otwarte ogrody
14. Festiwal Otwarte Ogrody Józefów 2024
program festiwalu
Szanowni Państwo,
z ogromną przyjemnością zapraszam na XIV Festiwal Otwarte Ogrody Józefów 2024. Festiwal, który jest już stałym elementem wiosennego Józefowa i jednym z najbardziej rozpoznawalnych i lubianych przez józefowian wydarzeń cyklicznych.
Sukces Festiwalu i jego niepowtarzalny klimat to przede wszystkim zasługa zaangażowanych mieszkańców Józefowa, którzy w wiosenny weekend otwierają furtki i pokazują swój prywatny kawałek miasta. Dzielą się swoimi pasjami, zainteresowaniami i serdecznością. Otwarte Ogrody to nie tylko wydarzenie kulturalne, to także okazja do nawiązania nowych znajomości i zacieśnienia więzi sąsiedzkich.
Wszystkich mieszkańców zachęcam do zapoznania się z bogatym programem Festiwalu i do wspólnego spędzenia czasu w gościnnych progach jego organizatorów.
Pogodnie pozdrawiam i do zobaczenia,
Burmistrz Miasta Józefowa
Marek Banaszek
NR 1.
10:00-20:00
OGRÓD CERAMICZNY/CERAMIKA GARY MISAKI (ogród czynny również w sob. i niedz. 24-26.05)
Zapraszam do mojego ogrodu, do 100-letniego domu, do pracowni ceramicznej, do szklarni. Gospodarz czeka na odwiedzających od piątku do niedzieli.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Dariusz Łukasiewicz, ul. Ogrodowa 33.
NR 2.
11:00
OGRÓD LITERACKI/POPLOTKUJMY O ZWIERZĘTACH. SPOTKANIE Z MARCINEM KOSTRZYŃSKIM
Marcin Kostrzyński (Marcin z lasu) – autor przyrodniczych opowieści dla wszystkich obserwatorów piękna przyrody: „Puszcza”, „Plotki o zwierzętach”, „Przyrodyjki: o zwierzętach historyjki dla dużych i małych”. Po spotkaniu zapraszamy na kiermasz książek autora.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Miejska Biblioteka Publiczna, spotkanie odbędzie się w sali widowiskowej MOK Józefów.
NR 3.
16:00-18:30
OGRÓD EDUKACYJNY/„CZY PIENIĄDZE ROSNĄ NA DRZEWACH?”
Piknik sportowo-edukacyjny promujący zdrowy styl życia oraz utrzymany w klimacie zero waste. W programie: występy uczniów, warsztaty oraz zawody sportowe.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Olofa Palmego, ul. Mickiewicza 11.
NR 4.
16:00-19:00
OGRÓD SENSORYCZNY
Serdecznie zapraszamy do Ogrodu SP3, w którym na uczestników czekać będą zabawy sensoryczne, sportowe, zajęcia plastyczne, występy artystyczne oraz stoiska gastronomiczne. Zapraszamy do wspólnej zabawy i biesiadowania na szkolnym patio.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Szkoła Podstawowa nr 3 im. Łączniczek Armii Krajowej, ul Leśna 39.
NR 5.
18:00
OGRÓD BALETOWY/„NA DESKACH STRUMIENI”
Uczennice szkoły Strumienie pod kierunkiem Pani Julity Lubińskiej-Zielińskiej zatańczą piękny, klasyczny balet „Jezioro Łabędzie”. Ten baśniowy spektakl dedykują wszystkim Mamom.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: OTS Strumienie (Odkrywcy Talentów Strumieni), aula teatralna szkoły STRUMIENIE, ul. 3 Maja 129.
NR 6.
10:00-15:00
OGRÓD WODNY/„JAK POWSTAJE WODA, KTÓRĄ PIJEMY – CO TRZEBA ZROBIĆ, ABY BYŁA BEZPIECZNA I SMACZNA”
Porozmawiamy: o zasobach wody w naturze, o technologiach uzdatniania wody, o ochronie wód podziemnych i powierzchniowych, o tym jak oszczędzać wodę i co zrobić by woda tak szybko nie odpłynęła do morza.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Hydrosfera Józefów sp. z o.o., Stacja Uzdatniania Wody ul. Drogowców 20.
NR 7.
11:00-17:00
MIASTECZKO ŚWIDERMAJER 2024
ŁĄCZY NAS ŚWIDERMAJER!
* godz. 11.00-15.00 – ŚWIDERMAJEROWIE – spotkania i rozmowy z właścicielami, mieszkańcami i miłośnikami drewnianych domów na linii otwockiej oraz prezentacje świdermajerowej twórczości organizatorów.
W godzinach 11:00-13:00 zapraszamy do udziału w spotkaniach towarzyskich przybliżających świdermajerową twórczość organizatorów. W godzinach 13:00-15:00 zapraszamy do udziału w spotkaniach tematycznych:
* godz. 13:00 – ŚWIDERMAJER i literatura – spotkanie z autorami tekstów inspirowanych świdermajerami, prowadzenie Bernard Belka „Ben”,
* godz. 13:30 – ŚWIDERMAJERY na zdjęciach grupy FotoFalenica, prowadzenie Marzenna Szymańska,
* godz. 13:40 – ŚWIDERMAJER TRUDNE PIĘKNO – o tym, co nas zachwyca opowie Paweł Szpygiel,
* godz. 13:50 – OKOLICE LETNISKA JÓZEFÓW 1941 – józefowskie letniska, prowadzenie Robert Lewandowski,
* godz. 14:00 – ŚWIDERMAJERY w rysunkach i akwarelach arch. Pawła Rupniewskiego,
* godz. 14:10 – ŚWIDERMAJER genius loci w nowych projektach pracowni arch. Marka Przepiórki,
* godz. 14:20 – ŚWIDERMAJER a wybrane tradycje snycerskie, przybliży historyk sztuki dr Yauhen Malikau,
* godz. 14.30 – ŚWIDERMAJER – TRADYCJA DLA PRZYSZŁOŚCI / CIASTKO ŚWIDERSKIE wspomnienia oraz kulinaria (cz.1), prowadzenie Piotr Stefański (autor książki „Otwocki Kucharz Doskonały”).
W godzinach 15.00-17.00 na skwerze przy Willi Frankówka kontynuujemy spotkania, a „week-endowe wytworne towarzystwo” zapraszamy na popołudniową herbatkę do ogrodu Willi Benkówka,
gdzie poznamy ponad 120-letnią historię domu i jego mieszkańców m.in. losy rodziny Wilhelma Benke oraz tajemnice skrywane w piwnicach willi, o których opowie nam Małgorzata Mikke.
Ponadto Piotr Stefański, autor książki „Otwocki Kucharz Doskonały”, przybliży zwyczaje, menu i atmosferę letnich podwieczorków (cz. 2). W trakcie opowieści autor na żywo przygotuje dla nas klasyczną przedwojenną leguminę.
Na popołudniowej herbatce w Willi Benkówce mile są widziani goście w strojach lub z gadżetami z okresu świetności józefowskich letnisk (koniec XIX i pierwsza połowa XX wieku), które zostaną uwiecznione na fotografiach m.in. Marzenny Szymańskiej z FotoFalenica.
ORGANIZATORZY: Fundacja Andriollego, Towarzystwo Przyjaciół Józefowa, „Rocznik Józefowski” – Podziel się wspomnieniami!, Stowarzyszenie Świdermajerowie, Marzenna Szymańska FotoFalenica, Paweł i Joanna Szpygiel, arch. Marek Przepiórka, arch. Paweł Rupniewski, dr Yauhen Malikau, Małgorzata Mikke Willa Benkówka, Piotr Stefański i Piekarnia Soplicowo, Wydawnictwo Świdermajer Robert Lewandowski, FB Świdermajer Team
MIEJSCE: Skwer przy Domu Nauki i Sztuki/Willi Frankówce (ul. Kard. Wyszyńskiego 2, godz. 11:00-17:00) oraz ogród Willi Benkówki (ul. 3 Maja 100, godz. 15:00-17:00).
NR 8.
12:00-14:00
OGRÓD TWÓRCZY MAŁGORZATY JAWORSKIEJ
Serdecznie zapraszam na spotkanie ze znanym filozofem kultury dr. Tomaszem Kozłowskim, który wygłosi prelekcję z zaproszeniem do dyskusji – „Sztuka jako sposób na życie” oraz na wystawę malarstwa Elżbiety Bogusławskiej pt. „Zawiłości”. Artystka była finalistką 45. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2021 i brała udział w wielu wystawach idywidualnych oraz zbiorowych.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Małgorzata Jaworska, ul. Różana 2.
NR 9.
12:00-16:00
SPOTKANIE W ALTANIE
W programie Ogrodu: prezentacja białej altany w stylu świdermajer oraz krzewów i kwiatów (ogrodowych i doniczkowych); ekspozycja opakowań szklanych z okresu PRL oraz poczęstunek (ciasta, herbata, kawa i jeszcze coś dla smakoszy).
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Marzenna Kołodziej i Paweł Kołodziej, ul. Nowa 15B.
NR 10.
12:00-17:00
OGRÓD ZWIERZOINSPIRACJI/BATIK, GLINA, POEZJA
Jak co roku, zapraszamy na Zwierzoinspiracje. Będziemy razem tworzyć batiki, lepić gliniane figurki i pisać. Tym razem naszą inspiracją będą psy i koty, a w zabawach literackich – i w roku poświęconym wielu poetom – udowodnimy sobie, że wszystko jest poezją i każdy jest poetą: stworzymy razem limeryki, haiku, moskaliki i lepieje. Zamiast końskich ciasteczek zaserwujemy kocie języczki i psiastka, będzie też Wasze ulubione mango lassi. Przyjdziecie?
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Katarzyna Preiskorn i Karol Preiskorn, ul. Spacerowa 43b.
NR 11.
12:00-17:00
DOBROSTAN/OGRÓD ZDROWIA I HARMONII
Tutaj, w sercu festiwalowej atmosfery, zapraszamy Was do pielęgnowania ciała, umysłu i duszy w harmonii z naturą i sobą samym. W naszym Ogrodzie porozmawiamy o tajnikach jogi twarzy i sposobach na odmładzanie w harmonii z rytmem natury. Nasza artystka dźwięku opowie o poszukiwaniu balansu poprzez harmoniczne wibracje dźwięków mis i gongów. Zielarka zaprosi do rozmów, w których podzieli się z Wami tajemnicami ziołowego dobrostanu.
