Lep na bluesa

lep na bluesa

15. Festiwal bluesowy "lep na bluesa" im. tadeusza nalepy 1-3 września 2023

To była największa przyjaźń mojego życia – mówi Mariusz Wilczyński o Tadeuszu Nalepie. – Marzyłem, by go poznać. Uważałem, że jest genialnym muzykiem. Miałem 19 lat, kiedy zebrałem się na odwagę i zamówiłem rozmowę międzymiastową z centralą telefoniczną w Rzeszowie. Pani z centrali poinformowała mnie, że Tadeusz już nie mieszka w Rzeszowie, ale połączyła mnie z jego ojcem. Ten zapytał, dlaczego szukam kontaktu z jego synem. Skłamałem, że jestem studentem Szkoły Filmowej i chcę zrobić o nim film. Kłamstwo wydawało mi się wtedy moim jedynym atutem. Ojciec Tadka kazał mi zadzwonić za kilka tygodni, tak zrobiłem i usłyszałem, że okej, syn się zgadza. Pojechałem więc do Józefowa pod Warszawą, gdzie mieszkał Tadeusz. Tak poznałem największego artystę, który później stał się także największym przyjacielem, jakiego w życiu miałem”.

Tegoroczna edycja Festiwalu odbywa się w dniach 1-3 września. Witamy Państwa wspomnieniami Mariusza Wilczyńskiego, który będzie gościem specjalnym wernisażu wystawy „POSTSCRIPTUM: NALEPA I WILK”.

Ponadto, w tym roku zaprosimy widzów na koncerty z udziałem wspaniałych muzyków bluesowych oraz pasjonatów bluesa. Festiwal otworzy grupa BUNDY BLUES BAND, która powstała z inspiracji…naszym Festiwalem. W sobotę usłyszymy grupy: AREK ZAWILIŃSKI TRIO oraz SZULERZY.

 Gościem specjalnym Festiwalu będzie zespół „OLD BREAKOUT”, który tworzą członkowie oryginalnego składu grupy  „BREAKOUT”. Jesteśmy przekonani, że festiwalowe wydarzenia spotkają się z dużym zainteresowaniem józefowskiej publiczności. Serdecznie zapraszamy!

Strunnik gitary na czarnym tle i zaczepione na strunach żółte piórko do gry. 15.  Festiwal Bluesowy im. Tadeusza Nalepy „Lep na bluesa” odbywa się w ramach obchodów 50-lecia Miejskiego Ośrodka Kultury w Józefowie.

Patronat honorowy: Burmistrz Miasta Józefowa Marek Banaszek. Patronat medialny: Radio dla Ciebie, Twój Blues, Pismo Samorządowe „Józefów nad Świdrem”.

Partnerzy: Muzeum Kinematografii w Łodzi, PSB Mrówka Falenica, Wydawnictwo Świdermajer.

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia.

Miejsce: scena plenerowa MOK – skwer im. św. Jana Pawła II w Józefowie. W razie deszczu koncerty zostaną przeniesione do sali widowiskowej MOK.


Festiwal „Lep na Bluesa” to jedno z ważniejszych wydarzeń bluesowych w tej części kraju,
a jednocześnie kulturalna wizytówka miasta. To w Józefowie przez ponad 20 lat mieszkał i tworzył Tadeusz Nalepa – założyciel legendarnego zespołu Breakout, nazywany również „Ojcem polskiego bluesa”.

Nad wysokim poziomem artystycznym Festiwalu co roku czuwa społeczny komitet organizacyjny, w którego skład wchodzą znajomi i przyjaciele Tadeusza Nalepy, mieszkający w okolicy muzycy związani z bluesem: Zbigniew Jędrzejczyk, Grzegorz Muczke, Urszula Kałuszko oraz Tomasz Miturski. Gośćmi Honorowymi są:  – Grażyna Dramowicz-Nalepa oraz Bogdan Loebl – autor tekstów do piosenek artysty.

