ŚWIĘTUJEMY 50-TE URODZINY

WYDARZENIA W RAMACH OBCHODÓW 50-LECIA MOK JÓZEFÓW 1973-2023

9 GRUDNIA
The Best of Sławek Uniatowski/koncert

12 LISTOPADA
Lech Janerka/koncert

8 PAŹDZIERNIKA
Dębski/Ścieranski/koncert jazzowy

1-3 WRZEŚNIA
15. Festiwal Bluesowy im. Tadeusza Nalepy „Lep na bluesa”

2 LIPCA
Patrycja Markowska z zespołem/Letnie Koncerty Ogrodowe

2-4 CZERWCA
Naturalnie z kulturą / Świętujemy 50 urodziny

26-28 MAJA
XIII Festiwal Otwarte Ogrody Józefów 2023 oraz Dzień Dziecka

15 MAJA
„Świdermajerowie”/spotkanie autorskie

14 MAJA
Paulina Przybysz/trasa „Wracając”/koncert

12 MAJA
„Spojrzenia i emocje”/wernisaż wystawy Maki (Marii) Gadowskiej

23 KWIETNIA
„Kora nieskończoność”/Michał Pepol/koncert

17 KWIETNIA
Lokalne historie/„Butelki Pana Janusza”/wernisaż wystawy

3 – 31 MARCA
„Gra światła – józefowskie klimaty”/ wystawa Bożeny Stawikowskiej

14 LUTEGO
„Osiemnastka”/ Kabaret Paranienormalni na Walentynki

4 LUTEGO
Otwarcie Domu Nauki i Sztuki / Willi Frankówki

W tym roku mija 50 lat od rozpoczęcia publicznej działalności Miejskiego Ośrodka Kultury w Józefowie. MOK powstał w czynie społecznym, dzięki ofiarności i zaangażowaniu mieszkańców miasta, dlatego celebrujemy tę rocznicę z dużą uważnością na historię lokalną, angażując rodzimych artystów i czerpiąc z najlepszych tradycji 50-letniej pracy ośrodka.

Z tej okazji zapraszamy na cykl wydarzeń jubileuszowych, które odbywają się przez cały 2023 r. oraz na specjalną urodzinową imprezę plenerową. Na pierwszy weekend czerwca (piątek, sobota, niedziela) zaplanowaliśmy m.in.: kino plenerowe, oryginalne działania animacyjne przygotowane przez naszych instruktorów oraz zaprzyjaźnione stowarzyszenia, stoiska józefowskich rękodzielników, zlot lokalnych food-trucków, prezentację grup i zespołów działających przy MOK Józefów oraz, po długiej przerwie, koncert zespołu Undergrunt. Przy muzyce Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej nogi same będą rwały się do tańca, a w niezapomnianą podróż przez muzykę filmową i world music zabierze widzów kompozytor Atanas Valkov w projekcie Cinematic World.

Świętujemy lokalnie, naturalnie, w otoczeniu józefowskich sosen. Zapraszamy!

PIĄTEK/SOBOTA/NIEDZIELA – STREFA FOOD TRUCKÓW

PIĄTEK: GODZ. 15:00–22:00

SOBOTA/NIEDZIELA: GODZ. 10:00–22:00

  • PIĄTEK 2.06.2023

KINO POD GWIAZDAMI GODZ. 21:00

„Niekończąca się opowieść”

Reż. Wolfgang Petersen /familijny, przygodowy, baśń / USA, RFN / 1984

Mały chłopiec zamyka się w sobie po śmierci matki. Zaczyna mieć kłopoty w szkole, nie potrafi znaleźć wspólnego języka ze swoim ojcem. Pewnego dnia, uciekając przed prześladującymi go starszymi chłopcami, Bastian trafia do pewnej księgarni, gdzie znajduje tajemniczą książkę, dzięki której przeżyje najwspanialszą przygodę w swoim życiu. Nie jest to bowiem zwykła książka, ale pełna magii brama do innego świata. Dzięki niej Bastian przenosi się do krainy wyobraźni. Wkrótce, mały chłopiec okaże się być jedyną osobą, która może uratować Fantazję przed zagładą.

  • SOBOTA 3.06.2023

ANIMACJE NA SKWERZE GODZ. 12:00–17:00

Zapraszamy na animacje przygotowane przez instruktorów MOK Józefów oraz zaprzyjaźnione stowarzyszenia, a także na stoiska józefowskich rękodzielników.