Dobrostan to więcej niż tylko chwila relaksu – to droga do odkrywania siebie i pielęgnowania harmonii we wszystkich aspektach życia. Przyjdźcie do naszego Ogródka Zdrowia i Harmonii i doświadczcie dobrostanu w pełnej krasie!
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Dobrostan, ul. Leśna 28.
NR 12.
12:00-20:00
DBALNIA/BEZ (S)POKOJU TRUDNO O ZDROWIE. TRZY OGRODY W JEDNYM
Ogród Dbalni będzie gościł na tarasie Ogród Basi Galińskiej „Między kaligrafią a street artem” oraz Ogród Ilustracji Magdy Car „Rysuję w (s)pokoju”. Naszym wspólnym celem będą uspokajające działania arteterapii. Pochylimy się ze spokojem nad wojną i pokojem. Jak? O tym więcej w opisach artystek.
W Dbalni Iwan uspokoi specjalnymi terapiami: bambusowym odprężeniem lub manualną kołysanką. Irka zaproponuje szybkie nerwowe odreagowanie klawikami oraz pokaże jednominutowe ćwiczenie odprężające nerw błędny. W ogrodzie Kasia, instruktorka Qigongu, da nam posmakować spokoju płynącego z chińskich ćwiczeń leczniczych. Razem z Irką pokażą jak odprężyć się uciskając odpowiednie punkty na ciele. Zamkniemy spotkanie Ogrodem Dźwięków – Michał Prymakowski użyje m.in. gongów i mis tybetańskich, by ukoić nas dźwiękiem i wibracją oraz przenieść do magicznego ogrodu na jawie.
12:00-16:00
OGRÓD LITER/MIĘDZY KALIGRAFIĄ A STREET ARTEM
… czyli spotkanie z literami pisanymi, wytłaczanymi, malowanymi, pryskanymi sprayem, odbijanymi gąbką. Chętni skorzystają z gotowych szablonów lub zrobią swoje. Wspólnie stworzymy kolorową mandalę z liter. Po raz kolejny będzie okazja do przekonania się o terapeutycznym działaniu liter pod każdą postacią. Zwłaszcza, że królować będą tematy pozytywne – radość, miłość, pokój. A wszelkim wojnom będziemy mówić bez lęku, głośno i stanowczo: STOP WAR! PODAJ DALEJ! One to usłyszą i struchleją.
14:00-18:00
OGRÓD ILUSTRACJI/RYSUJĘ W (S)POKOJU
Proponuję rozejrzeć się wokół siebie, w ogrodzie i narysować to, co się znajdzie. Niezależnie od umiejętności – najważniejsza jest chęć do tworzenia. Dorośli i dzieci mogą wziąć papier i narzędzia rysunkowe oraz spróbować na trochę zanurzyć się w procesie kreatywnym. Rysowanie uspokaja myśli, pozwala pobyć samemu ze sobą, ale jednocześnie poczuć się częścią grupy. Będzie też możliwość uczestniczenia we wspólnym projekcie artystycznym.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Irka Chrzanowska/Dbalnia, Basia Galińska, Magda Car, ul. Wilsona 15.
NR 13.
13:00-15:00
„OGRÓD 2024. 15 SZTALUG”
Malarstwo, ceramika, rysunek. Wstąp, wpisz się, narysuj lub namaluj. Autorzy ogrodu: Sławomir Galas, Hanna Lewandowicz-Galas, Paweł Bożydar Galas oraz Eliza Jankowska-Galas/ceramika.
ORGANIZATORZY/MIEJSCE: Sławomir Galas i Hanna Lewandowicz-Galas, ul. Leśna 16 A.
NR 14.
13:00-17:00
OGRÓD PEŁEN BARW, MUZYKI I DOBREJ ZABAWY
W tym roku zapraszamy na barwne warsztaty pełne inspirujących technik, układanie kompozycji roślinnych przy akompaniamencie muzyki fotepianowej na żywo oraz kawę, herbatę i racuszki babuni.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Małgorzata Kruk i Grzegorz Kruk, ul. Szkolna 10
NR 15.
18:30-20:30
OGRÓD „CHWALCIE ŁĄKI UMAJONE”
Zapraszamy na nabożeństwo majowe przy szklanej kapliczce poświęcone Królowej Ognisk Rodzinnych oraz prelekcję Wojciecha Wierzejskiego pt. „Niepokalana Królowa Ognisk Rodzinnych”.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Lidia i Janusz Krupowie, ul. Owalna 1.
WYCIECZKA
GODZ. 10:00
WYCIECZKA ROWEROWA „MIEJSCA HISTORYCZNE, MIEJSCA CIEKAWE”
Trasa wycieczki to ok. 15 km, czas: 3,5 godz. Wyjazd spod Domu Nauki i Sztuki/Willi Frankówki, ul. Kard. Wyszyńskiego 2. Wycieczka historyczno-rekreacyjna. Prosimy o zabranie kamizelek rowerowych. Dzieci obowiązkowo zakładają kaski rowerowe. Prowadzenie: Janusz Prządka. Obowiązują zapisy: a.parzych-bucka@mokjozefow.pl.
PUNKT INFORMACYJNY: sobota godz. 10:00-16:00 w Domu Nauki i Sztuki/Willi Frankówce, ul. Kard. Wyszyńskiego 2. Zachęcamy do zwiedzania józefowskiego zabytku – Willi Frankówki.
10:00-16:00 DZIEŃ RODZINY W JÓZEFOWIE!
W tym roku łączymy ze sobą obchody Dnia Dziecka, Dnia Mamy oraz Dnia Taty. Głównym elementem wydarzenia są występy sceniczne dzieci i młodzieży z józefowskich szkół i przedszkoli. Zaplanowaliśmy moc atrakcji towarzyszących dla naszych najmłodszych józefowian: dmuchańce, kiermasz książek, malowanie buziek, warkoczyki, brokatowe tatuaże. Na dzieci będzie czekał zespół animatorów, którzy poprowadzą gry i zabawy. Ponadto w programie: wyprzedaż garażowa, stoisko z popcornem i watą cukrową oraz wiele innych atrakcji.
Zapraszamy do wspólnej zabawy.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Integracyjne Centrum Sportu i Rekreacji, skwer im. św. Jana Pawła II (przy MOK-u).
NR 16.
12:00-15:00
OGRÓD MIODOWY/„MIODOBRANIE U MAZURKA”
W programie Ogrodu: wirowanie miodu, degustacja miodu, odlewanie świeczek woskowych, prezentacja pszczół i gospodarki pasiecznej.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Barbara Mazurek i Stanisław Mazurek, ul. 3 Maja 65 A.
NR 17.
15:00-17:00
DEBATA OKSFORDZKA: „EDUKACJA CYFROWA W ŚWIECIE PRZYSZŁOŚCI”
Celem moderowanej dyskusji będzie przedstawienie argumentów „za” i „przeciw” możliwości edukacji zdalnej. Udział potwierdzili m.in. pani Dorota Zawadzka „Superniania”, gen dr hab. Iwona Klonowska – psycholog i pedagog specjalny. Udział zapowiedzieli także przedstawiciel Szkoły w Chmurze i Szkoły Żagle. Marszałkiem debaty będzie prof. zw. dr hab. Bronisław Sitek.
Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II” pt. „Współczesny obraz społeczeństwa polskiego w nauce i debacie publicznej”.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Akademia Nauk Stosowanych WSGE im. A. De Gasperi, debata odbędzie się w Domu Nauki i Sztuki/Willi Frankówce, ul. Kard. Wyszyńskiego 2.
Patron Honorowy
Burmistrz Miasta Józefowa
Patron medialny
Pismo Samorządowe „Józefów nad Świdrem”
www.jozefow.pl/jozefow-nad-swidrem
Organizatorzy
Miejski Ośrodek Kultury
www.mokjozefow.pl
Miejska Biblioteka Publiczna
www.biblioteka.jozefow.pl
Ceramika Artystyczna Gary Misaki Dariusz Łukasiewicz
www.garymisaki.com
Szkoła Podstawowa nr 3 im. Łączniczek Armii Krajowej
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Olofa Palmego
www.sp1.jozefow.pl
Szkoła Strumienie
www.spstrumienie.sternik.edu.pl
Akademia Nauk Stosowanych WSGE im. A. De Gasperi
www.wsge.edu.pl
Towarzystwo Przyjaciół Józefowa
www.facebook.com/TowarzystwoPrzyjaciolJozefowa
Małgorzata Kruk
manualny-mix.blogspot.com
Marzenna i Paweł Kołodziej
Małgorzata Jaworska Go-Arte
Dobrostan
www.dobrostan.mailchimpsites.com
Magdalena Car
www.magdalenacar.com
Małgorzata Korwin-Mikke
www.facebook.com/villabenkowka
FotoFalenica Marzenna Szymańska
Wydawnictwo Świdermajer Robert Lewandowski
www.swidermajer.pl
FB Świdermajer Team
www.facebook.com/swidermajerteam
Pracownia Architektoniczna Marka Przepiórki oraz Franciszek Przepiórka
www.geniusloci.co
Świderklimaty Hanna Chaciewicz
www.swiderklimaty.pl
Paweł i Joanna Szpygiel
www.szpygiel.pl
Zespół Redakcyjny „Rocznika Józefowskiego”
www.rocznikjozefowski.pl
Hydrosfera Józefów
www.hydrosfera-jozefow.pl
Gabinet Terapii Naturalnych Irka Chrzanowska
www.dbalnia.wordpress.com
Hanna Lewandowicz-Galas
Mazurek Stanisław. Gospodarstwo pasieczne
Tel: 22 789 33 80
Barbara Galińska. Kaligrafia
www.facebook.com/baga.kaligrafia/
Katarzyna i Karol Preiskorn
www.facebook.com/stajniazawsiawiersze
Lidia i Janusz Krupowie
Integracyjne Centrum Sportu i Rekreacji
www.icsir.pl
Janusz Prządka
tel. 604 647 195
Szanowni Państwo,
rozpoczynamy przygotowania do XIV edycji Festiwalu Otwarte Ogrody. W piątek, sobotę i niedzielę planujemy część ogrodową, ponadto w niedzielę na skwerze im. św. Jana Pawła II odbędzie się całodzienny piknik z okazji Dnia Rodziny, którego głównym organizatorem jest Integracyjne Centrum Sportu i Rekreacji.