I DZIEŃ FESTIWALU/OTWARCIE 

1 WRZEŚNIA (PIĄTEK)

GODZ. 18:00  OTWARCIE FESTIWALU I WERNISAŻ WYSTAWY „POSTSCRIPTUM: NALEPA I WILK”

GOŚĆ SPECJALNY wernisażu – autor zdjęć MARIUSZ WILCZYŃSKI

GODZ. 19:00  BUNDY BLUES BAND


II DZIEŃ FESTIWALU

2 WRZEŚNIA (SOBOTA)

GODZ. 18:00  AREK ZAWILIŃSKI TRIO

GODZ. 19:00 SZULERZY

 

III DZIEŃ FESTIWALU/FINAŁ

3 WRZEŚNIA (NIEDZIELA)

GODZ. 18:00 OLD BREAKOUT

 

Prowadzenie Festiwalu: Zbyszek Jędrzejczyk

Projekty graficzne: Grzegorz Muczke


Więcej o koncertach i wydarzeniach towarzyszących czytaj w zakładkach: Artyści oraz
Wydarzenia towarzyszące.

Szczegóły organizacyjne:
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
Koncerty zaplanowane są na scenie plenerowej MOK. W przypadku niekorzystnej pogody koncerty odbędą się w sali widowiskowej.

BUNDY BLUES BAND

Czterech muzyków na scenie. Przy mikrofonie kobieta.

Zespół z Otwocka, którego liderką jest wokalistka Isobelle Bundy. Urodziła się w Wielkiej Brytanii, potem przeprowadziła się do Polski. Tu ukończyła szkołę w klasie fortepianu. Uwielbia blues, soul, jazz. Uczestniczyła w programie „The Voice of Poland” – trafiła do grupy Marka Piekarczyka, a potem została „skradziona” przez Tomsona i Barona. Wykonuje standardy bluesowe i jazzowe, pieśni Miry Kubasińskiej i własne utwory.

Skład zespołu: Isobelle Bundy – śpiew, pianino; Roman Sadowski – gitary; Jacek Prokopowicz – instrumenty klawiszowe; Darek Świtalski – gitara basowa, kontrabas; Kacper Górski – perkusja, Tomasz Grzechnik – gitara.

1.09. godz 19, scena plenerowa MOK


AREK ZAWILIŃSKI TRIO

Trzech mężczyzn stoi blisko siebie w dobrym humorze.

Zespół funkcjonuje pod różnymi nazwami i w odmiennych kombinacjach od 2008 roku. Choć koncertują okazjonalnie, Arek Zawiliński Trio to zgrana kapela, która świetnie odnajduje się zarówno na dużych scenach, jak i w klubach. W 2022 r. ukazał się album „Moje buty już tam są”. Skład zespołu: Arek Zawiliński – autor muzyki, tekściarz, wokalista, gitarzysta; Roman Ziobro – kontrabas; Max Ziobro – perkusja.

Arek Zawiliński – autor muzyki, tekściarz, wokalista, gitarzysta posługujący się technikami fingerpicking slide i bottelneck. Gra na różnego typu gitarach (akustyczna, dobro, lap steel), dogrywa im harmonijką ustną, nadając rytm analogowym urządzeniem stomp box. Aktualnie promuje nowy, szósty album „Mój Breakout – Solo Akt”.

2.09. godz 18, scena plenerowa MOK


SZULERZY

To grupa z ponad 20-letnim dorobkiem, finaliści 3. edycji programu „Must Be The Music”. Występowali wielokrotnie na większości polskich festiwali bluesowych, na koncie mają setki koncertów. Bluesowa pulsacja utrzymana w stylistyce zbliżonej do „west coast bluesa” i rock&rollowa energia, urokliwa i charakterystyczna wokalistka, melodyjne kompozycje oraz polskie teksty to znaki rozpoznawcze Szulerów.

