otwarte ogrody

Szanowni Państwo,
po dwóch latach przerwy spowodowanych pandemią COVID-19, z prawdziwą przyjemnością zapraszam na XII Festiwal Otwarte Ogrody Józefów 2022.
Festiwal na stałe wpisał się w pejzaż kulturalny miasta, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych
i lubianych przez józefowian wydarzeń cyklicznych. Nic dziwnego, Józefów doskonale wpisuje się
w ideę miast-ogrodów, z jego wyjątkową architekturą i „zielonym” charakterem.
Oczywiście sukces Festiwalu i jego niepowtarzalny klimat to przede wszystkim zasługa zaangażowanych mieszkańców Józefowa – właścicieli józefowskich Ogrodów, naszych Sąsiadów. To oni w ten wiosenny weekend otwierają furtki i pokazują swój prywatny kawałek miasta.
W Ogrodach na gości czekają warsztaty, spotkania, wystawy, czasem mały poczęstunek, a przede wszystkim wielka serdeczność Gospodarzy.
Nie sposób nie wspomnieć też o miejskich instytucjach, które od samego początku aktywnie włączają się w Festiwal. Organizując liczne atrakcje dla młodszych i starszych, integrują lokalną społeczność
i „dają się poznać” w mniej formalnej, przyjaznej atmosferze.
Każda edycja Festiwalu miała swoich patronów i tematy przewodnie. W tym roku bohaterem wydarzenia jest Józefów – nasz 60-letni Jubilat. Tym bardziej cieszę się, że w 2022 r. wracamy do naszej józefowskiej tradycji i Ogrody znów zostaną otwarte.
Wszystkich mieszkańców zachęcam do zapoznania się z bogatym programem Festiwalu i do wspólnego spędzenia czasu w gościnnych progach jego organizatorów.
Do zobaczenia,
Marek Banaszek
Burmistrz Miasta Józefowa

PIĄTEK
NR 1.
9:00 – 10:30 OGRÓD LITERACKI
Spotkanie autorskie z Ewą Chotomską, autorką bajek i tekstów piosenek dla dzieci, współzałożycielką zespołu Fasolki, odtwórczynią Ciotki Klotki w programie telewizyjnym „Tik-Tak”.
Książki autorki będzie można nabyć po spotkaniu.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Miejska Biblioteka Publiczna, spotkanie odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 2, ul. Graniczna 26.
NR 2.
10:00 – 20:00 OGRÓD „CERAMIKA GARY MISAKI”
W programie Ogrodu: wystawa i sprzedaż ceramiki artystyczno-użytkowej, krótkie warsztaty ceramiczne, pokaz toczenia na kole garncarskim, prezentacja prac innych artystów (grafika, malarstwo, tkanina), skromny poczęstunek (własne nalewki z pigwy i aronii z ogrodu), spotkanie znajomych sąsiadów z kotami domowników.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Dariusz Łukasiewicz, ul. Ogrodowa 33.
NR 3.
16:00 – 19:00 OGRÓD SENSORYCZNY SP3
Zapraszamy najmłodszych, ale i starszych mieszkańców miasta do ogrodu sensorycznego, wspólnej zabawy, biesiadowania, zwiedzania budynku szkoły.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Szkoła Podstawowa nr 3 im. Łączniczek Armii Krajowej, ul Leśna 39.
NR 4.
18:00 OGRÓD „MALARSTWO W RAMIE”
Zapraszamy na wernisaż wystawy „Podróże” Maki (Marii) Gadowskiej. Tak o malarstwie artystki pisze Dariusz Wilczyński Prezes ZPAMiG:
„ (…) W przypadku Maki zaczynamy mówić o prawdziwości. A to ma dla mnie swoją bezcenność. To nie jest płytka i kolorowa notka reklamowa. Ani kolejny-izm z historii sztuki. To spotkanie człowieka z Istnieniem. I uważne, i osobiste kadrowanie jego fragmentów”. Maka (Maria) Gadowska – ukończyła studia na Uniwersytecie Warszawskim. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików oraz Stowarzyszenia Pastelistów Polskich.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Miejski Ośrodek Kultury, Galeria RAMA MOK, ul. Kard. Wyszyńskiego 1.
