13 GRUDNIA (PONIEDZIAŁEK) GODZ. 18:00
Klub filmowy/„Strumiłło – dom, kamień i Apokalipsa”
Wieczór filmowy o życiu i twórczości Andrzeja Strumiłły. Po projekcji zapraszamy na rozmowę autora filmu z publicznością. Prowadzenie: Waldemar Czechowski – operator, reżyser i producent.
„Strumiłło – dom, kamień i Apokalipsa” – dwie części opowieści filmowej (materiałów z lat 1990-2000) o profesorze Andrzeju Strumille, wybitnym artyście i wizjonerze sztuki – filozofie. Film opowiada o podróżach malarza-rzeźbiarza-filozofa i poety na Daleki Wschód, o niezwykłych doświadczeniach w Indiach, Chinach, Wietnamie. Słyszymy refleksje o filozofii Wschodu – milczeniu i pokorze, o wolności ducha i energii skupienia, o cechach tak niezbędnych dla artysty. Profesor mówi o swoich powrotach do domu – do swojej małej ojczyzny Maćkowej Rudy nad piękną rzeką Czarna Hańcza.
Druga część obrazu to dokument o sztuce rzeźbiarskiej w granicie, projekcie „Integrant”, trwającym kilka lat w gospodarstwie Andrzeja Strumiłły, którego był inicjatorem. Gospodarz jest narratorem w filmie i przewodnikiem po fascynującej opowieści o wędrówce granitowych głazów z epoki lodowcowej ze Skandynawii na Suwalszczyznę. Opowiada on wraz z wybitnymi rzeźbiarzami o tajnikach pracy w granitowych głazach narzutowych.
Mówi w filmie: „o kamieniu powiem – długo żyje, wiele widział i milczy a o człowieku można powiedzieć, żyje krótko, niewiele wie i dużo mówi”. Jego dzienniki poetyckie, prawie nieznane, prezentowane w filmie – są skarbnicą mądrości i żywiołowości postrzegania świata. Artysta mówi o zderzeniu i dialogu chrześcijaństwa z filozofią Wschodu.
Waldemar Czechowski – Dyplom PLSP/ Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych, dyplom PSM/ Państwowa Szkoła Muzyczna II stopnia (klasa fortepianu) w Katowicach. 1978 – ukończył Wyższą Szkolę Filmową, PWSFTviT w Łodzi. Od 30 lat zajmuje się filmem dokumentalnym, we współpracy z telewizją, Muzeum Etnograficznym, Muzeum Azji i Pacyfiku, placówkami naukowymi i edukacyjnymi, m.in. z Polską Akademią Nauk. Jest zaangażowany w projekty ekologiczne i kulturotwórcze. Prezes Stowarzyszenia PROCINEMA zrzeszającego filmowców i producentów filmowych w Łodzi i twórców kultury z Polski i Europy. Wspólne z Marszałkiem Województwa Łódzkiego współtworzył koncepcję Obywatelskiej Telewizji Regionalnej.
Wstęp wolny. Miejsce: sala widowiskowa MOK.