Dyskografia zawiera siedem albumów, a ostatni z nich został wyprodukowany w Kalifornii przez wielokrotnie nagradzanego producenta i wirtuoza gitary Chrisa „Kida” Andersena. Nagrania zespołu ukazały się również na 3-płytowej Antologii Polskiego Bluesa, a jego członkowie brali udział w nagraniu dwóch albumów poświęconych legendarnemu harmonijkarzowi Kasy Chorych – Ryszardowi „Skibie” Skibińskiemu.

Wielokrotnie współpracowali z uznanymi artystami polskiego bluesa, m.in.: Jarosławem Tioskowem i Michałem Kielakiem (Kasa Chorych), Bartkiem Szopińskim (Boogie Boys), czy Jaromim Drażewskim (Blues Flowers). Pianista Bartek Szopiński i harmonijkarz Michał Kielak regularnie koncertują z zespołem jako goście specjalni.

Skład zespołu: Emilia Wikarska-Karbowiak – śpiew; Marek Szulkowski – gitara; Marek Wikarski – gitara basowa, kontrabas; Miłosz Szulkowski – perkusja.

2.09. godz 19, scena plenerowa MOK


OLD BREAKOUT

OLD BREAKOUT to reaktywacja legendy polskiej sceny blues-rockowej lat siedemdziesiątych – muzyczna inicjatywa członków oryginalnego składu zespołu BREAKOUT założonego przez Tadeusza Nalepę.

Różne bywają spotkania po latach. Wspomnień nieraz za dużo, słów za mało. Ale bywa i tak, że słowa, których aż nadto, zostają ubrane w muzykę, tamtą sprzed lat czy tę zupełnie nową. By łączyć tradycyjne brzmienie, okraszone wirtuozerskimi partiami solowymi gitar, rewelacyjne partie harmonijki ustnej z iście breakoutowym wokalem.

A na widowni wspaniała atmosfera i niekończące się standing ovation. Ludzie chcą słuchać dawnych przebojów w doskonałych wykonaniach, które od 10 lat daje im Old Breakout. Projekt legendarny, a jednocześnie absolutnie świeży. Skromny i pokorny, ale serwujący wyjątkowe, niezapomniane uczty muzyczne. I chce się więcej i więcej…

„OLD BREAKOUT – Tribute to Nalepa” – muzycy legendarnego Breakoutu, grają obecnie w ramach trasy koncertowej „OLD BREAKOUT – 80a”, uświetniającej 80-tą rocznicę urodzin Tadeusza Nalepy, oraz 80-te urodziny Tadeusza Trzcińskiego.

Skład zespołu: Tadeusz Trzciński (Breakout) – harmonijka ustna; Maciej Bogusław Kubicki (Breakout) – gitara basowa; Marcin Kołdra – wokal, gitara; Sławek Burakowski – gitara; Łukasz Biliński – perkusja.

 3.09. godz 18, scena plenerowa MOK

WYSTAWA „POSTSCRIPTUM: NALEPA I WILK”

Wystawa składa się z nieznanych szerszej publiczności zdjęć bluesmana – twórcy zespołów Blackout i Breakout. Autorem większości fotografii jest Mariusz Wilczyński, zafascynowany w młodości gitarzystą, wokalistą i kompozytorem, z którym połączyła go trwająca blisko 30 lat przyjaźń.

Ekspozycja stanowi aneks do wystawy „Mariusz Wilczyński. Zabij to i wyjedź z tego miasta” poświęconej filmowi z muzyką Tadeusza Nalepy.

Wystawa zrealizowana dzięki uprzejmości Muzeum Kinematografii w Łodzi.