Tematykę spotkań i wydarzeń w Państwa ogrodach wybierają Państwo wg własnych pomysłów, gustów i możliwości.
Tradycją Festiwalu jest podawanie Patronów danego roku. O kim szczególnie pamiętać w 2024 roku?
- rocznica urodzin arcybiskupa Antoniego Baraniaka
(patron roku ustanowiony przez Sejm) - rocznica urodzin Marka Hłaski
(patron roku ustanowiony przez Sejm) - rocznica urodzin Wincentego Witosa
(patron roku ustanowiony przez Sejm i Senat) - rocznica urodzin Zygmunta Fortunata Miłkowskiego,
pseudonim Teodor Tomasz Jeż (patron roku ustanowiony przez Sejm) - rocznica zamordowania rodziny Ulmów
(patroni roku ustanowieni przez Sejm) - rocznica urodzin Witolda Gombrowicza
(patron roku ustanowiony przez Senat) - rocznica śmierci Romualda Traugutta
(patron roku ustanowiony przez Sejm) - rocznica śmierci Czesława Miłosza
(patron roku ustanowiony przez Senat) - rocznica urodzin Kazimierza Wierzyńskiego
(patron roku ustanowiony przez Sejm) - 10 września – 50. rocznica śmierci Melchiora Wańkowicza
(patron roku ustanowiony przez Sejm) - rocznica śmierci Władysława Zamoyskiego
(patron roku ustanowiony przez Senat)
Ponadto rok 2024 będzie Europejskim Rokiem Umiejętności, Rokiem Edukacji Ekonomicznej, a także Rokiem Polskich Olimpijczyków.
ORGANIZATOR I KOORDYNATOR: Miejski Ośrodek Kultury
Współorganizatorzy, partnerzy: mieszkańcy miasta, stowarzyszenia, fundacje, instytucje, artyści, twórcy, lokalny biznes.
Przypominamy o najważniejszych wartościach Festiwalu OTWARTE OGRODY Józefów 2024, które muszą być przestrzegane przez wszystkich organizatorów projektu!
- Cele główne projektu FESTIWAL OTWARTE OGRODY to:
- edukacja i integracja społeczności lokalnej wokół zagadnień tradycji, dziedzictwa, ekologii i zrównoważonego rozwoju miasta;
- promocja wartościowych działań lokalnych (mieszczących się w założeniach Otwartych Ogrodów);
- promocja miasta.
- Podczas Festiwalu OTWARTE OGRODY organizowane są kameralne wydarzenia kulturalne, edukacyjne i sportowe, które podkreślają historyczny, ogrodowo-willowy charakter miejscowości.
- Podstawą projektu są wydarzenia organizowane nieodpłatnie przez mieszkańców w ich prywatnych ogrodach, willach i warsztatach.
- Koordynator – Miejski Ośrodek Kultury jest koordynatorem i konsultantem działań.
Środki finansowe zaplanowane na Festiwal Otwarte Ogrody Miejski Ośrodek Kultury może przeznaczyć na:
- promocję i reklamę wydarzenia w tym: projekt i druk informatorów i plakatów, przygotowanie strony internetowej;
- merytoryczną i edukacyjną część projektu (spotkania, wystawy, konferencje);
- w miarę możliwości na pomoc techniczną.
- Współorganizatorzy oraz Miejski Ośrodek Kultury wspólnie zapraszają na Festiwal. Informacje o wszystkich organizatorach umieszczane są w materiałach promocyjnych.
- Festiwal jest apolityczny, nie może służyć kampanii wyborczej i powinien być organizowany ponad lokalnymi podziałami.
Harmonogram przygotowań:
PRIORYTETY
– do 25 marca – etap merytoryczny: przygotowanie programu merytoryczno-artystycznego Festiwalu, nadsyłanie propozycji i opisów od współorganizatorów, które znajdą się w informatorze, opracowanie wstępnych założeń technicznych.
– do końca kwietnia – etap promocyjny: projekt graficzny i druk materiałów promocyjnych oraz przygotowanie strony internetowej (zakładka na stronie www.mokjozefow.pl )
– maj – promocja Festiwalu, prace organizacyjno-techniczne.
******* Kontakt i informacje: e-mail: agnieszka.jung@mokjozefow.pl
IDEA I POMYSŁ Festiwalu Otwarte Ogrody do 2020 roku:
Magdalena Prosińska, Łukasz Willmann.
EDYCJE ARCHIWALNE
Szanowni Państwo,
z ogromną przyjemnością zapraszam na XIII Festiwal Otwarte Ogrody Józefów 2023. W tym roku jest to edycja szczególna, bo zbiega się z 50 urodzinami naszego Miejskiego Ośrodka Kultury, który jest organizatorem tego wydarzenia.
Festiwal na stałe wpisał się w pejzaż kulturalny miasta, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych
i lubianych przez józefowian wydarzeń cyklicznych. Nic dziwnego, bo Józefów – ze swoją wyjątkową architekturą, tradycjami letniskowymi, przyjaznymi mieszkańcami i zielonym charakterem – doskonale oddaje ideę miasta – ogrodu
Sukces Festiwalu i jego niepowtarzalny klimat to przede wszystkim zasługa zaangażowanych mieszkańców Józefowa, którzy w wiosenny weekend otwierają furtki i pokazują swój prywatny kawałek miasta. Dzielą się swoimi pasjami, zainteresowaniami i serdecznością. Otwarte Ogrody to nie tylko wydarzenie kulturalne, to także okazja do nawiązania nowych znajomości i zacieśnienia więzi sąsiedzkich.
Wszystkich mieszkańców zachęcam do zapoznania się z bogatym programem Festiwalu i do wspólnego spędzenia czasu w gościnnych progach jego organizatorów.
Do zobaczenia,
Marek Banaszek
Burmistrz Miasta Józefowa
PROGRAM XIII Festiwalu 2023
26 MAJA/PIĄTEK
NR 1.
9:00
OGRÓD LITERACKI
Gościem spotkania będzie Waldemar Cichoń, autor książek dla dzieci i młodzieży,
który jest popularyzatorem czytelnictwa oraz twórcą postaci kota Cukierka. Spotkanie dla klas I–III.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Miejska Biblioteka Publiczna, spotkanie odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 2, ul. Graniczna 26.
NR 2.
11:00–19:00
OGRÓD „CERAMIKA ARTYSTYCZNA GARY MISAKI”/26–28 maja
Bardzo sobie cenię więź z lokalną społecznością. A zwłaszcza z sąsiadami, których warto poznać. Stąd inicjatywa, aby się otworzyć na nich i dla nich podczas Festiwalu Otwarte Ogrody w Józefowie. Mogę też przy okazji zaprezentować moją pracownię, pokazać jak się toczy na kole garncarskim i opowiedzieć o ceramice. Galeria domowa: to część przestrzeni w moim pięknym, starym domu przeznaczona na ekspozycję ceramiki, mojej pasji. Galeria rozprzestrzenia się na ogród. Od wiosny, wśród przyrody, kwitnących krzewów i pachnących jaśminów i róż, łatwiej rozpoznać ulubione kolory po zapachu. Sporo rzeczy z domowej galerii można zobaczyć w serialu „Barwy szczęścia” – część odcinków jest kręcona w moim domu.
Pracownia – studio: to jest mój drugi dom. Tu tworzę. Gary i Misaki. To jest miejsce, które pozwala mi być sobą i z innymi. Przestrzeń, w której mogę się odnaleźć aktywnie, do której mogę zaprosić innych. Więcej o mnie i mojej działalności na www.garymisaki.com i na FB: Ceramika Gary Misaki.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Dariusz Łukasiewicz, ul. Ogrodowa 33.
NR 3.
13:00–17:00
OGRÓD KULINARNY „SALSA”
Zapraszamy na warsztaty przygotowywania salsy w kilku odsłonach. W naszym lesie znajdziecie trochę Meksyku i trochę słońca.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Foodtruck El Camino, ul. Jałowcowa 35.
NR 4.
16:00–19:00
OGRÓD SENSORYCZNY
Serdecznie zapraszamy do Ogrodu sensorycznego SP3, gdzie na uczestników czekać będą zabawy sensoryczne, sportowe, zajęcia plastyczne, występy artystyczne oraz stoiska gastronomiczne. Zapraszamy do wspólnej zabawy i biesiadowania na szkolnym patio.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Szkoła Podstawowa nr 3 im. Łączniczek Armii Krajowej, ul Leśna 39.
NR 5.
17:00–20:00
GAJÓWKA KOA/26–27 maja
Gajówka Koa to przestrzeń otwarta dla młodzieży. Współtworzą ją dorośli i nastolatkowie. Jako firma Koa prowadzimy różne warsztaty, przede wszystkim dla młodzieży. Tutaj każdy może być sobą, odnaleźć swoje talenty i pasje, poznać przyjaciół. W ramach Otwartych Ogrodów szeroko otwieramy bramę, by każdy mógł przyjść i posmakować klimatu Gajówki. Będziemy żonglować, grać na bębnach, wspinać się na drzewa. Rozpalimy ognisko, usiądziemy w kręgu w tipi. Chętnie opowiemy o naszym podejściu i misji.
ORGANIZATROR/MIEJSCE: Kasia Pałyska i Mikołaj Pałyska, KOA – Odwaga Bycia Sobą, ul. Willowa 65.
NR 6.
18:00
OGRÓD DLA MAM/„MŁYNARSKI – KOCHAM CIĘ ŻYCIE”/KONCERT KATARZYNY ŻAK
Koncert będzie cudowną podróżą po pięknych, znanych piosenkach Wojciecha Młynarskiego.
Usłyszymy m.in.: „Kocham Cię życie”, „Nie ma jak u Mamy”, „Po co Babcię denerwować”, „Jesteśmy na wczasach”, „Piosenkę Starych Kochanków”, „Ogrzej mnie”, „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”. Koncert z towarzyszeniem zespołu muzycznego w składzie: Hadrian Filip Tabęcki – piano; Piotr Malicki – gitara; Bartłomiej Krauz – akordeon; Witold Cisło – gitara basowa.