NR 5.
18:00 OGRÓD BALETOWY „Na deskach STRUMIENI”
Szkoła Strumienie zaprasza na spektakl baletowy „Giselle” w reżyserii Julity Łubińskiej- Zielińskiej. Na scenie wystąpią uczennice Szkoły Podstawowej Strumienie. Ten piękny XIX-wieczny balet dedykujemy wszystkim Mamom.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Szkoła STRUMIENIE i OTS (Odkrywcy Talentów Strumieni), aula teatralna szkoły STRUMIENIE, ul. 3 Maja 129.
SOBOTA
10:00 WYCIECZKA ROWEROWA „MIEJSCA HISTORYCZNE, MIEJSCA CIEKAWE. MICHALIN – JÓZEFÓW”
Trasa wycieczki to ok. 15 km, czas: 3 godz. Wyjazd spod Willi Balbinów, ul. Kardynała Wyszyńskiego 11. Wycieczka historyczno-rekreacyjna. Prosimy o zabranie kamizelek rowerowych. Dzieci obowiązkowo zakładają kaski rowerowe. Prowadzenie: Janusz Prządka. Obowiązuje rejestracja: a.parzych-bucka@mokjozefow.pl.
NR 6.
9:00 – 12:00 OGRÓD „WITAJCIE W NASZEJ BAJCE”
W czarodziejskim baśni świecie, mnóstwo przygód przeżyjecie. Nie wie nikt co się przytrafi na zajęciach z kleksografii. A jak dobrze się sprawicie, to na piegi zasłużycie.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Społeczność Szkoły Podstawowej nr 1. im. Olofa Palmego, ul. Mickiewicza 11.
NR 7.
09:00 – 21:00 OGRÓD „CERAMIKA GARY MISAKI” CD.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Dariusz Łukasiewicz, ul. Ogrodowa 33.
NR 8.
10:00 – 11:30 OGRÓD „SMYK W RUCHU I W DZIAŁANIU”
Zapraszamy Rodziny na zajęcia dla dzieci w wieku 1-3 lata. W programie: zabawy sensoryczne, twórcze, ruchowe i muzyczne.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Przedszkole Strumienie i Żłobek Strumyk, ul. 3 Maja 129.
NR 9.
10:00 – 14:00 OGRÓD SZCZĘŚLIWYCH DZIECI – „CO SŁONKO WIDZIAŁO? BAJKOWY ŚWIAT MARII KONOPNICKIEJ”
Serdecznie zapraszamy do naszego Ogrodu, w którym będziemy podróżować po krainie utworów Marii Konopnickiej, zdobywać nowe sprawności i rozwiązywać ciekawe zagadki, korzystać z kącików plastycznych i wielu innych atrakcji. Zabawę uzupełni dmuchany zamek. W tej przygodzie towarzyszyć nam będą występy naszych przedszkolaków. Potrzebny Wam tylko dobry humor i mnóstwo energii, której dostarczy nasz kącik kulinarny z przepysznymi ciastkami i daniami z grilla.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Przedszkole Szczęśliwych Dzieci, ul. Mickiewicza 35.
NR 10.
11:00 – 14:00 OGRODOWY PIKNIK RODZINNY W SP2
Otwarty Ogród w Szkole Podstawowej nr 2 im. Romualda Traugutta – solidarni z Ukrainą. PRYVIT – CZEŚĆ, wspólna sprawa, nauka i zabawa.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Dyrektor, Nauczyciele i Rada Rodziców SP nr 2, ul. Graniczna 26.
NR 11.
10:00 – 18:00 OGRÓD „SPOTKANIE W ALTANIE”
W programie: prezentacja nowopowstałej altany w stylu Świdermajer; prezentacja ogrodu (w szczególności kwiaty i krzewy); poczęstunek (ciasto, herbata, kawa i dla smakoszy wino własnej produkcji). Dla każdej odwiedzającej osoby w prezencje sadzonka bzu (gatunek – Turecki)
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Marzenna i Paweł Kołodziej, ul. Nowa 15B.