„To była największa przyjaźń mojego życia – mówi Mariusz Wilczyński o Tadeuszu Nalepie. – Marzyłem, by go poznać. Uważałem, że jest genialnym muzykiem. Miałem 19 lat, kiedy zebrałem się na odwagę i zamówiłem rozmowę międzymiastową z centralą telefoniczną w Rzeszowie. Pani z centrali poinformowała mnie, że Tadeusz już nie mieszka w Rzeszowie, ale połączyła mnie z jego ojcem. Ten zapytał, dlaczego szukam kontaktu z jego synem. Skłamałem, że jestem studentem Szkoły Filmowej i chcę zrobić o nim film. Kłamstwo wydawało mi się wtedy moim jedynym atutem. Ojciec Tadka kazał mi zadzwonić za kilka tygodni, tak zrobiłem i usłyszałem, że okej, syn się zgadza. Pojechałem więc do Józefowa pod Warszawą, gdzie mieszkał Tadeusz. Tak poznałem największego artystę, który później stał się także największym przyjacielem, jakiego w życiu miałem”.

Kiedy jako licealista Wilczyński spotkał swojego idola, Tadeusz Nalepa był już legendarnym artystą, który po doświadczeniach w zespole Blackout od dekady występował z rockowo-bluesowym Breakoutem. Komponował, grał na gitarze i harmonijce, a także śpiewał. Rzesze fanów przyciągał zarówno muzyką, jak i niezależnym stylem życia, nieakceptowanym przez władze, przez co prezentowanie muzyki Breakoutu było w telewizji zakazane, a w audycjach radiowych utrudnione. Teksty do wielu piosenek napisał poeta Bogdan Loebl (m.in. Kiedy byłem małym chłopcem, Nocą puka ktoś, Co się stało kwiatom oraz Modlitwa, które słyszymy w  filmie Mariusza Wilczyńskiego). Grupa nagrała 10 płyt, koncertowała również za granicą. W 1986 roku czasopismo „Jazz Forum” przyznało Nalepie tytuł najlepszego muzyka, kompozytora i gitarzysty. Artysta nagrywał płyty solowe z różnymi składami, współpracował także z zespołem Dżem. W 1991 roku otrzymał nagrodę za muzykę do filmu Śmierć dziecioroba w reżyserii Wojciecha Nowaka.

W Zabij to i wyjedź z tego miasta słyszymy utwory Nalepy współtworzące oniryczny i nostalgiczny nastrój, z kolei w dialogach pojawiają się fragmenty rozmów z muzykiem. Pełnometrażowa animacja została pokazana premierowo 22 lutego 2020 roku podczas 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, 13 lat po śmierci bluesmana. „Gdyby nie Nalepa, nie odważyłbym się być artystą. Nie poszedłbym tą drogą. Byłbym zupełnie innym człowiekiem” – tak w wywiadzie dla „Przekroju” Wilczyński podsumował trwającą blisko 30 lat przyjaźń.


1 WRZEŚNIA (PIĄTEK) GODZ. 18:00 / OTWARCIE FESTIWALU I WERNISAŻ WYSTAWY / WSTĘP WOLNY

Tegoroczna edycja Festiwalu odbywa się w terminie 2-4 września.

W tym roku szczególnie wyczuwalna będzie obecność Patrona festiwalu. Na naszej scenie zagra m.in. zespół PBK Blues z Czech, którego muzycy od dawna, z dużymi sukcesami, grają utwory Tadeusza Nalepy, a także długo oczekiwany Miron Nalepa Band, który kontynuuje najlepsze tradycje polskiej muzyki rockowej i bluesowej.

Celem Festiwalu jest popularyzacja muzyki bluesowej oraz gatunków pokrewnych. Takiego właśnie bluesa, bogatego we wpływy muzyczne, z elementami jazzu, funku, soulu czy bossa novy gra zespół The Blue Drags, który usłyszymy podczas finałowego dnia.

Gościem specjalnym tegorocznej edycji „Lepu na Bluesa” będzie Irek Dudek. Artysta zaprezentuje dwa muzyczne oblicza, w tym największe przeboje Shakin` Dudi, przy których bawiła się cała Polska. Na koncercie nie zabraknie też oczywiście muzyki bluesowej w znakomitym wykonaniu lidera grupy oraz towarzyszących mu muzyków.