Bezpłatne wejściówki dostępne będą w kasie MOK oraz na stronie www.biletyna.pl.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: sala widowiskowa MOK, ul. Kard. Wyszyńskiego 1.
NR 7.
18:00
OGRÓD BALETOWY „NA DESKACH STRUMIENI”
Szkoła Strumienie zaprasza na spektakl baletowy „Don Kichot” w reżyserii Julity Łubińskiej-Zielińskiej. Na scenie wystąpią uczennice Szkoły Podstawowej Strumienie. Ten wesoły i zabawny spektakl dedykujemy wszystkim Mamom.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Szkoła STRUMIENIE i OTS (Odkrywcy Talentów Strumieni), aula teatralna szkoły STRUMIENIE, ul. 3 Maja 129.
27 MAJA/SOBOTA
NR 8.
9:00–18:00
SPOTKANIE W ALTANIE
W programie Ogrodu: prezentacja białej altany w stylu świdermajer oraz krzewów i kwiatów (ogrodowych i doniczkowych); ekspozycja szkła z okresu PRL (syfony, oranżadówki, musztardówki i inne); poczęstunek (ciasta, herbata, kawa i dla smakoszy – wino własnej produkcji).
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Marzenna Kołodziej i Paweł Kołodziej, ul. Nowa 15B.
NR 9.
10:00–14:00
OGRÓD SZCZĘŚLIWYCH DZIECI „KOSMICZNE PODRÓŻE”
Serdecznie zapraszamy do naszego Ogrodu, w którym odkryjemy tajemnice kosmosu, zbudujemy rakiety i odbędziemy podróże międzyplanetarne, a może nawet spotkamy mieszkańców odległej galaktyki? W tej przygodzie towarzyszyć nam będą występy naszych przedszkolaków. Potrzebny Wam tylko dobry humor i mnóstwo energii, której dostarczy nasz kącik kulinarny z przepysznymi ciastami i daniami z grilla. Zapraszamy!
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Przedszkole Szczęśliwych Dzieci, ul. Mickiewicza 35.
NR 10.
10:00–14:00 EKO OGRÓD
W imieniu całej społeczności Szkoły Podstawowej nr 1 im. Olofa Palmego w Józefowie zapraszamy do naszego EKO OGRODU. Tego dnia przewidujemy rodzinny piknik w duchu ekologii i poszanowania otaczającej nas natury. Pikniki mogą nam się kojarzyć z dzieciństwem, kiedy to całymi rodzinami spędzaliśmy czas na łonie natury. Warto przekazywać tę tradycję kolejnym pokoleniom, zaznajamiając nasze dzieci z otaczającą je przyrodą.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Olofa Palmego, ul. A. Mickiewicza 11.
NR 11.
10:00–15:00
OGRÓD MUZYKI KAMERALNEJ
Zapraszamy na cykl koncertów muzyki klasycznej w wykonaniu uczniów Prywatnej Szkoły Muzycznej w Józefowie oraz zaproszonych gości: uczniów warszawskich szkół muzyczych, studentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz profesjonalnych muzyków.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Prywatna Szkoła Muzyczna Bartłomieja Budzyńskiego, ul. Wrzosowa 10.
NR 12.
11:00–19:00
OGRÓD „CERAMIKA ARTYSTYCZNA GARY MISAKI” CD. (patrz OGRÓD NR 2.)
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Dariusz Łukasiewicz, ul. Ogrodowa 33.
NR 13.
11:00–15:00
OGRÓD MAŁEJ RETENCJI „PRZYGOTOWANIE DO ZMIAN KLIMATYCZNYCH”
W programie: zapoznanie z technologią oczyszczania ścieków, obieg wody w przyrodzie, przygotowanie do zmian klimatycznych.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Hydrosfera Józefów sp. z o.o., Oczyszczalnia Ścieków, ul. Jarosławska 35.
NR 14.
11:00–17:00
MIASTECZKO ŚWIDERMAJER – ZROZUMIEĆ ŚWIDERMAJER
Mazowsze Leśne, podwarszawskie letniska, linia otwocka i józefowskie letniska.
Porozmawiajmy o naszym dziedzictwie! Porozmawiajmy, aby zrozumieć świdermajer!
ORGANIZATORZY: FB Świdermajer Team, Wydawnictwo Świdermajer Robert Lewandowski. Partnerzy: EnergyINSTAL i EnergyDRON Gabriel Lewandowski.
11:00–17:00
MIASTECZKO ŚWIDERMAJER – ŚWIDERMAJER, TRUDNE PIĘKNO
Trudne piękno to fotografie świdermajerów wykonane w technice gumy dwuchromianowej, które prezentują unikatową architekturę tzw. linii otwockiej. Zapraszamy na wernisaż wystawy prac połączony z możliwością ich nabycia.
ORGANIZATORZY: Trudne piękno, Paweł Szpygiel i Joanna Szpygiel.
11:00–17:00
MIASTECZKO ŚWIDERMAJER – WSPÓŁCZESNY ŚWIDERMAJER
Renesans architektury nadświdrzańskiej, renesans architektury świdermajer w Józefowie i na linii otwockiej. Spotkanie z arch. Markiem Przepiórką – autorem nowych świdermajerowych projektów.
ORGANIZATORZY: Pracownia Architektoniczna Marka Przepiórki oraz Franciszek Przepiórka.
11:00–17:00
MIASTECZKO ŚWIDERMAJER – MÓJ ŚWIDERMAJER
Wernisaż wystawy prac urbanisty i architekta Pawła Rupniewskiego – autora wielu prac: akwarel i grafik poświęconych świdermajerom, połączony z możliwością ich nabycia.
ORGANIZATORZY: RupART Paweł Rupniewski.
11:00–17:00
MIASTECZKO ŚWIDERMAJER – TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ JÓZEFOWA Z PARTNERAMI
W godzinach 11:00–13:00 badania profilaktyczne – pomiar cukru i ciśnienia tętniczego – wykonywane będą bezpłatnie przez pracowników SPZOZ Przychodni Miejskiej w Józefowie.
Towarzystwo Przyjaciół Józefowa zaprasza osoby zainteresowane działaniem na rzecz rozwoju kulturalnego, gospodarczego i przestrzennego Miasta Józefowa w poszanowaniu jego szeroko pojętej pamięci historycznej oraz warunków przyrodniczych.
ORGANIZATORZY: członkowie i sympatycy Towarzystwa Przyjaciół Józefowa. Partnerzy: Przychodnia Miejska w Józefowie, Miejska Biblioteka Publiczna w Józefowie, Zespół Redakcyjny „Rocznika Józefowskiego”.
13:00–15:00
MIASTECZKO ŚWIDERMAJER – PRZESTRZENIE MIASTA, PRZESTRZENIE DZIEDZICTWA
Przykładowe koncepcje adaptacji i rozbudowy dawnej stacji kolejki wąskotorowej w Józefowie. Detale architektoniczne: Willa Frankówka i Willa Benkówka. Zwiedzanie Willi Benkówki w godz. 14:00–15:00.
ORGANIZATORZY: Willa Benkówka Małgorzata Korwin-Mikke, Fundacja Andriollego i Wydawnictwo Świdermajer Robert Lewandowski. Partnerzy: Kacper Korwin-Mikke, Stowarzyszenie Świdermajerowie.
15:30–17:00
MIASTECZKO ŚWIDERMAJER – ŚWIDERMAJER TOUR, STARE I NOWE ŚWIDERMAJERY
Spotkanie poświęcone tworzeniu trasy planowanej wycieczki Świdermajer Tour na Linii Otwockiej.
ORGANIZATORZY: FotoFalenica, Marzenna Szymańska, Wydawnictwo Świdermajer Robert Lewandowski.
MIEJSCE: skwer przy Pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego (obok Domu Nauki i Sztuki/Willi Frankówki).
NR 15.
12:00–22:00
GAJÓWKA KOA/CD. (patrz OGRÓD NR 5.)
ORGANIZATROR/MIEJSCE: Kasia Pałyska i Mikołaj Pałyska, KOA – Odwaga Bycia Sobą, ul. Willowa 65.
NR 16.
12:00–16:00
OGRÓD ZWIERZOINSPIRACJI: GLINA, BATIK, WIERSZ I PROZA
Zapraszamy miłośników zwierząt na warsztaty tematyczne – będziemy tworzyć postaci zwierzęce w glinie oraz na płótnie techniką batiku, pisać zabawne wierszyki o zwierzętach (a może uda nam się wymyślić piosenkę?) i tworzyć wspólne opowiadanie – każdy gość dopisze jedno zdanie. Zapewniamy publikację dzieł w internecie :). Oprócz tego: wystawa prac o tematyce zwierzęcej, tradycyjne końskie ciasteczka, kalambury, śpiewanki, czyli mnóstwo dobrej zabawy dla dzieci od 0 do 100 lat.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Katarzyna Preiskorn i Karol Preiskorn, ul. Spacerowa 43b.
NR 17.
12:30–17:00
„ODKRYWAMY SIEBIE” – OGRÓD PEŁEN INSPIRACJI
Zapraszamy do naszego ogrodu, gdzie na chwilę zatrzymamy dla Państwa świat i oddamy się tworzeniu. Wspólnie będziemy malować, układać, kreować różne formy użytkowe i wzajemnie się inspirować. Znakomitą motywacją stanie się wystawa prac Uczestniczek warsztatów w MOK Józefów oraz innych miejsc. Będziemy popijać kawę, herbatę, delektować się smakami przy akompaniamencie muzyki. Prosimy o zabranie dobrej energii, a o resztę zadbamy już My.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Małgorzata Kruk i Grzegorz Kruk, ul. Szkolna 10 c.
NR 18.
13:00–15:00
UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU W OCZACH SATYRYKA
Studenci UTW w Józefowie – Pan Wojciech Gałecki i Wiesław Grochala zaprezentują swoją twórczość. Ponadto członkowie stowarzyszenia przedstawią limeryki Wisławy Szymborskiej i wiersze Aleksandra Fredry. Wszystko odbywać się będzie przy kawie i dobrym cieście.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Uniwersytet Trzeciego Wieku, ul. Wiązowska 5 A.