NR 12.
11:30 – 13:00 OGRÓD MIASTECZKO ŚWIDERMAJER – ŚWIDERMAJER TOUR
Spotkanie poświęcone starym i nowym świdermajerom, a po nim spacer fotograficzno-historyczny w centrum Józefowa.
ORGANIZATORZY/MIEJSCE: Małgorzata Korwin-Mikke, FotoFalenica Marzenna Szymańska, Wydawnictwo Świdermajer Robert Lewandowski, Skwer przy ul. Wyszyńskiego 2b (vis-à-vis MOK-u).
NR 13.
11:00 – 17:00 OGRÓD MIASTECZKO ŚWIDERMAJER – ZROZUMIEĆ ŚWIDERMAJER
Czy Józefów ma jakieś tradycje? Co nas wyróżnia, co buduje naszą lokalną tożsamość i jest powodem do dumy? Porozmawiajmy o naszym dziedzictwie! Porozmawiajmy o świdermajerach i świdermajerowych klimatach! Porozmawiajmy, żeby zrozumieć świdermajer! Spotkanie połączone z plenerowymi wystawami, z możliwością nabycia produktów regionalnych, grafik, projektów, książek poświęconych historii Józefowa i okolic. Szczegóły na FB https://www.facebook.com/swidermajerteam/
ORGANIZATORZY/MIEJSCE: Fundacja Andriollego, FB Świdermajer Team (koordynuje), Energy Dron Gabriel Lewandowski, Pracownia Architektoniczna Marka Przepiórki oraz Franciszek Przepiórka, Świderklimaty Hanna Chaciewicz, Wydawnictwo Świdermajer Robert Lewandowski, Skwer przy ul. Wyszyńskiego 2b (vis-à-vis MOK-u).
NR 14.
11:00 – 17:00 OGRÓD MIASTECZKO ŚWIDERMAJER – ŚWIDERMAJER, TRUDNE PIĘKNO
Trudne piękno – to fotografie świdermajerów wykonane w technice gumy dwuchromianowej, które prezentują unikatową architekturę tzw. linii otwockiej. Zapraszamy na wernisaż wystawy prac połączony z możliwością ich nabycia.
ORGANIZATORZY/MIEJSCE: Trudne piękno, Paweł i Joanna Szpygiel, Skwer przy ul. Wyszyńskiego 2b (vis-à-vis MOK-u).
NR 15.
11:00 – 17:00 OGRÓD ROCZNIK JÓZEFOWSKI – PODZIEL SIĘ WSPOMNIENIAMI!
Czy wiesz, którędy przebiegały granice józefowskich letnisk? Czy znasz ich historię? A może chciałbyś udostępnić stare fotografie, pamiętniki lub dokumenty, aby ktoś zebrał te okruchy historii i coś o nich napisał… Zapraszamy… Podziel się wspomnieniami! Spotkanie połączone z możliwością nabycia wybranych archiwalnych publikacji.
ORGANIZATORZY/MIEJSCE: Zespół Redakcyjny „Rocznika Józefowskiego”, Skwer przy ul. Wyszyńskiego 2b (vis-à-vis MOK-u).
NR 16.
12:00 – 16:00 OGRÓD „ODDAJEMY WODĘ NATURZE”
Pod takim hasłem Hydrosfera Józefów po raz kolejny pragnie włączyć się w obchody FESTIWALU OTWARTE OGRODY. Zapraszamy na parking przy wjeździe do Oczyszczalni Ścieków w Józefowie (od strony Świdra), gdzie będzie można uzyskać informacje na temat ekologicznych działań Spółki w zakresie zaopatrzenia w wodę i przy odbiorze ścieków. Opowiemy jak dobrze gospodarować wodą w warunkach domowych i zaprosimy do degustacji naszej smacznej wody serwowanej z saturatora retro. Dla dzieci nie zabraknie kolorowanek, konkursów plastycznych oraz słodyczy i balonów!
