otwarte ogrody

Plener. Duży żółty balon z zielonym napisem "Festiwal Otwarte ogrody". W tle plansze plansze wystawy zawieszonej na płocie.

Festiwal Otwarte Ogrody odbywa się cyklicznie od 2005 r.
w miejscowościach wokół Warszawy posiadających status miasta-ogrodu lub powołujących się na tę tradycję założeń architektonicznych.

Festiwal Otwarte Ogrody powstał z myślą o zachowaniu
i promocji najcenniejszych zasobów kulturowych
i dziedzictwa lokalnego miast położonych w zielonym paśmie wokół Warszawy oraz willowych dzielnic stolicy. Autorami pomysłu Festiwalu są: Magdalena Prosińska
i Łukasz Willmann.

Po raz pierwszy Otwarte Ogrody zrealizowano
w podwarszawskim mieście-ogrodzie Podkowa Leśna w 2005 roku w 80. rocznicę powstania miasta.

W 2009 roku Józefów jako pierwsze miasto po tej stronie Wisły dołączyło do projektu.

 

Plener. Kilka osób ogląda prace plastyczne leżące na stołach i stojące na sztalugach w ogrodzie.

Podstawą działań organizatorów Festiwalu jest współpraca pomiędzy wszystkimi aktorami życia społeczności lokalnych. Wartością tych działań jest to, iż są  to inicjatywy prowadzone przez mieszkańców, organizacje pozarządowe oraz podmioty prywatne.

Festiwal to wyjątkowa okazja aby spotkać się i porozmawiać ze specjalistami wielu dziedzin, min.: ekologami, historykami,  projektantami i artystami. Kameralne koncerty, wystawy, prelekcje, spotkania towarzyskie, wycieczki oraz wielki wór  zabaw dla dzieci to atrakcje, które rok rocznie przygotowywane są przez współorganizatorów. Festiwal to jednak przede wszystkim dla wielu, niepowtarzalna okazja do bezpośrednich spotkań z gospodarzami i  sąsiadami, możliwość zajrzenia tam, gdzie na co dzień bramy i furtki są zamknięte.

Rysunek. Kolorowe kwiaty na żółtym tle.
Skip to content