NR 19.
13:00–15:00
„ODNAJDŹ SIEBIE” – W OGRODZIE, MALARSTWIE, CERAMICE
Na gości czeka księga wpisów, działania artystyczne z gospodarzami, wymiana wrażeń.
ORGANIZATORZY/MIEJSCE: Sławomir Galas, Hanna Lewandowicz-Galas, Paweł Bożydar Galas oraz Eliza Jankowska-Galas – ceramika, ul. Leśna 16 A.
NR 20.
18:00–20:30
OGRÓD „CHWALCIE ŁĄKI UMAJONE”
W programie Ogrodu: 17:45 – przywitanie gości; 17:50 – koncert Marcina Wargockiego – Chrześcijańska Kraina Łagodności. Możliwość nabycia płyt CD i winylowych; 18:30 – spotkanie z Lidią Anną Waśko – matematykiem, wykładowcą akademickim i autorką książki „Spełnij prośbę Matki”, którą będzie można nabyć z dedykacją; 19:00 – nabożeństwo majowe przed Królową ognisk rodzinnych ze szklanej kapliczki w intencji Lidii i Janusza Krupów, obchodzących 40 rocznicę małżeństwa; 19:30 – piosenkarka Edyta Strzycka w koncercie rozrywkowym; 20:15 – słodki poczęstunek; 20:45 – pożegnanie gości otwartego ogrodu.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Kinga Błaszczyk i Paweł Błaszczyk z dziećmi oraz Lidia i Janusz Krupowie, ul. Owalna 1.
WYCIECZKI
27.05.2023 (SOBOTA) GODZ. 10:00
WYCIECZKA ROWEROWA „MIEJSCA HISTORYCZNE, MIEJSCA CIEKAWE. SZLAK NADWIŚLAŃSKI”
Trasa wycieczki to ok. 15 km, czas: 3,5 godz. Wyjazd spod Domu Nauki i Sztuki/Willi Frankówki, ul. Kard. Wyszyńskiego 2. Wycieczka historyczno-rekreacyjna. Prosimy o zabranie kamizelek rowerowych. Dzieci obowiązkowo zakładają kaski rowerowe. Prowadzenie: Janusz Prządka. Obowiązują zapisy: a.parzych-bucka@mokjozefow.pl.
28.05.2023 (NIEDZIELA) GODZ. 10:00
ODKRYWAMY HISTORIĘ – MIESZKAŃCY, ARCHITEKTURA
Spacer historyczny EKSTRA – ULICA OGRODOWA
Podczas weekendu Otwartych Ogrodów będziemy wędrować ulicą Ogrodową. Start: Ogród przed Domem Nauki i Sztuki/Willą Frankówką, ul. Kard. Wyszyńskiego 2. Spacer poprowadzi Lidia Głażewska-Dańko. Obowiązują zapisy: a.parzych-bucka@mokjozefow.pl.
PUNKT INFORMACYJNY: sob/niedz. godz. 10:00–17:00 w Domu Nauki i Sztuki/Willi Frankówce, ul. Kard. Wyszyńskiego 2.
W sobotę w godz. 11:00–13:00 barista będzie serwował Państwu kawy na bazie espresso i mleka: espresso, doppio, americano, cappuccino, latte, flat white oraz dodatkowo czekoladę i herbatę NEWBY.
W te dni zachęcamy również do zwiedzania Willi oraz samodzielnego wykonania tekturowej „Frankówki”. Na miejscu dostępne będą festiwalowe foldery.
Partnerem punktu jest: „Unique Choice – Palarnia Kawy, Kawiarnia, Serwis i Sprzedaż Ekspresów” w Józefowie.
28 MAJA/NIEDZIELA
10:00–16:00 DZIEŃ DZIECKA NA SKWERZE
Najważniejszym punktem programu będą występy sceniczne dzieci i młodzieży z józefowskich przedszkoli i szkół. Dodatkowo zaplanowaliśmy moc atrakcji towarzyszących dla naszych najmłodszych józefowian: dmuchańce, kiermasz książek, malowanie buziek, kolorowe warkoczyki, brokatowe tatuaże. Na dzieci będzie czekał zespół animatorów, którzy poprowadzą gry i zabawy. Popcorn, wata cukrowa, hot dogi i wiele innych smakołyków. Czeka nas piękny, kolorowy dzień – dedykowany wszystkim dzieciom z Józefowa. Zapraszamy całe rodziny!
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Integracyjne Centrum Sportu i Rekreacji, skwer im. św. Jana Pawła II (przy MOK-u).
NR 21.
11:00–19:00
OGRÓD „CERAMIKA ARTYSTYCZNA GARY MISAKI” CD. (patrz OGRÓD NR 2.)
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Dariusz Łukasiewicz, ul. Ogrodowa 33.
NR 22.
12:00–15:00
OGRÓD „PASIEKA WĘDROWNA MAZUREK”
W programie Ogrodu: wirowanie miodu, degustacja miodu, prezentacja ula i pszczół, robienie świeczek woskowych.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Barbara Mazurek i Stanisław Mazurek, ul. 3 Maja 65 A.
NR 23.
12:00–20:00
DWA OGRODY W JEDNYM DLA WYTCHNIENIA W DBALNI
Ogród dbalni będzie gościł w tym roku Ogród kaligrafii Basi Galińskiej. Wśród garści wspólnych przedsięwzięć polecamy wraz z Basią próbkę pierwszej edycji Warsztatów kaligrafii terapeutycznej – godz. 16:00. Kto nie miał do czynienia z terapią wisceralną, niech pozna mistrzostwo Iwana. A może kogoś skusi grzechoczące, bambusowe odprężenie albo rozwibrowany odlot w jego wykonaniu? Refleksoterapia, klawiterapia i aurikuloterapia będą tradycyjnie dostępne. Warto też spróbować Qigongu – Kasia, instruktorka tej chińskiej gimnastyki leczniczej, przeprowadzi nas przez proste ćwiczenia i towarzyszące im sposoby oddychania – godz. 17:00. Zamkniemy Ogród koncertem-niespodzianką, który uspokoi, ukoi i ukołysze na dobranoc… – godz. 19:00.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Irka Chrzanowska, dbalnia, ul. Wilsona 15.
NR 24.
12:00–19:00
RADOŚĆ PISANIA – „TERAPIA LITERAMI” W DBALNI
Kaligrafia jest jak medytacja. Ale… Uwaga! Może uzależniać. Pokażę, czym litery są dla mnie i co to jest „Radość pisania” jak w wierszu Szymborskiej. Zobaczycie jak i czym piszę. Każdy będzie mógł sam spróbować dowolnym narzędziem i sprawdzić jakie litery polubi. Zamaszyste, uwalniające atramentowe rozbryzgi; czy łagodne, spływające miękko spod stalówki. Będzie kaligraficzna wystawa, a o godz. 16:00 miniwarsztat Kaligrafii terapeutycznej – próbka większego projektu, który planujemy z Irką w dbalni.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Barbara Galińska, gościnnie w dbalni, ul. Wilsona 15.
NR 25.
12:00-19:00
OGRÓD SZTUKI CHRZEŚCIJAŃSKIEJ / GALERIA GRANUM
W Galerii prezentowane będą obrazy Hanny Jasnorzewskiej-Popławskiej oraz ceramika Dawida Maksimowicza. Działalność Galerii obejmuje wszystkie dziedziny sztuki chrześcijańskiej.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Monika Bogusławska, ul. Rozkoszna 1 (za stacją kolejową Michalin).
20:30 KINO POD GWIAZDAMI
Zapraszamy na pierwszy w tym sezonie pokaz kina plenerowego. Projekt KINO POD GWIAZDAMI realizowany będzie od maja do sierpnia 2023 roku w ramach drugiej edycji józefowskiego Budżetu Obywatelskiego Józefów 2023.
„E.T.” Reż. Steven Spielberg / familijny, przygodowy, sci-fi / 115 min. / USA / 1982 r.
Śmieszna, wzruszająca i niezapomniana historia przyjaźni chłopca i dobrego kosmicznego przybysza, który chciał znaleźć dom na Ziemi. Film, który od ponad czterdziestu lat bawi i wzrusza kolejne pokolenia widzów.
Miejsce: skwer im. św. Jana Pawła II (przy MOK-u). Wstęp wolny.
WYCIECZKI
27.05.2023 (SOBOTA) GODZ. 10:00
WYCIECZKA ROWEROWA „MIEJSCA HISTORYCZNE, MIEJSCA CIEKAWE. SZLAK NADWIŚLAŃSKI”
Trasa wycieczki to ok. 15 km, czas: 3,5 godz. Wyjazd spod Domu Nauki i Sztuki/Willi Frankówki, ul. Kard. Wyszyńskiego 2. Wycieczka historyczno-rekreacyjna. Prosimy o zabranie kamizelek rowerowych. Dzieci obowiązkowo zakładają kaski rowerowe. Prowadzenie: Janusz Prządka. Obowiązują zapisy: a.parzych-bucka@mokjozefow.pl.
28.05.2023 (NIEDZIELA) GODZ. 10:00
ODKRYWAMY HISTORIĘ – MIESZKAŃCY, ARCHITEKTURA
Spacer historyczny EKSTRA – ULICA OGRODOWA
Podczas weekendu Otwartych Ogrodów będziemy wędrować ulicą Ogrodową. Start: Ogród przed Domem Nauki i Sztuki/Willą Frankówką, ul. Kard. Wyszyńskiego 2. Spacer poprowadzi Lidia Głażewska-Dańko. Obowiązują zapisy: a.parzych-bucka@mokjozefow.pl.
PUNKT INFORMACYJNY: sob/niedz. godz. 10:00–17:00 w Domu Nauki i Sztuki/Willi Frankówce, ul. Kard. Wyszyńskiego 2.
W sobotę w godz. 11:00–13:00 barista będzie serwował Państwu kawy na bazie espresso i mleka: espresso, doppio, americano, cappuccino, latte, flat white oraz dodatkowo czekoladę i herbatę NEWBY.
W te dni zachęcamy również do zwiedzania Willi oraz samodzielnego wykonania tekturowej „Frankówki”. Na miejscu dostępne będą festiwalowe foldery.
