Józefowskie spotkania z teatrem

JÓZEFOWSKIE SPOTKANIA Z TEATREM 2024

Patronat Honorowy: Burmistrz Miasta Józefowa

Patronat Medialny: e-teatr

„Kot w Butach” to improwizowana bajka muzyczna dla dzieci opowiadająca o sprytnymi pewnym siebie kocie, który posługuje się inteligencją i błyskotliwym umysłem, aby osiągnąć swoje cele. Opowieść tę snuje trzech złodziejaszków, zupełnie niepodobnych do tytułowego Kota.

W naszej historii Kot w Butach zostaje ofiarowany w prezencie biednemu młodemu młynarzowi. Najbardziej jednak interesuje go zdobycie bogactwa i sławy, postanawia więc wykorzystać pomysłowość i intelekt do zrealizowania swojego planu. Podczas podróży przeżywa niezwykłe przygody, musi zmierzyć się z wieloma przeciwnościami losu, spotyka też na swojej drodze złodziejaszków…

Spektakl „Kot w Butach” to opowieść dla dzieci, która uczy, że niezależnie od pojawiających się trudności, każdy może osiągnąć sukces dzięki swojej mądrości, wytrwałości oraz pomysłowości.

Obsada: Bogusław Byrski, Adam Organista, Kacper Kubiec

Uwaga! Spektakl przeniesiony do Willi Frankówki!
Przygotujcie się na wieczór, który wypełni Wasze serca sztuką improwizacji!

Spektakl to wyjątkowe spotkanie aktorów improwizujących z publicznością, która decyduje o tym, co wydarzy się na scenie.Aktorzy improwizują, tworząc unikalne historie, postacie i sytuacje.

Każda kwestia to nieprzewidywalna podróż przez świat teatru improwizowanego, pełna śmiechu, emocji i niespodzianek. To będzie wieczór, który obudzi w Was pasję do improwizacji! Nie przegapcie tej magicznej przygody!

Obsada: Barbara Szarwiło, Bogusław Byrski, Adam Organista, Kacper Kubiec; muzyka: Karolina Hordyjewicz

Spektakl na podstawie książki „Dzieje Tewji Mleczarza” Szolema Alejchema z piosenkami Mordechaja Gebirtiga.

Piosenkę „If I Were a Rich Man” stanowiącą motyw przewodni brawurowego „Skrzypka na dachu” znają chyba wszyscy. Nie każdy jednak pamięta, że inspiracją dla powstania słynnego musicalu była właśnie książka Alejchema z 1894 roku.

W Kasrylewce, fikcyjnym miasteczku opisywanym przez autora, zachodzą zmiany charakterystyczne dla epoki przejściowej. Wdziera się kapitalizm kuszący możliwością zdobycia dużych pieniędzy. Jednocześnie dochodzą też echa społeczno-politycznych niepokojów, które dla mieszkańców mają nieoczekiwane konsekwencje. W tej dynamicznej rzeczywistości, próbuje odnaleźć się ubogi mleczarz Tewje. Los ewidentnie mu nie sprzyja, choć czasem szczęście wydaje się być blisko. Kiedy biedak chwilowo się wzbogaci, spada na niego kolejny cios i każe wrócić do trudnej egzystencji. Godzi się z tym pokornie, nie tracąc pogody ducha i ufności w Boga. Szalone tempo epoki fascynuje go i zadziwia. Czasem nie nadąża za przemianami, lecz w krytycznej sytuacji potrafi zręcznie odnaleźć własne miejsce w nowych warunkach. Ujmuje wdziękiem prostoty, mądrą dobrocią, przyjaznym stosunkiem do wszystkich stworzeń. Jest on postacią żywą, stuprocentowym Żydem, a zarazem człowiekiem uniwersalnym.

Występuje: Stanisław Górka; adaptacja i reżyseria: Sławomir Gaudyn; aranżacje muzyczne, akompaniament: Andrzej Perkman; scenografia, kostiumy: Anna Jędrzejczyk

Zawsze wieczorem przychodzi ten czas, kiedy trzeba skończyć zabawę i iść się myć. Nuuuuda! Chyba, że… Widzieliście kiedyś kapsułę do podróży w czasie? Prysznic w domu Jo jakoś dziwnie ją przypomina…

Teatr Sztuka Ciała specjalizuje się w spektaklach, w których głównym narzędziem komunikacji są pantomima i elementy klaunady. Zapraszamy do wspólnej zabawy.

