Abstrakcja w niebieskiej tonacji.

„Sztuka Gosi i Jana”

Rysunek - trzy postaci w filiżance.

6 MAJA (PIĄTEK) GODZ. 18:00
„Sztuka Gosi i Jana”/Małgorzata Jaworska i Jan Stępień/wernisaż wystawy/świętujemy 60-lecie Miasta Józefowa

Małgorzata Jaworska – z wykształcenia pedagog kultury. Ukończyła z wyróżnieniem studia podyplomowe na ASP im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, kolażem, grafiką i rysunkiem. Od 2018 r. należy do Związku Artystów Malarzy i Grafików ZPAMiG. Brała udział w licznych wystawach w ramach ZPAMIG i artystycznej grupy Trzy Spojrzenia, której jest współzałożycielką.

„Malarstwo Małgorzaty Jaworskiej unikalnie łączy światy: zewnętrzny wobec Autorki i Jej wewnętrzny. Udaje Jej się dzięki temu wejść i w światy oglądających te obrazy. Jeszcze bardziej unikalne jest u Niej łączenie w iście plotyńską Jednię impresyjności z konceptualnością, kolorystyki z formą, i – dla mnie przede wszystkim – emocji z racjonalnością. Z tym że jest to racjonalność próbująca zbudować już nie kładkę ale solidny most ponad tragizmami cywilizacji w kierunku esencji kultury. Oto jestem, Ja Sztuka, a ja, Małgosia, stoję gdzieś z boku, doświadczam jej, ale na tyle silnie, że chcę się tym doświadczeniem podzielić. Nieodparte skojarzenia z Kandinskim, który w 1908 roku „zrozumiał, że przedmioty szkodzą jego malarstwu”. Jak Joan Miró mówi Ona: „Nie istnieją dla mnie formy abstrakcyjne. Formy zawsze coś symbolizują”.

Tych dwóch wielkich Artystów cytuję dlatego, iż poziom twórczości Małgorzaty Jaworskiej na to pozwala i mówi ich językiem: nieokaleczonym, niezbarbaryzowanym, jak to się przeważnie teraz dzieje. „Tym językiem” snuje Ona nowe opowieści, których nie da się przeczytać nie obejrzawszy tej wystawy.”
Dr Tomasz Kozłowski, filozof kultury i krytyk sztuki

Jan Stępień – opublikował 4 powieści i zbiory opowiadań. Jest także autorem 8 tomików wierszy. Wiersze i opowiadania tłumaczono na język niemiecki, angielski, arabski i esperanto. Zbiór opowiadań pt.: „Miniaturen” z jego rysunkami ukazał się w 2012 roku w Austrii. Jesienią 2009 w teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie odbyła się prapremiera jego sztuki: „W windzie”. Monodram „Róża” zaprezentował Wojciech Siemion (Zamość 2010 rok).

Rzeźby i rysunki, które pokażemy na wystawie, prezentował w wielu miastach Polski, a także w Belgii, Luksemburgu i na Węgrzech. O całości jego dorobku twórczego napisana została praca magisterska obroniona na Uniwersytecie w Białymstoku (2003 rok). Jest członkiem ZLP oraz członkiem Zarządu Polskiego Oddziału Stowarzyszenia Kultury Europejskiej (SEC) z siedzibą w Wenecji.W 2021 roku otrzymał Polonijnego „Oskara” za współpracę ze środowiskami polonijnymi oraz za współpracę z pismem „Jupiter” wydawanym w Wiedniu.

Podczas wernisażu będziemy gościć: panią prof. zw. Marię Szyszkowską, rektora Pedagogium – Wyższej Szkoły Nauk Społecznych w Warszawie, która wprowadzi nas w temat „Człowiek i sztuka” oraz pana dr. Tomasza Kozłowskiego, filozofa kultury i krytyka sztuki, który przybliży nam twórczość autorów wystawy.

Wstęp wolny. Miejsce: Galeria RAMA MOK
Wystawa potrwa do 24 maja br.

Skip to content