SCENA PLENEROWA

GODZ. 12:00–17:00 prezentacje grup i zespołów działających przy MOK Józefów

GODZ. 15:00 KONCERT ZESPOŁU UNDERGRUNT

Zespół Undergrunt (choć trudno w to uwierzyć!) powstał w 2001 roku pod wpływem inspiracji pop-punkowym brzmieniem zespołów takich jak The Offspring, Blink 182, Sum 41. Nazwa grupy pochodzi z jednego z pierwszych odcinków „Świata Według Kiepskich”, w którym Ferdek i spółka próbowali swoich sił w różnych gatunkach muzycznych. Muzyka Undergrunt’u to energetyczna mieszanka punka, rocka i popu zawarta w wielu autorskich kompozycjach oraz covery, które przeniosą nas na początek XXI wieku. Koncerty w józefowskim MOK-u zawsze były dla zespołu wyjątkowe, ponieważ Undergrunt od zawsze był „z Józefowa”, a nie „ z Warszawy i okolic”.

GODZ. 20:30 URODZINOWA POTAŃCÓWKA NA SKWERZE Z WARSZAWSKĄ ORKIESTRĄ SENTYMENTALNĄ

Warszawska Orkiestra Sentymentalna to zespół rozsmakowany w dawnych melodiach polskiej przedwojennej rewii i kabaretu. Piosenki i pieśni z repertuaru Adama Astona, Wiery Gran czy Mieczysława Fogga, aranżacje Henryka Warsa i Rostworowskiego, wykonania orkiestr Golda i Petersburskiego, Karasińskiego i Kataszka, nieustannie nas inspirują. Wzruszające walce, namiętne tanga, skoczne polki, porywające foxtroty, rumby i slow-foxy – wybierają to, co najlepsze wśród bogactwa sceny i ekranu dwudziestolecia i czasów powojennych, i wykonują zachowując styl i ponadczasowy urok tych melodii oraz dodając im odrobinę współczesnej wrażliwości muzycznej.

  • NIEDZIELA 4.06.2023

PORANEK W CENTRUM MIASTA

GODZ. 10:00–14:00 TERENOWA GRA MIEJSKA „JÓZEFOWSKA OLIMPIADA”

Wydarzenie organizowane przez Integracyjne Centrum Sportu i Rekreacji w Józefowie.

START I REJESTRACJA: skwer im. św. Jana Pawła II (przy MOK Józefów).

GODZ. 16:00 KONCERT/WARSZTATY „DOTYK AFRYKI” (OD 5 DO 100 LAT)
Zapraszamy na wyjątkowy koncert/warsztaty, których finałem będzie niesamowicie energetyczny muzyczny show. Warsztaty prowadzone są w tak zabawny i charyzmatyczny sposób, że nawet najwięksi sceptycy dadzą się porwać niepowtarzalnej atmosferze!

Po krótkiej rozgrzewce, każdy z uczestników otrzymuje oryginalny afrykański instrument, tj. djembe, konga, kije deszczowe, gadający bęben, balafon, doumdoum, kisakasaka, itp. Podczas warsztatu prowadzący uczą prostych rytmów, składających się z wejścia, kilku fraz akompaniamentu oraz breaków i zakończenia. Dodatkowym elementem uatrakcyjniającym są ćwiczenia rytmiczne, dialog z prowadzącym przy użyciu instrumentów, improwizacje oraz okrzyki. Na zakończenie uczestnicy wraz z prowadzącym zagrają 15-minutowy koncert.

MIEJSCE: skwer im. św. Jana Pawła II (przy MOK Józefów).

SCENA PLENEROWA

GODZ. 20:30 KONCERT FINAŁOWY: ATANAS VALKOV CINEMATIC WORLD

Zapraszamy na nadzwyczajny koncert, będący połączeniem muzyki filmowej oraz world music. Usłyszcie wiele utworów w specjalnych kameralnych aranżacjach, pełnych muzycznych fuzji, synergii zaskakujących estetyk, zróżnicowanych narracji i szalonych improwizacji. Wszystko to z wykorzystaniem klasycznych i etnicznych instrumentów muzyki świata oraz w wykonaniu oryginalnego sekstetu. 
Zabierzemy Was w niezapomnianą podróż ilustracji muzycznych, towarzyszących bohaterom znanych szerokiej publiczności i nagradzanych polskich seriali i filmów, do których Atanas Valkov stworzył muzykę. Ten wybitny artysta, wraz z zespołem utalentowanych solistów-multiinstrumentalistów, wezmą na warsztat dźwięki i melodie z takich produkcji, jak: „Król”, „Belfer”, „Deep Love”, „Ostatnia Rodzina” oraz z cyklu „Legend Polskich”. W programie pojawią się również premierowe utwory, promujące nadchodzący album kompozytora.