Dodatkową atrakcją będzie możliwość wejścia na teren Oczyszczalni Ścieków. Z uwagi na bezpieczeństwo zwiedzających zaplanowano, że wejście do obiektu pod nadzorem pracowników Hydrosfery odbywać się będzie w grupach maksymalnie 20-osobowych, o pełnych godzinach (wejście na teren oczyszczalni o godzinie 1200, 1300, 1400, 1500). W programie zwiedzania: obieg wody w przyrodzie, wirtualna wycieczka po niedostępnych miejscach oczyszczalni, spacer ścieżką edukacyjną na terenie OŚ i ciekawostki techniczne.
Aby zwiedzanie przebiegało sprawnie, zachęcamy do zgłaszania się do nas z informacją, o której godzinie chcielibyście Państwo nas odwiedzić. Czekamy na zgłoszenia pod adresem sekretariat@hydrosfera-jozefow.pl lub tel. 22 780 06 40. Dzięki temu zorientujemy się jakie jest zainteresowanie naszą akcją i będziemy mogli odpowiednio rozplanować grupy zwiedzających. Zwracamy uwagę, że przed wejściem na teren Oczyszczalni Ścieków, ze względów bezpieczeństwa oraz ubezpieczenia imprezy, konieczne będzie okazanie dowolnego dokumentu tożsamości ze zdjęciem.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Hydrosfera Józefów sp. z o.o., Oczyszczalnia Ścieków ul. Jarosławska 35.
NR 17.
12:00 – 19:00 OGRÓD GABINETU TERAPII NATURALNYCH „DBALNIA”
Jest magiczną, leśną poczekalnią gabinetu. Otwiera się, by integrować rozmaite sztuki zdrowotne. Jest dla tych, którzy chcą doświadczyć, czym jest refleksoterapia, klawiterapia, aurikuloterapia. W tym roku odczuwalny silny wątek ukraiński – Iwan Siabruk zademonstruje próbki terapii wisceralnej, znanej w Polsce pod nazwą „Starosłowiański masaż brzucha” oraz niezwykle resetującej terapii wibracyjnej. Zademonstrujemy urządzenie do terapii mikrokrążenia Bemer oraz lecznicze lasery regeneracyjne (światło czerwone i podczerwień). Pokażemy, jak prostą gimnastyką podnieść odporność czy obniżyć wysokie ciśnienie. W ramach arteterapii będziemy tworzyć mozaikową rzeźbę przestrzenną. Major oraz jego siostra Maruna zaproszą na sesję felinoterapii, a wielki, wilkowaty, empatyczny Lamdo, będzie poprawiał wszystkim nastrój.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Irka Chrzanowska, Dbalnia, ul. Wilsona 15.
NR 18.
13:00 – 15:00 OGRÓD BEZ MASKI
W ogrodzie prezentowane będą prace rodziny Lewandowicz-Galas z dwóch ostatnich lat pandemii.
Rozmowy o sztuce i jej odbiorze, trochę poezji, co by to nie znaczyło – futurospekcja. Na wszystkich gości będzie czekała Pamiątkowa Księga Wpisów.
ORGANIZATORZY/MIEJSCE: Hanna Lewandowicz-Galas, Towarzystwo Przyjaciół Józefowa, ul. Leśna 16 A.
NR 19.
13:00 – 16:00 OGRÓDEK GRILLOWY
Strażacy zapraszają na poczęstunek połączony z pokazem sprzętu bojowego oraz oprowadzaniem po bazie.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: OSP Józefów, ul. Polna 1.
NR 20.
16:00 – 19:00 OGRÓD INSPIRACJI KONNYCH
Zapraszamy na spotkanie miłośników koni, jeździectwa i sztuk – plastycznych i nie tylko!
W programie: spotkanie autorskie z Katarzyną Preiskorn, wystawa prac plastycznych i kolekcji sprzętu jeździeckiego, opowieści o koniach i jeździectwie, ale nade wszystko – zaprzęgniemy Was do pracy! Proponujemy serię mini-warsztatów, których główną inspiracją będą konie: rysunek, batik, glina i malowanie kamieni. Dla niepewnych swoich umiejętności przygotujemy szablony, wesprzemy duchowo i cieleśnie pysznymi końskimi ciasteczkami. Spotkanie umilą wspólne śpiewanki przy gitarze, naturalnie o koniach.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Katarzyna i Karol Preiskorn, ul. Spacerowa 43b.