Partnerem punktu jest: „Unique Choice – Palarnia Kawy, Kawiarnia, Serwis i Sprzedaż Ekspresów” w Józefowie.
Organizatorzy i Partnerzy:
Miejska Biblioteka Publiczna
www.biblioteka.jozefow.pl
Ceramika Artystyczna Gary Misaki Dariusz Łukasiewicz
www.garymisaki.com
Szkoła Podstawowa nr 3 im. Łączniczek Armii Krajowej
www.sp3jozefow.edupage.org
Miejski Ośrodek Kultury
www.mokjozefow.pl
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Józefowie
www.utw.jozefow.pl
Szkoła Strumienie
www.spstrumienie.sternik.edu.pl
Przedszkole Szczęśliwych Dzieci
www.szczesliweprzedszkole.pl
KOA – Odwaga Bycia Sobą
www.koa.edu.pl
Towarzystwo Przyjaciół Józefowa
www.facebook.com/TowarzystwoPrzyjaciolJozefowa
Prywatna Szkoła Muzyczna Bartłomieja Budzyńskiego
Małgorzata Kruk
manualny-mix.blogspot.com
Marzenna i Paweł Kołodziej
Małgorzata Korwin-Mikke
www.facebook.com/villabenkowka
FotoFalenica Marzenna Szymańska
Wydawnictwo Świdermajer Robert Lewandowski
www.swidermajer.pl
FB Świdermajer Team
www.facebook.com/swidermajerteam
Energy Dron Gabriel Lewandowski
Pracownia Architektoniczna Marka Przepiórki oraz Franciszek Przepiórka
www.geniusloci.co
Świderklimaty Hanna Chaciewicz
www.swiderklimaty.pl
Paweł i Joanna Szpygiel
www.szpygiel.pl
Zespół Redakcyjny „Rocznika Józefowskiego”
www.rocznikjozefowski.pl
Hydrosfera Józefów
hydrosfera-jozefow.pl
Gabinet Terapii Naturalnych Irka Chrzanowska
www.dbalnia.wordpress.com
Hanna Lewandowicz-Galas
Foodtruck El Camino
www.ft-el-camino.pl
Mazurek Stanisław. Gospodarstwo pasieczne
Tel: 22 789 33 80
Barbara Galińska. Kaligrafia
www.facebook.com/baga.kaligrafia/
Katarzyna i Karol Preiskorn
www.facebook.com/stajniazawsiawiersze
Lidia i Janusz Krupowie
Integracyjne Centrum Sportu i Rekreacji
www.icsir.pl
Janusz Prządka
tel. 604 647 195
Lidia Głażewska-Dańko
domynalinii.wordpress.com
Unique Choice – Palarnia Kawy, Kawiarnia, Serwis i Sprzedaż Ekspresów
www.manufakturowa.pl
Patron Honorowy
Burmistrz Miasta Józefowa
Patroni medialni
Pismo Samorządowe „Józefów nad Świdrem”
Szanowni Państwo,
po dwóch latach przerwy spowodowanych pandemią COVID-19, z prawdziwą przyjemnością zapraszam na XII Festiwal Otwarte Ogrody Józefów 2022.
Festiwal na stałe wpisał się w pejzaż kulturalny miasta, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych
i lubianych przez józefowian wydarzeń cyklicznych. Nic dziwnego, Józefów doskonale wpisuje się
w ideę miast-ogrodów, z jego wyjątkową architekturą i „zielonym” charakterem.
Oczywiście sukces Festiwalu i jego niepowtarzalny klimat to przede wszystkim zasługa zaangażowanych mieszkańców Józefowa – właścicieli józefowskich Ogrodów, naszych Sąsiadów. To oni w ten wiosenny weekend otwierają furtki i pokazują swój prywatny kawałek miasta.
W Ogrodach na gości czekają warsztaty, spotkania, wystawy, czasem mały poczęstunek, a przede wszystkim wielka serdeczność Gospodarzy.
Nie sposób nie wspomnieć też o miejskich instytucjach, które od samego początku aktywnie włączają się w Festiwal. Organizując liczne atrakcje dla młodszych i starszych, integrują lokalną społeczność
i „dają się poznać” w mniej formalnej, przyjaznej atmosferze.
Każda edycja Festiwalu miała swoich patronów i tematy przewodnie. W tym roku bohaterem wydarzenia jest Józefów – nasz 60-letni Jubilat. Tym bardziej cieszę się, że w 2022 r. wracamy do naszej józefowskiej tradycji i Ogrody znów zostaną otwarte.
Wszystkich mieszkańców zachęcam do zapoznania się z bogatym programem Festiwalu i do wspólnego spędzenia czasu w gościnnych progach jego organizatorów.
Do zobaczenia,
Marek Banaszek
Burmistrz Miasta Józefowa
PIĄTEK
NR 1.
9:00 – 10:30 OGRÓD LITERACKI
Spotkanie autorskie z Ewą Chotomską, autorką bajek i tekstów piosenek dla dzieci, współzałożycielką zespołu Fasolki, odtwórczynią Ciotki Klotki w programie telewizyjnym „Tik-Tak”.
Książki autorki będzie można nabyć po spotkaniu.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Miejska Biblioteka Publiczna, spotkanie odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 2, ul. Graniczna 26.
NR 2.
10:00 – 20:00 OGRÓD „CERAMIKA GARY MISAKI”
W programie Ogrodu: wystawa i sprzedaż ceramiki artystyczno-użytkowej, krótkie warsztaty ceramiczne, pokaz toczenia na kole garncarskim, prezentacja prac innych artystów (grafika, malarstwo, tkanina), skromny poczęstunek (własne nalewki z pigwy i aronii z ogrodu), spotkanie znajomych sąsiadów z kotami domowników.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Dariusz Łukasiewicz, ul. Ogrodowa 33.
NR 3.
16:00 – 19:00 OGRÓD SENSORYCZNY SP3
Zapraszamy najmłodszych, ale i starszych mieszkańców miasta do ogrodu sensorycznego, wspólnej zabawy, biesiadowania, zwiedzania budynku szkoły.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Szkoła Podstawowa nr 3 im. Łączniczek Armii Krajowej, ul Leśna 39.
NR 4.
18:00 OGRÓD „MALARSTWO W RAMIE”
Zapraszamy na wernisaż wystawy „Podróże” Maki (Marii) Gadowskiej. Tak o malarstwie artystki pisze Dariusz Wilczyński Prezes ZPAMiG:
„ (…) W przypadku Maki zaczynamy mówić o prawdziwości. A to ma dla mnie swoją bezcenność. To nie jest płytka i kolorowa notka reklamowa. Ani kolejny-izm z historii sztuki. To spotkanie człowieka z Istnieniem. I uważne, i osobiste kadrowanie jego fragmentów”. Maka (Maria) Gadowska – ukończyła studia na Uniwersytecie Warszawskim. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików oraz Stowarzyszenia Pastelistów Polskich.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Miejski Ośrodek Kultury, Galeria RAMA MOK, ul. Kard. Wyszyńskiego 1.
NR 5.
18:00 OGRÓD BALETOWY „Na deskach STRUMIENI”
Szkoła Strumienie zaprasza na spektakl baletowy „Giselle” w reżyserii Julity Łubińskiej- Zielińskiej. Na scenie wystąpią uczennice Szkoły Podstawowej Strumienie. Ten piękny XIX-wieczny balet dedykujemy wszystkim Mamom.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Szkoła STRUMIENIE i OTS (Odkrywcy Talentów Strumieni), aula teatralna szkoły STRUMIENIE, ul. 3 Maja 129.
SOBOTA
10:00 WYCIECZKA ROWEROWA „MIEJSCA HISTORYCZNE, MIEJSCA CIEKAWE. MICHALIN – JÓZEFÓW”
Trasa wycieczki to ok. 15 km, czas: 3 godz. Wyjazd spod Willi Balbinów, ul. Kardynała Wyszyńskiego 11. Wycieczka historyczno-rekreacyjna. Prosimy o zabranie kamizelek rowerowych. Dzieci obowiązkowo zakładają kaski rowerowe. Prowadzenie: Janusz Prządka. Obowiązuje rejestracja: a.parzych-bucka@mokjozefow.pl.
NR 6.
9:00 – 12:00 OGRÓD „WITAJCIE W NASZEJ BAJCE”
W czarodziejskim baśni świecie, mnóstwo przygód przeżyjecie. Nie wie nikt co się przytrafi na zajęciach z kleksografii. A jak dobrze się sprawicie, to na piegi zasłużycie.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Społeczność Szkoły Podstawowej nr 1. im. Olofa Palmego, ul. Mickiewicza 11.
NR 7.
09:00 – 21:00 OGRÓD „CERAMIKA GARY MISAKI” CD.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Dariusz Łukasiewicz, ul. Ogrodowa 33.
NR 8.
10:00 – 11:30 OGRÓD „SMYK W RUCHU I W DZIAŁANIU”
Zapraszamy Rodziny na zajęcia dla dzieci w wieku 1-3 lata. W programie: zabawy sensoryczne, twórcze, ruchowe i muzyczne.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Przedszkole Strumienie i Żłobek Strumyk, ul. 3 Maja 129.
NR 9.
10:00 – 14:00 OGRÓD SZCZĘŚLIWYCH DZIECI – „CO SŁONKO WIDZIAŁO? BAJKOWY ŚWIAT MARII KONOPNICKIEJ”
Serdecznie zapraszamy do naszego Ogrodu, w którym będziemy podróżować po krainie utworów Marii Konopnickiej, zdobywać nowe sprawności i rozwiązywać ciekawe zagadki, korzystać z kącików plastycznych i wielu innych atrakcji. Zabawę uzupełni dmuchany zamek. W tej przygodzie towarzyszyć nam będą występy naszych przedszkolaków. Potrzebny Wam tylko dobry humor i mnóstwo energii, której dostarczy nasz kącik kulinarny z przepysznymi ciastkami i daniami z grilla.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Przedszkole Szczęśliwych Dzieci, ul. Mickiewicza 35.
NR 10.
11:00 – 14:00 OGRODOWY PIKNIK RODZINNY W SP2
Otwarty Ogród w Szkole Podstawowej nr 2 im. Romualda Traugutta – solidarni z Ukrainą. PRYVIT – CZEŚĆ, wspólna sprawa, nauka i zabawa.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Dyrektor, Nauczyciele i Rada Rodziców SP nr 2, ul. Graniczna 26.