Józefowski Festiwal bluesowy to nie tylko koncerty, ale również wydarzenia towarzyszące. W tym roku zapraszamy na dwie wystawy – rysunków Janusza Daczuka oraz obrazów Bartosza Milewskiego. Po raz pierwszy płynącą ze sceny muzykę połączymy też z lokalnym jedzeniem dostępnym na ECO TARGU.

Głowa mężczyzny w długich włosach i z brodą na tle szarcyh chmur.

  1. Festiwal Bluesowy im. Tadeusza Nalepy „Lep na bluesa” odbywa się w ramach obchodów 50-lecia Miejskiego Ośrodka Kultury w Józefowie. Patronat honorowy: Burmistrz Miasta Józefowa Marek Banaszek. Patronat medialny: Radio dla Ciebie, Twój Blues, Pismo Samorządowe „Józefów nad Świdrem”.

Partnerzy: Muzeum Kinematografii w Łodzi, PSB Mrówka Falenica, Wydawnictwo Świdermajer.

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia.

Miejsce: scena plenerowa MOK – skwer im. św. Jana Pawła II w Józefowie. W razie deszczu koncerty zostaną przeniesione do sali widowiskowej MOK.


Festiwal „Lep na Bluesa” to jedno z ważniejszych wydarzeń bluesowych w tej części kraju,
a jednocześnie kulturalna wizytówka miasta. To w Józefowie przez ponad 20 lat mieszkał i tworzył Tadeusz Nalepa – założyciel legendarnego zespołu Breakout, nazywany również „Ojcem polskiego bluesa”.

Nad wysokim poziomem artystycznym Festiwalu co roku czuwa społeczny komitet organizacyjny, w którego skład wchodzą znajomi i przyjaciele Tadeusza Nalepy, mieszkający w okolicy muzycy związani z bluesem: Zbigniew Jędrzejczyk, Grzegorz Muczke, Urszula Kałuszko oraz Tomasz Miturski. Gośćmi Honorowymi są:  – Grażyna Dramowicz-Nalepa oraz Bogdan Loebl – autor tekstów do piosenek artyst

I DZIEŃ FESTIWALU/OTWARCIE 

2 WRZEŚNIA (PIĄTEK)

GODZ. 18:00 PBK BLUES/CZECHY/KONCERT

 


II DZIEŃ FESTIWALU/GOŚĆ SPECJALNY

3 WRZEŚNIA (SOBOTA)

GODZ. 18:00 „IREK DUDEK – SHAKIN’ DUDI”/Dwa wcielenia Irka Dudka/KONCERT

 

III DZIEŃ FESTIWALU/FINAŁ

4 WRZEŚNIA (NIEDZIELA)

GODZ. 17:00 THE BLUE DRAGS/KONCERT

GODZ. 18:00  MIRON NALEPA BAND/KONCERT

Wydarzenia towarzyszące

2 WRZEŚNIA (PIĄTEK)

GODZ. 17:00 WERNISAŻE WYSTAW:

„MUZYCZNE SZKICE OŁÓWKIEM”/JANUSZ DACZUK 

„MUSIC FOR YOUR EYES”/BARTOSZ MILEWSKI 

 

4 WRZEŚNIA /NIEDZIELA/

GODZ. 16:00 – 20:00 III ECO TARG*

*Projekt realizowany jest w ramach Budżetu Obywatelskiego Józefów 2022.

 

Prowadzenie Festiwalu: Zbyszek Jędrzejczyk

Projekty graficzne: Grzegorz Muczke


Więcej o koncertach i wydarzeniach towarzyszących czytaj w zakładkach: Artyści oraz
Wydarzenia towarzyszące.