Obsada: Katarzyna Markowska, Joanna Płóciennik

Podczas wieczoru z jednym z najbardziej znanych i lubianych polskich aktorów usłyszymy sporo poezji polskich romantyków i innych ulubionych poetów Daniela Olbrychskiego, a także opowieści i anegdoty z życia i z zawodu.

W drugiej części wydarzenia będzie możliwość zadawania pytań przez publiczność.

Spotkanie poprowadzi Andrzej Kurdziel

Fot. Jeremi Astaszow, „Zemsta”, Teatr Stu

Skąd się wzięło myślenie? Niektórzy mówią, że ze starożytnej Grecji. Dawno, dawno temu kilku jej szanowanym mieszkańcom przydarzyło się bowiem coś bardzo dziwnego. Aż trudno w to doprawdy uwierzyć. Nikt wcześniej przecież nie przypuszczał, że świat może – ot tak po prostu – wpaść człowiekowi do głowy. Spostrzegli to dopiero oni: pierwsi greccy miłośnicy mądrości. A wtedy zaczęły się dziać takie rzeczy, że… postanowiono je nazwać  zagadkowym słowem FILOZOFIA. Co ono znaczy, można by długo opowiadać. Najlepiej jednak jest się o tym przekonać samemu. To zaś zaczyna się zwykle tak, że nagle trzeba zapytać: jak to właściwie jest?

Zapraszamy Państwa na wystawę wokół książki „Nie może być! – czyli jak to jest, że coś jest” Dominiki i Marcina Strzemboszów.

Miejsce: Galeria Wejście MOK, wstęp wolny

spotkania z teatrem - józefów 2023

W czasie warsztatów możecie puścić wodze fantazji i stworzyć bajkę jedyną w swoim rodzaju. Spotkania mają charakter teatralno-dramowy, poznacie więc różne techniki, dzięki którym Wasza opowieść nabierze barw, a dzieci mając wsparcie rodziców przełamią lęk przed wystąpieniami. Nasza twórczość będzie opierała się głównie na improwizacji – dzieci rozbudzą swoją wyobraźnię, a dorośli… któż z nas nie musiał improwizować będąc rodzicem? Zarówno mali jak i duzi uczestnicy będą mogli odnaleźć się w nowych rolach odkryć uśpione dotąd talenty czy też odnaleźć formy wyrażania siebie przez sztukę. Podróż, w którą Was zapraszam to nowe doświadczenie i wspaniała zabawa. Wspólnie stworzymy małe dzieła sztuki!

Prowadzenie: Agata Nowak

Zapisy do 2 marca: a.parzych-bucka@mokjozefow.pl

Miejsce: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka

Teatr KARTA działa w Karczewie od lat 90-tych pod artystyczną opieką aktorki Laury Łącz. Tym razem Teatr zaprezentuje urocze jednoaktówki Aleksandra Fredry pod wspólnym tytułem „Świeczka zgasła” z właściwym sobie humorem traktujące o relacjach damsko-męskich, które niewiele zmieniły się na przestrzeni wieków, budząc uśmiech i refleksję także dziś. W sztuce grają: Beata Cisek, Małgorzata Kowalska, Barbara Różycka, Monika Wojciechowska, Grzegorz Sychowiec, Adrian Wojciechowski, Tomasz Wojciechowski, Arkadiusz Żelazko.

Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie MOK i do pobrania: www.biletyna.pl

Miejsce: sala widowiskowa MOK

Spektakl bez ograniczeń wiekowych. W tym spektaklu rządzi Kazio – 6-letni gaduła i ważniak, dziecko, które zaprasza widzów do swojego świata, by wspólnie zmierzyć się z dziecięcymi mitami i problemami. Kaziowi towarzyszy Mazi – multiinstrumentalista i przyjaciel – magik, który mając jedynie dwie ręce i looper, potrafi zrobić muzykę z linijki, puszki Coca-Coli, lakieru do włosów, podczas gdy Ty myślisz, że gra dla Ciebie cały band. „PALEC POD BUDKĘ!” to zabawa teatrem lalek, muzyką, słowem. Liczne interakcje z publicznością i improwizacje, sprawiają, że każde spotkanie z Kaziem i Mazoniem wgniata w fotel i poprawia humor.