NR 11.
10:00 – 18:00 OGRÓD „SPOTKANIE W ALTANIE”
W programie: prezentacja nowopowstałej altany w stylu Świdermajer; prezentacja ogrodu (w szczególności kwiaty i krzewy); poczęstunek (ciasto, herbata, kawa i dla smakoszy wino własnej produkcji). Dla każdej odwiedzającej osoby w prezencje sadzonka bzu (gatunek – Turecki)
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Marzenna i Paweł Kołodziej, ul. Nowa 15B.
NR 12.
11:30 – 13:00 OGRÓD MIASTECZKO ŚWIDERMAJER – ŚWIDERMAJER TOUR
Spotkanie poświęcone starym i nowym świdermajerom, a po nim spacer fotograficzno-historyczny w centrum Józefowa.
ORGANIZATORZY/MIEJSCE: Małgorzata Korwin-Mikke, FotoFalenica Marzenna Szymańska, Wydawnictwo Świdermajer Robert Lewandowski, Skwer przy ul. Wyszyńskiego 2b (vis-à-vis MOK-u).
NR 13.
11:00 – 17:00 OGRÓD MIASTECZKO ŚWIDERMAJER – ZROZUMIEĆ ŚWIDERMAJER
Czy Józefów ma jakieś tradycje? Co nas wyróżnia, co buduje naszą lokalną tożsamość i jest powodem do dumy? Porozmawiajmy o naszym dziedzictwie! Porozmawiajmy o świdermajerach i świdermajerowych klimatach! Porozmawiajmy, żeby zrozumieć świdermajer! Spotkanie połączone z plenerowymi wystawami, z możliwością nabycia produktów regionalnych, grafik, projektów, książek poświęconych historii Józefowa i okolic. Szczegóły na FB https://www.facebook.com/swidermajerteam/
ORGANIZATORZY/MIEJSCE: Fundacja Andriollego, FB Świdermajer Team (koordynuje), Energy Dron Gabriel Lewandowski, Pracownia Architektoniczna Marka Przepiórki oraz Franciszek Przepiórka, Świderklimaty Hanna Chaciewicz, Wydawnictwo Świdermajer Robert Lewandowski, Skwer przy ul. Wyszyńskiego 2b (vis-à-vis MOK-u).
NR 14.
11:00 – 17:00 OGRÓD MIASTECZKO ŚWIDERMAJER – ŚWIDERMAJER, TRUDNE PIĘKNO
Trudne piękno – to fotografie świdermajerów wykonane w technice gumy dwuchromianowej, które prezentują unikatową architekturę tzw. linii otwockiej. Zapraszamy na wernisaż wystawy prac połączony z możliwością ich nabycia.
ORGANIZATORZY/MIEJSCE: Trudne piękno, Paweł i Joanna Szpygiel, Skwer przy ul. Wyszyńskiego 2b (vis-à-vis MOK-u).
NR 15.
11:00 – 17:00 OGRÓD ROCZNIK JÓZEFOWSKI – PODZIEL SIĘ WSPOMNIENIAMI!
Czy wiesz, którędy przebiegały granice józefowskich letnisk? Czy znasz ich historię? A może chciałbyś udostępnić stare fotografie, pamiętniki lub dokumenty, aby ktoś zebrał te okruchy historii i coś o nich napisał… Zapraszamy… Podziel się wspomnieniami! Spotkanie połączone z możliwością nabycia wybranych archiwalnych publikacji.
ORGANIZATORZY/MIEJSCE: Zespół Redakcyjny „Rocznika Józefowskiego”, Skwer przy ul. Wyszyńskiego 2b (vis-à-vis MOK-u).
NR 16.
12:00 – 16:00 OGRÓD „ODDAJEMY WODĘ NATURZE”
Pod takim hasłem Hydrosfera Józefów po raz kolejny pragnie włączyć się w obchody FESTIWALU OTWARTE OGRODY. Zapraszamy na parking przy wjeździe do Oczyszczalni Ścieków w Józefowie (od strony Świdra), gdzie będzie można uzyskać informacje na temat ekologicznych działań Spółki w zakresie zaopatrzenia w wodę i przy odbiorze ścieków. Opowiemy jak dobrze gospodarować wodą w warunkach domowych i zaprosimy do degustacji naszej smacznej wody serwowanej z saturatora retro. Dla dzieci nie zabraknie kolorowanek, konkursów plastycznych oraz słodyczy i balonów!
Dodatkową atrakcją będzie możliwość wejścia na teren Oczyszczalni Ścieków. Z uwagi na bezpieczeństwo zwiedzających zaplanowano, że wejście do obiektu pod nadzorem pracowników Hydrosfery odbywać się będzie w grupach maksymalnie 20-osobowych, o pełnych godzinach (wejście na teren oczyszczalni o godzinie 1200, 1300, 1400, 1500). W programie zwiedzania: obieg wody w przyrodzie, wirtualna wycieczka po niedostępnych miejscach oczyszczalni, spacer ścieżką edukacyjną na terenie OŚ i ciekawostki techniczne.
Aby zwiedzanie przebiegało sprawnie, zachęcamy do zgłaszania się do nas z informacją, o której godzinie chcielibyście Państwo nas odwiedzić. Czekamy na zgłoszenia pod adresem sekretariat@hydrosfera-jozefow.pl lub tel. 22 780 06 40. Dzięki temu zorientujemy się jakie jest zainteresowanie naszą akcją i będziemy mogli odpowiednio rozplanować grupy zwiedzających. Zwracamy uwagę, że przed wejściem na teren Oczyszczalni Ścieków, ze względów bezpieczeństwa oraz ubezpieczenia imprezy, konieczne będzie okazanie dowolnego dokumentu tożsamości ze zdjęciem.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Hydrosfera Józefów sp. z o.o., Oczyszczalnia Ścieków ul. Jarosławska 35.
NR 17.
12:00 – 19:00 OGRÓD GABINETU TERAPII NATURALNYCH „DBALNIA”
Jest magiczną, leśną poczekalnią gabinetu. Otwiera się, by integrować rozmaite sztuki zdrowotne. Jest dla tych, którzy chcą doświadczyć, czym jest refleksoterapia, klawiterapia, aurikuloterapia. W tym roku odczuwalny silny wątek ukraiński – Iwan Siabruk zademonstruje próbki terapii wisceralnej, znanej w Polsce pod nazwą „Starosłowiański masaż brzucha” oraz niezwykle resetującej terapii wibracyjnej. Zademonstrujemy urządzenie do terapii mikrokrążenia Bemer oraz lecznicze lasery regeneracyjne (światło czerwone i podczerwień). Pokażemy, jak prostą gimnastyką podnieść odporność czy obniżyć wysokie ciśnienie. W ramach arteterapii będziemy tworzyć mozaikową rzeźbę przestrzenną. Major oraz jego siostra Maruna zaproszą na sesję felinoterapii, a wielki, wilkowaty, empatyczny Lamdo, będzie poprawiał wszystkim nastrój.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Irka Chrzanowska, Dbalnia, ul. Wilsona 15.
NR 18.
13:00 – 15:00 OGRÓD BEZ MASKI
W ogrodzie prezentowane będą prace rodziny Lewandowicz-Galas z dwóch ostatnich lat pandemii.
Rozmowy o sztuce i jej odbiorze, trochę poezji, co by to nie znaczyło – futurospekcja. Na wszystkich gości będzie czekała Pamiątkowa Księga Wpisów.
ORGANIZATORZY/MIEJSCE: Hanna Lewandowicz-Galas, Towarzystwo Przyjaciół Józefowa, ul. Leśna 16 A.
NR 19.
13:00 – 16:00 OGRÓDEK GRILLOWY
Strażacy zapraszają na poczęstunek połączony z pokazem sprzętu bojowego oraz oprowadzaniem po bazie.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: OSP Józefów, ul. Polna 1.
NR 20.
16:00 – 19:00 OGRÓD INSPIRACJI KONNYCH
Zapraszamy na spotkanie miłośników koni, jeździectwa i sztuk – plastycznych i nie tylko!
W programie: spotkanie autorskie z Katarzyną Preiskorn, wystawa prac plastycznych i kolekcji sprzętu jeździeckiego, opowieści o koniach i jeździectwie, ale nade wszystko – zaprzęgniemy Was do pracy! Proponujemy serię mini-warsztatów, których główną inspiracją będą konie: rysunek, batik, glina i malowanie kamieni. Dla niepewnych swoich umiejętności przygotujemy szablony, wesprzemy duchowo i cieleśnie pysznymi końskimi ciasteczkami. Spotkanie umilą wspólne śpiewanki przy gitarze, naturalnie o koniach.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Katarzyna i Karol Preiskorn, ul. Spacerowa 43b.
NR 21.
16:00 – 18:00 OGRÓD STUDIA TAŃCA SAUTE
W ramach otwartego studia organizator zaprasza na warsztaty taneczne dla początkujących oraz konkurs tańca.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Studio Tańca Saute Monika Zienkiewicz, ul. Piłsudskiego 116 A.
NR 22.
19:00 – 22:00 OGRÓD CHWALCIE ŁĄKI UMAJONE
W programie: przywitanie przybyłych gości przez gospodarzy. Nabożeństwo majowe przy szklanej kapliczce w intencji pokoju w Polsce i w Ukrainie. Wspólne śpiewanie pieśni. Niespodzianka – gość wieczoru. Poczęstunek
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Lidia i Janusz Krupowie z dziećmi i wnukami, ul. Owalna 1
NR 23.
17:00-20:00 OGRÓD “NARNIA” I DOM Z ARTYSTYCZNĄ DUSZĄ
W ramach festiwalu Otwarte Ogrody chcemy zaprosić Was do naszej pracowni i ulepienia dla siebie pamiątki z gliny. Ponadto zapraszamy na wystawę osobliwych obrazów Waldemara Borowskiego i słoweńskiego artysty Roberta Raifa. Planujemy też oprawę muzyczną wydarzenia.
Plan odwiedzin:
17-18 – koncert
18-19 – warsztat ceramiczny
19-20 – wystawa
ORGANIZATORZY/MIEJSCE: Fundacja Dom Współpracy Twórczej, ul. Zakątna 1.