Szczegóły organizacyjne:
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
Koncerty zaplanowane są na scenie plenerowej MOK. W przypadku niekorzystnej pogody koncerty odbędą się w sali widowiskowej.

 

PBK /CZECHY/

Grupa sześciu mężczyzn pozujących do zdjęcia. Zespół jest jedną z legend czeskiej sceny muzycznej. Jego początki sięgają 1984 r., lecz ze względu na niechęć ówczesnych władz do muzyki amerykańskiej, PBK Blues swój pierwszy występ na żywo miał z Ivą Bittovą dopiero 1 maja 1986 roku. Następnie, jesienią tego samego roku wystąpił w Rockfest, gdzie zajął drugie miejsce, a rok później miało miejsce zaproszenie na większy, regionalny festiwal rockowy, gdzie zdobyli nagrodę za mocny bluesowy przekaz i zaproszenie do Pragi. Tak więc niezły start, ale powiedziano im, że koncert jest odwołany z powodu braku zainteresowania… takich sytuacji było więcej więc zespół zszedł do podziemia. W tym czasie muzycy zaprzyjaźnili się i nagrywali z polskimi bluesmanami: Tadeuszem Nalepą, Nocną Zmianą Bluesa, zespołem Dżem i Janem Skrzekiem. Po rewolucji, macierzystym klubem PBK Blues stał się czarny pająk w Ostrawie, gdzie często grali z Pepą Streichlem lub Radkiem Pasternakiem. Dziś grupa koncertuje głównie w Czechach i na Słowacji, występowała kilka razy w Polsce. Zespół ma na koncie jedną płytę – „Tribute to Tadeusz Nalepa”, a Petr Kubíček nagrał płytę solową. Brał również udział w nagrywaniu płyty grupy Masomlejn.

Skład zespołu: Petr Kubíček – gitara, śpiew; Gabriela Vašková – śpiew; Milan Skácelík – harmonijka; Vladimír Spářil – gitara; Rosťa Pope – bas; Ladislav Hrabec – perkusja.

2.09. godz 18, scena plenerowa MOK


„IREK DUDEK – SHAKIN’ DUDI”/Dwa wcielenia Irka Dudka

Mężczyzna gra na skrzypcach. Obok ten sam mężczyzna gra na harmonijce ustnej.Irek Dudek – propagator bluesa w Polsce, twórca i dyrektor Festiwalu Rawa Blues. Ale znamy również doskonale jego sceniczne alter ego – Shakin’ Dudi. Obydwa wcielenia artysty będzie można zobaczyć podczas wrześniowego koncertu.

Blues urodził dziecko i dał mu na imię rock’n’roll – śpiewał niegdyś legendarny bluesman Muddy Waters. Tym tropem podążył w  latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia Irek Dudek i pozwolił sobie na artystyczny skok w bok, muzyczny happening, który okazał się spektakularnym sukcesem i przyniósł mu ogromną popularność.

Debiutancki longplay, przekornie zatytułowany „Złota płyta”, okazał się bestsellerem, na antenach radiowych królowały przeboje „Oh, Ziuta”, „Zastanów się co robisz”, „Au sza la la” i „Za dziesięć trzynasta”, a bilety na koncerty w największych halach sprzedawały się jak świeże bułeczki.

U szczytu sławy Irek Dudek postanowił jednak porzucić swoje artystyczne alter ego. Jako Shakin’ Dudi powrócił już w innych realiach politycznych i ekonomicznych, po upadku PRL-u. Próbował między innymi przenieść na polski grunt modę na swingowe brzmienia.