Organizatorzy: Miasto Józefów i Miejski Ośrodek Kultury

Patronat Honorowy: Burmistrz Miasta Józefowa

Partnerzy: Integracyjne Centrum Sportu i Rekreacji, OSP Józefów, Stowarzyszenie Espar 50+ ProKobieta, Gwiazdobranie i Dawanie, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Józefowie

Patron medialny: Pismo Samorządowe „Józefów nad Świdrem”

To już pół wieku!

Bardzo się cieszymy na te urodziny i na wszystkie atrakcje, które z tej okazji dla Państwa przygotowujemy.

Świętować będziemy zgodnie z naszym hasłem: „Naturalnie z Kulturą” – blisko mieszkańców i czerpiąc z wyjątkowej atmosfery miejsca, w którym się znajdujemy.

W tym roku damy się ponieść nurtowi historii w kierunku współczesności i przyszłości. Zanurkujemy również do archiwum i wyłowimy najciekawsze fakty, zajrzymy w każdy kąt budynku szukając cennych śladów przeszłości. Przede wszystkim jednak chcielibyśmy opowiedzieć o MOK-u poprzez ludzkie historie, Państwa wspomnienia.

Wiemy, że przez te 50 lat Miejski Ośrodek Kultury był świadkiem wielu ważnych wydarzeń. Nie chodzi jednak o historię znaną z podręczników, ale o to, co działo się w życiu mieszkańców Józefowa.

Z różnych relacji dowiadywaliśmy się, że w MOK-u odbywały się oświadczyny, śluby, ktoś stawiał pierwsze kroki na scenie, ktoś inny był pierwszy raz w kinie lub obejrzał film czy koncert, przy którym serce zabiło mu mocniej. O tym właśnie chcemy pamiętać, a przy okazji budować relacje i zaufanie, by kolejne pokolenia mogły przeżywać tu swoje ważne momenty.

Celebrując przeszłość, nie zapominamy o teraźniejszości. W naszym tegorocznym programie proponujemy Państwu wydarzenia związane z odkrywaniem lokalnego dziedzictwa, ale również to co aktualne i świeże w polskiej kulturze.

Mamy nadzieję, że przyjmą Państwo zaproszenie na cały rok z kulturą. Impreza będzie długa, ale pełna niespodzianek.

Do zobaczenia!

Relacja fotograficzna z wydarzenia otwarcia Frankówki/04.02.2023

Zapraszamy do jubileuszowej zabawy. Na stronie pojawiać się będą różne formy gier związanych  z MOK-iem.

To, co? Zaczynamy? Wejdź poniżej:

Losy MOK-u to świadectwo czasów, w których powstał i funkcjonował. Z okazji 50-tych urodzin instytucji, zebraliśmy kilka interesujących faktów, o których nie wszyscy wiedzą lub nie pamiętają.

I tak jak na uroczystym  przyjęciu – oprócz oficjalnej biografii jubilata (polecamy artykuł: https://mokjozefow.pl/historia/), z sympatią przytaczamy barwne anegdoty i ciekawostki z jego życia.

znalezione we frankówce

Już za moment… już za chwilę… otworzymy WILLĘ FRANKÓWKĘ!

Zanim jednak będziemy mogli zaprosić Państwa do środka, chcemy już co nieco pokazać. Są to rzeczy odnalezione w budynku, małe okruchy historii, świadectwa tego, jak mogło wyglądać życie mieszkańców Willi. Nie znamy pochodzenia przedmiotów, ani właścicieli, po prostu prezentujemy to co pozostało. Dajemy pole wyobraźni i interpretacji. I zaostrzamy apetyt, bo to dopiero początek historycznych podróży po Willi Frankówce!


Rozkład jazdy pociągów – „Zima 1951/1952. Raczej nieaktualny.

Koło Willi Frankówki też mieszkają wiewiórki. Mamy nadzieję, że nie mają takich kłopotów. /Czasopismo „Świerszczyk” z 1948 roku/.


Klamki, dinksy, wihajstry i inne ustrojstwa.

#znalezioneweFrankówce  #WillaFrankówka


Pośród zeszytów do geografii, arytmetyki czy języka ro rosyjskiego znaleźliśmy zeszyt ze spisem utworów muzycznych. A jak wygląda Wasz spis płyt?

 

Butelki, buteleczki, głównie po lekarstwach. W Willi Frankówce, jak w każdym domu, musiał być też krem Nivea.

Stara tablica adresowa budynku przy ul. Kard. Wyszyńskiego 2 (dawna Waryńskiego 2). Oraz jej prezentacja na wystawie.

Skip to content