NR 21.
16:00 – 18:00 OGRÓD STUDIA TAŃCA SAUTE
W ramach otwartego studia organizator zaprasza na warsztaty taneczne dla początkujących oraz konkurs tańca.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Studio Tańca Saute Monika Zienkiewicz, ul. Piłsudskiego 116 A.
NR 22.
19:00 – 22:00 OGRÓD CHWALCIE ŁĄKI UMAJONE
W programie: przywitanie przybyłych gości przez gospodarzy. Nabożeństwo majowe przy szklanej kapliczce w intencji pokoju w Polsce i w Ukrainie. Wspólne śpiewanie pieśni. Niespodzianka – gość wieczoru. Poczęstunek
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Lidia i Janusz Krupowie z dziećmi i wnukami, ul. Owalna 1
NR 23.
17:00-20:00 OGRÓD “NARNIA” I DOM Z ARTYSTYCZNĄ DUSZĄ
W ramach festiwalu Otwarte Ogrody chcemy zaprosić Was do naszej pracowni i ulepienia dla siebie pamiątki z gliny. Ponadto zapraszamy na wystawę osobliwych obrazów Waldemara Borowskiego i słoweńskiego artysty Roberta Raifa. Planujemy też oprawę muzyczną wydarzenia.
Plan odwiedzin:
17-18 – koncert
18-19 – warsztat ceramiczny
19-20 – wystawa
ORGANIZATORZY/MIEJSCE: Fundacja Dom Współpracy Twórczej, ul. Zakątna 1.
NIEDZIELA
10:00 ODKRYWAMY HISTORIĘ – MIESZKAŃCY, ARCHITEKTURA. Spacer historyczny nr 6.
Centrum Józefowa – wschodnia strona torów. Będziemy wędrować od miejsca dawnego dworca kolejowego ulicą Sikorskiego na południe. Odnajdziemy ślady dawnych letnisk na fragmentach ulic Mickiewicza i Reymonta. Start: przed MOK-iem. Spacer poprowadzi Lidia Głażewska-Dańko. Obowiązuje rejestracja: a.parzych-bucka@mokjozefow.pl.
10:00 – 16:00 DZIEŃ DZIECKA NA SKWERZE
Najważniejszym punktem programu będą występy sceniczne dzieci i młodzieży z józefowskich przedszkoli i szkół. Dodatkowo zaplanowaliśmy moc atrakcji towarzyszących dla naszych najmłodszych józefowian: dmuchańce, kiermasz książek, malowanie buziek, kolorowe warkoczyki, brokatowe tatuaże. Na dzieci będzie czekał zespół animatorów, którzy poprowadzą gry i zabawy. Popcorn, wata cukrowa, hot dogi i wiele innych smakołyków. Czeka nas piękny, kolorowy dzień – dedykowany wszystkim dzieciom z Józefowa. Zapraszamy całe rodziny!
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Integracyjne Centrum Sportu i Rekreacji, skwer im. św. Jana Pawła II (przy MOK-u).
20:30 KINO POD GWIAZDAMI
Gotowi na kino pod chmurką? Zapraszamy na pierwszy pokaz kina plenerowego. W ramach projektu KINO POD GWIAZDAMI realizowanego z józefowskiego Budżetu Obywatelskiego Józefów 2022, od maja do sierpnia odbędzie się łącznie 6 pokazów.
Miejsce: skwer im. św. Jana Pawła II (przy MOK-u).