NIEDZIELA
10:00 ODKRYWAMY HISTORIĘ – MIESZKAŃCY, ARCHITEKTURA. Spacer historyczny nr 6.
Centrum Józefowa – wschodnia strona torów. Będziemy wędrować od miejsca dawnego dworca kolejowego ulicą Sikorskiego na południe. Odnajdziemy ślady dawnych letnisk na fragmentach ulic Mickiewicza i Reymonta. Start: przed MOK-iem. Spacer poprowadzi Lidia Głażewska-Dańko. Obowiązuje rejestracja: a.parzych-bucka@mokjozefow.pl.
10:00 – 16:00 DZIEŃ DZIECKA NA SKWERZE
Najważniejszym punktem programu będą występy sceniczne dzieci i młodzieży z józefowskich przedszkoli i szkół. Dodatkowo zaplanowaliśmy moc atrakcji towarzyszących dla naszych najmłodszych józefowian: dmuchańce, kiermasz książek, malowanie buziek, kolorowe warkoczyki, brokatowe tatuaże. Na dzieci będzie czekał zespół animatorów, którzy poprowadzą gry i zabawy. Popcorn, wata cukrowa, hot dogi i wiele innych smakołyków. Czeka nas piękny, kolorowy dzień – dedykowany wszystkim dzieciom z Józefowa. Zapraszamy całe rodziny!
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Integracyjne Centrum Sportu i Rekreacji, skwer im. św. Jana Pawła II (przy MOK-u).
20:30 KINO POD GWIAZDAMI
Gotowi na kino pod chmurką? Zapraszamy na pierwszy pokaz kina plenerowego. W ramach projektu KINO POD GWIAZDAMI realizowanego z józefowskiego Budżetu Obywatelskiego Józefów 2022, od maja do sierpnia odbędzie się łącznie 6 pokazów.
Miejsce: skwer im. św. Jana Pawła II (przy MOK-u).
Organizatorzy i Partnerzy:
Miejska Biblioteka Publiczna www.biblioteka.jozefow.pl
Ceramika Artystyczna Gary Misaki Dariusz Łukasiewicz www.garymisaki.com
Szkoła Podstawowa nr 3 im. Łączniczek Armii Krajowej www.sp3jozefow.edupage.org
Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie www.mokjozefow.pl
Szkoła Strumienie www.spstrumienie.sternik.edu.pl
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Olofa Palmego www.sp1.jozefow.pl
Przedszkole Strumienie i Żłobek Strumyk www.przedszkole.sternik.edu.pl www.zlobekstrumyk.sternik.edu.pl/
Przedszkole Szczęśliwych Dzieci www.szczesliweprzedszkole.pl
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Romualda Traugutta www.sp2jozefow.szkolnastrona.pl
Marzenna i Paweł Kołodziej
Małgorzata Korwin-Mikke www.facebook.com/villabenkowka
FotoFalenica Marzenna Szymańska
Wydawnictwo Świdermajer Robert Lewandowski www.swidermajer.pl
FB Świdermajer Team www.facebook.com/swidermajerteam
Energy Dron Gabriel Lewandowski
Pracownia Architektoniczna Marka Przepiórki oraz Franciszek Przepiórka www.geniusloci.co
Świderklimaty Hanna Chaciewicz www.swiderklimaty.pl
Paweł i Joanna Szpygiel www.szpygiel.pl
Zespół Redakcyjny „Rocznika Józefowskiego” www.rocznikjozefowski.pl
Hydrosfera Józefów hydrosfera-jozefow.pl
Gabinet Terapii Naturalnych Irka Chrzanowska www.dbalnia.wordpress.com
Hanna Lewandowicz-Galas
Towarzystwo Przyjaciół Józefowa
OSP Józefów
Katarzyna i Karol Preiskorn www.facebook.com/stajniazawsiawiersz
Studio Tańca Saute Monika Zienkiewicz www.jozefowtanczy.pl
Lidia i Janusz Krupowie
Integracyjne Centrum Sportu i Rekreacji www.icsir.pl
Janusz Prządka tel. 604 647 195
Lidia Głażewska-Dańko domynalinii.wordpress.com
Fundacja Dom Współpracy Twórczej https://www.facebook.com/narniadom
Patron Honorowy
Burmistrz Miasta Józefowa
Patroni medialni
Tygodnik Linia Otwocka www.linia.com.pl
Pismo Samorządowe „Józefów nad Świdrem”www.jozefow.pl/jozefow-nad-swidrem
Obsługa fotograficzna Festiwalu: Sekcja Fotograficzna Józefów
Festiwal Otwarte Ogrody odbywa się cyklicznie od 2005 r.
w miejscowościach wokół Warszawy posiadających status miasta-ogrodu lub powołujących się na tę tradycję założeń architektonicznych.
Festiwal Otwarte Ogrody powstał z myślą o zachowaniu
i promocji najcenniejszych zasobów kulturowych
i dziedzictwa lokalnego miast położonych w zielonym paśmie wokół Warszawy oraz willowych dzielnic stolicy. Autorami pomysłu Festiwalu są: Magdalena Prosińska
i Łukasz Willmann.
Po raz pierwszy Otwarte Ogrody zrealizowano
w podwarszawskim mieście-ogrodzie Podkowa Leśna w 2005 roku w 80. rocznicę powstania miasta.
W 2009 roku Józefów jako pierwsze miasto po tej stronie Wisły dołączyło do projektu.
Podstawą działań organizatorów Festiwalu jest współpraca pomiędzy wszystkimi aktorami życia społeczności lokalnych. Wartością tych działań jest to, iż są to inicjatywy prowadzone przez mieszkańców, organizacje pozarządowe oraz podmioty prywatne.
Festiwal to wyjątkowa okazja aby spotkać się i porozmawiać ze specjalistami wielu dziedzin, min.: ekologami, historykami, projektantami i artystami. Kameralne koncerty, wystawy, prelekcje, spotkania towarzyskie, wycieczki oraz wielki wór zabaw dla dzieci to atrakcje, które rok rocznie przygotowywane są przez współorganizatorów. Festiwal to jednak przede wszystkim dla wielu, niepowtarzalna okazja do bezpośrednich spotkań z gospodarzami i sąsiadami, możliwość zajrzenia tam, gdzie na co dzień bramy i furtki są zamknięte.
W tym roku będziemy próbowali zorganizować Festiwal w wersji mikro i centralnej. Zaprosimy na mikro wydarzenia w centrum miasta. Wycieczki, wystawy, warsztat oraz koncert.
29.05.2021 (SOBOTA)
GODZ. 10:00 ROWERKIEM PO JÓZEFOWIE „Szlakiem bunkrów”. Zapraszamy na wycieczkę rowerową z Panem Januszem Prządką – józefowianistą i pasjonatem miasta. Obowiązują zapisy, tel.: 602 110 557, mail: : a.parzych-bucka@mokjozefow.pl. Ilość miejsc ograniczona. Start: pod Willą Balbinów (placówka MOK Józefów), ul. Kard. Wyszyńskiego 11.
GODZ. 10:30 ODKRYWAMY HISTORIĘ – MIESZKAŃCY, ARCHITEKTURA. Zapraszamy na pierwszy spacer Śladami dawnych pensjonatów. Zaczynamy przy Willi Balbinów. Odszukamy i poznamy pensjonaty: Balbinów, Maria w willi Ringa, Patrię, Warszawiankę, Hankę, Zdrój, Saturn. Wrócimy do punktu wyjścia zerkając na budynek stacji kolejki wąskotorowej. Spacer poprowadzi Lidia Głażewska-Dańko, autorka opracowań i wystaw o Józefowie. Start spod Willi Balbinów (ul. Kard. Wyszyńskiego 11).
Obowiązują zapisy: a.parzych-bucka@mokjozefow.pl. Liczba miejsc ograniczona.
GODZ. 11:00 – 13:00 „ANIMACJA Z BALBINĄ”. Otwarta Pracownia Ilustracji Magdaleny Car zaprasza na wyjątkowy plener rysunkowy. Będziemy rysować Willę Balbinów. Każdy uczestnik zostanie poproszony o zajęcie konkretnego miejsca i wykonanie – tak jak potrafi i czuje – rysunku przedstawiającego budynek Balbinówki, wraz z tłem. Podczas pleneru będę pomagać i odpowiadać na pytania. Po skończonej pracy (około 2 h ale jeśli ktoś potrzebuje mniej lub więcej czasu – nie ma problemu) zrobię zdjęcia wszystkich rysunków. Z powstałych prac stworzę animację – krótki film pokazujący Willę Balbinów jakbyśmy szli dookoła niej. Animacja się uda jeśli w plenerze weźmie udział, około 20 osób (może być więcej). Prowadzenie: Magda Car. Wiek uczestników: bez ograniczeń, ważna jest chęć rysowania i wspólnego działania. Zachowamy bezpieczną odległość – wyznaczę miejsca.
Zapisy do 28.05.2021 mailowo: a.parzych-bucka@mokjozefow.pl , w zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko uczestnika.30.05.2021
30.05.2021 (NIEDZIELA) WYDARZENIA ODWOŁANE!
GODZ. 16:00 WYSTAWY NA SKWERZE. Swoje ekspozycje przygotują partnerzy – mieszkańcy Józefowa.
GODZ. 18:00 ZESPÓŁ MIKROMUSIC ACOUSTIC TRIO /KONCERT
Zespół wystąpi w składzie: Acoustic Trio: Natalia Grosiak – wokal, Dawid Korbaczyński – gitara, Robert Szydło – gitara basowa.
Wstęp wolny. Miejsce: scena plenerowa MOK
Więcej o zespole i zasadach udziału w wydarzeniu czytaj TUTAJ.
Archiwum poprzednich edycji festiwalu:
Edycja 2019: http://otwarteogrodyjozefow2019.blogspot.com/
Edycja 2018: http://otwarteogrodyjozefow2018.blogspot.com/
Edycja 2017: http://otwarteogrodyjozefow2017.blogspot.com/
Edycja 2016: http://otwarteogrodyjozefow2016.blogspot.com/
Edycja 2015: http://otwarteogrodyjozefow2015.blogspot.com/