Pięciu mężczyzn w kożuchacg. Wnętrze. Ciemne tło.

TR-AKTOR „WYCIECZKA DO ŚWIDRA”

Pięciu mężczyzn w kożuchacg. Wnętrze. Ciemne tło.

11 kwietnia zapraszamy na premierowy koncert online grupy TR-AKTOR. Projekt powstał z inspiracji historią letnisk nad Świdrem.

Tytuł koncertu – „Wycieczka do świdra” – nawiązuje do wiersza Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego z 1949 roku opublikowanego wówczas na łamach „Przekroju”. To właśnie w tym poemacie poeta nadał charakterystyczną nazwę niepowtarzalnym, klimatycznym willom z naszych okolic: „te wille jak wójt podaje są w stylu „Świdermajer”.

Arkadiusza Głogowskiego, lidera i założyciela zespołu TR-AKTOR urzekł klimat tych terenów. Dodać trzeba, że mieszka tu cały zespół TR-AKTOR, który tworzą: Arkadiusz Głogowski – wokal, Maciej Błaszczyk – piano, Krzysztof Kozłowski – gitara, Artur Miszczuk – gitara basowa, Bartłomiej Sędek – perkusja.  

Współczesne brzmienie zespołu z wokalem i aktorską interpretacją oraz reżyserską wizją do muzyki soul, jazz, funky, z różnymi stylami klasycznymi wplecionymi w utwory,  współgra z klimatem zawartym w poemacie Gałczyńskiego.

Tematem piosenek jest historia letnisk nad rzeką Świder. To opowieści o ludziach, którzy tłumnie przyjeżdżali kolejką wąskotorową nad Świder wypoczywać i nawiązywać nowe znajomości wśród niepowtarzalnego klimatu drewnianych willi, które powstawały wśród pachnących sosen Józefowa, Świdra i Otwocka.

Dodatkową atrakcją repertuaru będzie muzyka Libertango Astora Piazzoli, który artyści wykonają  z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy urodzin Argentyńczyka. „Połączenie tekstu Gałczyńskiego z muzyką Libertanga jest bardzo spójne i wydaje się być od zawsze związane z tym utworem niczym oryginał” – przekonuje lider zespołu.  

Dodatkowo, zespół zaprezentuje jeszcze inne utwory powstałe w okresie pandemii, które mówią o miłości, życiu i egzystencji człowieka w tym specyficznym czasie.

Skip to content