Organizatorzy i Partnerzy:
Miejska Biblioteka Publiczna www.biblioteka.jozefow.pl
Ceramika Artystyczna Gary Misaki Dariusz Łukasiewicz www.garymisaki.com
Szkoła Podstawowa nr 3 im. Łączniczek Armii Krajowej www.sp3jozefow.edupage.org
Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie www.mokjozefow.pl
Szkoła Strumienie www.spstrumienie.sternik.edu.pl
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Olofa Palmego www.sp1.jozefow.pl
Przedszkole Strumienie i Żłobek Strumyk www.przedszkole.sternik.edu.pl www.zlobekstrumyk.sternik.edu.pl/
Przedszkole Szczęśliwych Dzieci www.szczesliweprzedszkole.pl
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Romualda Traugutta www.sp2jozefow.szkolnastrona.pl
Marzenna i Paweł Kołodziej
Małgorzata Korwin-Mikke www.facebook.com/villabenkowka
FotoFalenica Marzenna Szymańska
Wydawnictwo Świdermajer Robert Lewandowski www.swidermajer.pl
FB Świdermajer Team www.facebook.com/swidermajerteam
Energy Dron Gabriel Lewandowski
Pracownia Architektoniczna Marka Przepiórki oraz Franciszek Przepiórka www.geniusloci.co
Świderklimaty Hanna Chaciewicz www.swiderklimaty.pl
Paweł i Joanna Szpygiel www.szpygiel.pl
Zespół Redakcyjny „Rocznika Józefowskiego” www.rocznikjozefowski.pl
Hydrosfera Józefów hydrosfera-jozefow.pl
Gabinet Terapii Naturalnych Irka Chrzanowska www.dbalnia.wordpress.com
Hanna Lewandowicz-Galas
Towarzystwo Przyjaciół Józefowa
OSP Józefów
Katarzyna i Karol Preiskorn www.facebook.com/stajniazawsiawiersz
Studio Tańca Saute Monika Zienkiewicz www.jozefowtanczy.pl
Lidia i Janusz Krupowie
Integracyjne Centrum Sportu i Rekreacji www.icsir.pl
Janusz Prządka tel. 604 647 195
Lidia Głażewska-Dańko domynalinii.wordpress.com
Fundacja Dom Współpracy Twórczej https://www.facebook.com/narniadom
Patron Honorowy
Burmistrz Miasta Józefowa
Patroni medialni
Tygodnik Linia Otwocka www.linia.com.pl
Pismo Samorządowe „Józefów nad Świdrem”www.jozefow.pl/jozefow-nad-swidrem
Obsługa fotograficzna Festiwalu: Sekcja Fotograficzna Józefów

Festiwal Otwarte Ogrody odbywa się cyklicznie od 2005 r.
w miejscowościach wokół Warszawy posiadających status miasta-ogrodu lub powołujących się na tę tradycję założeń architektonicznych.
Festiwal Otwarte Ogrody powstał z myślą o zachowaniu
i promocji najcenniejszych zasobów kulturowych
i dziedzictwa lokalnego miast położonych w zielonym paśmie wokół Warszawy oraz willowych dzielnic stolicy. Autorami pomysłu Festiwalu są: Magdalena Prosińska
i Łukasz Willmann.
Po raz pierwszy Otwarte Ogrody zrealizowano
w podwarszawskim mieście-ogrodzie Podkowa Leśna w 2005 roku w 80. rocznicę powstania miasta.
W 2009 roku Józefów jako pierwsze miasto po tej stronie Wisły dołączyło do projektu.

Podstawą działań organizatorów Festiwalu jest współpraca pomiędzy wszystkimi aktorami życia społeczności lokalnych. Wartością tych działań jest to, iż są to inicjatywy prowadzone przez mieszkańców, organizacje pozarządowe oraz podmioty prywatne.
Festiwal to wyjątkowa okazja aby spotkać się i porozmawiać ze specjalistami wielu dziedzin, min.: ekologami, historykami, projektantami i artystami. Kameralne koncerty, wystawy, prelekcje, spotkania towarzyskie, wycieczki oraz wielki wór zabaw dla dzieci to atrakcje, które rok rocznie przygotowywane są przez współorganizatorów. Festiwal to jednak przede wszystkim dla wielu, niepowtarzalna okazja do bezpośrednich spotkań z gospodarzami i sąsiadami, możliwość zajrzenia tam, gdzie na co dzień bramy i furtki są zamknięte.

