Czarno-białe zdjęcie młodej kobiety trzymającej palec na ustach. Ciemne tło.

Muzyczne opowieści etnograficzne

26 marca w piątek o godz 13-tej zapraszamy na KULISY WARSZTATU ETNOGRAFA SUBIEKTYWNEGO czyli muzyczno-słowne spotkanie online z Witkiem Brodą, Stanisławem Bieleckim, Rafałem Foremskim oraz Katarzyną Kapelą.

Spotkanie będzie opowieścią ilustrowaną muzycznie o przygodach, zwyczajach i ludziach napotkanych w czasie kilkunastu wypraw do mniejszości polskich mieszkających na terenach Naddniestrza, Mołdawii i Bukowiny. W tych dość hermetycznych, pozostających w izolacji społecznościach zachował się bardzo ciekawy, bogaty repertuar pieśni świeckich i religijnych, śpiewany często w niezwykle pięknych, starych i „powolnych” wariantach, z rzadkim w polskiej tradycji wielogłosem. Świętowanie, praca, modlitwa. Archiwum pieśni tradycyjnych wielkopostnych i na Wielkanoc. 

Trójka sprawdzonych w różnych okolicznościach przyjaciół: Witek Broda (muzyk i badacz tradycji), Stanisław Bielecki (nauczyciel z Podhala, aktor, animator) i Rafał Foremski (twórca projektu „Wokół Tradycji”, dyrektor „Teatru Kana”) odwiedza te rejony od lat, uprawiając „alternatywną etnografię” – spotykając ludzi, koncertując, uczestnicząc w lokalnych wydarzeniach, często z towarzyszeniem zaproszonych muzyków tradycyjnych z Polski. Taka obecność pozwala bliżej poznawać mieszkańców, ich problemy, radości i indywidualne historie. O tym więc będzie ta opowieść.

Spotkanie uświetni Katarzyna Kapela, dwukrotna uczestniczka wypraw kolędniczych do Naddniestrza, oraz śpiewaczka, skrzypaczka, performerka. Założycielka tria żeńskiego Sutari oraz rodzinnego zespołu Kapela Timingeriu, która wystąpi w repertuarze pieśni tradycyjnych z obszaru podejmowanych wypraw. 

Na fotografii od lewej Witek Broda, Katarzyna Kapela, Stanisław Bielecki, fot: MOK Józefów

Skip to content