band. Od początku związany jest z warszawskim klubem Stodoła, kolebką powojennego jazzu w powojennej Polsce. W roku 1972 kolejny zespół Bigola nagrodzono w Iławie prestiżową nagrodą Złota Tarka. Andrzej ma dzisiaj 75 lat. Jego partnerem w zespole Super Dixi Band jest jeszcze starszy od niego fenomenalny trębacz Stefan Woźniakowski. Pamiętam go, kiedy jeszcze grał w słynnym zespole Janusza Zabieglińskiego. Obecnie ma lat osiemdziesiąt, ale tak wspaniale brzmiącej trąbki, jak podczas szczycieńskiego koncertu już dawno nie słyszałem. A co do muzycznej improwizacji, to naprawdę miło było posłuchać, jak obaj seniorzy rywalizują, a jednocześnie współpracują ze sobą. Najwyższy poziom. (…)

Co do Bigola, to przypominam sobie, jak to w końcu lat pięćdziesiątych i na początku sześćdziesiątych królował w Polsce przebój „Petite Fleur”, czyli „Mały Kwiatek”. Nagrał go wówczas słynny, czarny klarnecista Sidney Bechet. Urodzony w Nowym Orleanie. W jazzowych klubach Warszawy utwór ten stał się popisowym numerem Andrzeja Bigolasa. Recenzenci muzyczni żartowali, że Bechet powinien przyjechać do Polski i nauczyć się od Bigola, jak należy zagrać ów przebój.

Wymienionym nestorom towarzyszy w zespole nieco młodsza wiekiem, ale znakomita sekcja rytmiczna. Grający z nimi już od dość dawna Krzysztof Marszałek (banjo), a także stosunkowo nowi w zespole Stanisław Pietrzyk – niezwykle ekspresyjny perkusista oraz – odpowiednio staroświecki w brzmieniu – kontrabasista Florian Ciborowski.

Był to naprawdę wspaniały wieczór. Mało którzy z muzyków jazzowych potrafią dzisiaj aż tak dobrze zagrać muzykę nowoorleańską. Brawo zespół Super Dixi Band”. Andrzej Symonowicz

Bilety: 20 zł. Miejsce: sala widowiskowa MOK
Uwaga! Bilety dostępne na tydzień przed wydarzeniem.

Skip to content