W tym roku będziemy próbowali zorganizować Festiwal w wersji mikro i centralnej. Zaprosimy na mikro wydarzenia w centrum miasta. Wycieczki, wystawy, warsztat oraz koncert.
29.05.2021 (SOBOTA)
GODZ. 10:00 ROWERKIEM PO JÓZEFOWIE „Szlakiem bunkrów”. Zapraszamy na wycieczkę rowerową z Panem Januszem Prządką – józefowianistą i pasjonatem miasta. Obowiązują zapisy, tel.: 602 110 557, mail: : a.parzych-bucka@mokjozefow.pl. Ilość miejsc ograniczona. Start: pod Willą Balbinów (placówka MOK Józefów), ul. Kard. Wyszyńskiego 11.
GODZ. 10:30 ODKRYWAMY HISTORIĘ – MIESZKAŃCY, ARCHITEKTURA. Zapraszamy na pierwszy spacer Śladami dawnych pensjonatów. Zaczynamy przy Willi Balbinów. Odszukamy i poznamy pensjonaty: Balbinów, Maria w willi Ringa, Patrię, Warszawiankę, Hankę, Zdrój, Saturn. Wrócimy do punktu wyjścia zerkając na budynek stacji kolejki wąskotorowej. Spacer poprowadzi Lidia Głażewska-Dańko, autorka opracowań i wystaw o Józefowie. Start spod Willi Balbinów (ul. Kard. Wyszyńskiego 11).
Obowiązują zapisy: a.parzych-bucka@mokjozefow.pl. Liczba miejsc ograniczona.
GODZ. 11:00 – 13:00 „ANIMACJA Z BALBINĄ”. Otwarta Pracownia Ilustracji Magdaleny Car zaprasza na wyjątkowy plener rysunkowy. Będziemy rysować Willę Balbinów. Każdy uczestnik zostanie poproszony o zajęcie konkretnego miejsca i wykonanie – tak jak potrafi i czuje – rysunku przedstawiającego budynek Balbinówki, wraz z tłem. Podczas pleneru będę pomagać i odpowiadać na pytania. Po skończonej pracy (około 2 h ale jeśli ktoś potrzebuje mniej lub więcej czasu – nie ma problemu) zrobię zdjęcia wszystkich rysunków. Z powstałych prac stworzę animację – krótki film pokazujący Willę Balbinów jakbyśmy szli dookoła niej. Animacja się uda jeśli w plenerze weźmie udział, około 20 osób (może być więcej). Prowadzenie: Magda Car. Wiek uczestników: bez ograniczeń, ważna jest chęć rysowania i wspólnego działania. Zachowamy bezpieczną odległość – wyznaczę miejsca.
Zapisy do 28.05.2021 mailowo: a.parzych-bucka@mokjozefow.pl , w zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko uczestnika.30.05.2021
30.05.2021 (NIEDZIELA) WYDARZENIA ODWOŁANE!
GODZ. 16:00 WYSTAWY NA SKWERZE. Swoje ekspozycje przygotują partnerzy – mieszkańcy Józefowa.
GODZ. 18:00 ZESPÓŁ MIKROMUSIC ACOUSTIC TRIO /KONCERT
Zespół wystąpi w składzie: Acoustic Trio: Natalia Grosiak – wokal, Dawid Korbaczyński – gitara, Robert Szydło – gitara basowa.
Wstęp wolny. Miejsce: scena plenerowa MOK
Więcej o zespole i zasadach udziału w wydarzeniu czytaj TUTAJ.
Archiwum poprzednich edycji festiwalu:
Edycja 2019: http://otwarteogrodyjozefow2019.blogspot.com/
Edycja 2018: http://otwarteogrodyjozefow2018.blogspot.com/
Edycja 2017: http://otwarteogrodyjozefow2017.blogspot.com/
Edycja 2016: http://otwarteogrodyjozefow2016.blogspot.com/
Edycja 2015: http://otwarteogrodyjozefow2015.blogspot.com/