Efekt obserwatora

4 LISTOPADA (SOBOTA) GODZ. 18:00
„Efekt obserwatora”/wernisaż wystawy Kamili Białkowskiej-Ismaił

„Jak odbieramy rzeczywistość? Każdy ma inne doświadczenia życiowe, inaczej też reaguje na okrążający nas świat, przyrodę, ludzi. Na inne rzeczy zwracamy uwagę uczestnicząc w tych samych zdarzeniach i oczywistym jest, że w efekcie co innego widzimy. Różny jest diapazon tego co nas interesuje, zachwyca, wzrusza, dlatego warto czasami zobaczyć wszystko z innej perspektywy.

W mechanice kwantowej wynik pomiaru to zmienna losowa w określonym układzie prawdopodobieństwa, a możemy poznać ten wynik dopiero po dokonaniu obserwacji. Zapraszam na mój rozpoczęty i niekończący się eksperyment obserwacji świata i jego modyfikacji. Kadry zatrzymane w obrazach mogą pokazać równoległą rzeczywistość, skrojoną i dopasowaną do mnie indywidualnie. Mój idealny wszechświat, który od lat odkrywam i kreuję, przechodzi transformację widziany przez osobistą soczewkę odbiorcy.

W doświadczeniu Younga efekt eksperymentu ulega zmianie w momencie, kiedy zaczynamy obserwować fotony. Sam fakt naszej obserwacji wpływa na rzeczywistość, nawet gdy jesteśmy całkowicie biernym widzem. Myślę, że to co każdy zechce zobaczyć w prezentowanych pracach, pozwoli rozszerzyć zaistniałe uniwersum i da satysfakcję każdemu nowemu obserwatorowi”. – K. Białkowska-Ismaił.

Wstęp wolny.

Miejsce: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka.

Skip to content