Koncepcja i reżyseria – Anna Makowska-Kowalczyk; muzyka – Grzegorz Mazoń; scenografia – Anna Makowska-Kowalczyk, Grzegorz Mazoń; występują – Kazio Sponge, Grzegorz Mazoń.

Bilety: 30 zł normalny/20 zł ulgowy – KUP BILET

Miejsce: sala widowiskowa MOK

Prezentacja bajek w formie teatru Kamishibai oraz autorski warsztat teatralny, którego celem jest zachęcenie widzów do współtworzenia własnych form teatralnych. Zwykłe przedmioty, jakie można znaleźć w domach, pozwolą zbudować scenografię teatralną. Uczestnicy będą mieli również okazję spróbować swoich sił pod okiem aktora.

Prowadzenie: Alina Więckiewicz.

Zapisy do 9 marca: a.parzych-bucka@mokjozefow.pl

Miejsce: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka

Spektakl 3+. Pewien krawiec chciał uszyć nowe ubrania dla dzieci, niestety zabrakło mu materiału. Został tylko czerwony aksamit. Ten niezwykły materiał przywołuje mu wspomnienie o pewnej Babci, która bardzo kochała swoją wnuczkę. Krawiec postanawia opowiedzieć ich historię i na oczach widzów kreuje świat baśni. Spektakl inspirowany baśnią Braci Grimm.

Reżyseria: Henryk Hryniewicki; scenografia: Dagmara Jemioła-Hryniewicka; muzyka: Marek Papaj.

Bilety: 20 zł normalny/15 zł ulgowy – KUP BILET

Miejsce: sala widowiskowa MOK

Spektakl 16+. Klasyczny utwór Byrona „Giaur” w odsłonie przygotowanej przez Teatr Nemno jest kombinacją wypowiedzi wierszem, doskonałego aktorstwa, projekcji audiowizualnych i bardzo współczesnej tematyki. Spektakl jest zrealizowany w formie ostatniej spowiedzi, w której uczestniczy Giaur – pokutnik i Ojciec Spowiednik – Widownia. Zderzając formę klasyczną utworu Byrona ze współczesną formą wypowiedzi teatralnej i eksponując równocześnie różne estetyki wizualne, spektakl ma na celu pokazanie konfliktu, braku przystosowania i wyobcowania głównego bohatera, do otaczającego go współczesnego świata.

Projekt zrealizowano w ramach stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W spektaklu wykorzystano materiały filmowe dzięki uprzejmości Fundacji Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva!

Reżyseria: Henryk Hryniewicki; scenografia i projekcje video: Dagmara Jemioła-Hryniewicka; muzyka: Piotr Zygma.

Bilety: 30 zł normalny/20 zł ulgowy – KUP BILET

Miejsce: sala widowiskowa MOK

Od roku 2023 wydarzenie odbywa się pod nazwą „Spotkania z teatrem”. Wcześniej funkcjonowało jako Ogólnopolski przegląd teatrów dla dzieci „Bez sceny”.

Ideą Przeglądu jest coroczne prezentowanie w Miejskim Ośrodku Kultury najciekawszych teatrów i grup teatralnych działających bez stałego miejsca pracy.

Mamy świadomość, że to właśnie w naszym Miejskim Ośrodku Kultury dzieci po raz pierwszy mają kontakt ze sztuką teatralną.

Ważne jest, aby te pierwsze wrażenia pobudziły wyobraźnię, były ucztą dla dziecięcych zmysłów. Naszym zdaniem teatr dla najmłodszego widza to niezwykle odpowiedzialne, czujne i prawdziwe działanie. Dlatego w ramach Przeglądu pokazujemy wybrane, prezentujące wysoki poziom merytoryczny i artystyczny spektakle.

Skip to content