Dzisiejszy Shakin’ Dudi to już nie zwariowany, artystyczny happening, lecz zespół złożony z muzycznych znakomitości: wirtuoza gitary elektrycznej Grzegorza Kapołki, rock’n’rollowego pianisty Tomasza Pali, prawdziwego wulkanu energii – saksofonisty Łukasza Sosny oraz jednej z najlepszych sekcji rytmicznych w kraju, czyli grającego podwójnym slapem kontrabasisty Bartka Stuchlika i cenionego jazzowego perkusisty Arka Skolika. Również lider prezentuje nieco inne oblicze – na scenie często sięga po harmonijkę ustną i skrzypce. – Podczas koncertu chcę pokazać bluesowe korzenie, dlatego rozpoczniemy od paru bluesowych kawałków, by później przejść do przebojów Shakin’ Dudi. Oczywiście – jak zawsze – zagramy w stu procentach na żywo! Bez żadnego wspomagania elektroniką, podkładami i innymi współczesnymi bajerami podkreśla Irek Dudek.

3.09. godz 18, scena plenerowa MOK


THE BLUE DRAGS

Uśmiechnięta dziewczyna, w tle mężczyzna grający na gitarze.The Blue Drags to kwartet bluesowy wykonujący szeroki repertuar od przedwojennych standardów bluesowo-jazzowych po chicagowski blues z elementami funku, soulu czy nawet bossa novy. Inspirują ich artyści tacy jak: Muddy Waters, Howlin’ Wolf, John Lee Hooker, a także Aretha Franklin, Etta James, Ella Fitzgerald, czy Nina Simone. Muzyka zespołu to powrót do korzeni bluesa, bogatego w różne wpływy muzyczne oraz idealnego do tańca.

Grupa gra ze sobą od listopada 2016 r. Mimo stosunkowo krótkiego stażu, The Blue Drags zagrali już na kilku festiwalach tańca bluesowego, m.in. Bluesila (Litwa), Blues Meets Balboa (Lipsk, Niemcy), Bear Blues & Fusion Exchange (Berlin, Niemcy), Open Blues w Piotrowicach Nyskich oraz Valentines Blues i Autumn Blues (Warszawa). Organizowali też wiele własnych wydarzeń muzyczno-tanecznych w Warszawie, m.in. regularne potańcówki w klubie Local na Mokotowie, Restaurante Bunuel czy w Oparach Absurdu.

W 2019 r. wydali debiutancką płyty pt. „Draggin’”, a następnie zagrali na Dużej Scenie Rawa Blues Festival obok gwiazd muzyki bluesowej z Polski i z zagranicy.

Skład zespołu: Katarzyna Wilgos – śpiew; Witold „Little Boogie Slim” Bielski – śpiew, fortepian, gitara, perkusja, harmonijka; Nathan Williams – trąbka; Jan Lipert – perkusja

4.09. godz 17, scena plenerowa MOK


MIRON NALEPA BAND

Czterech mężczyzn pozuje uśmiechając się.Grupa powstała dzięki fascynacji twórczością zespołu Breakout, Tadeusza Nalepy i Bogdana Loebla.

Zespół wykonuje, obok własnych kompozycji, utwory wspomnianych artystów w autorskich interpretacjach. Blues rockowa forma, w której się poruszają, jest mocno osadzona w gitarowym graniu i sięga do najlepszych wzorców tego gatunku. Najnowsza płyta zespołu z interesującym materiałem i sugestywną okładką nazywa się po prostu „Miron Nalepa Band”.

Zespół zagra w składzie: Miron Nalepa – gitara, śpiew; Marcin Żmuda – gitara solowa; Grzegorz Paluszkiewicz – gitara basowa; Paweł Czaja – perkusja.

 4.09. godz 18, scena plenerowa MOK

WYSTAWA JANUSZA DACZUKA „MUZYCZNE SZKICE OŁÓWKIEM”

Rysunek ołówkiem: kobieta, mężczyzna i mały chłopiec.Od 1968 do 2008 roku, czyli 40 lat, grał big-beat i muzykę rozrywkową w regionie zachodniopomorskim, gdzie wtedy zamieszkiwał. Po przyjeździe do Warszawy w 2010 roku, pod wpływem przyjaciół, z którymi bywał na licznych koncertach i jam sessions, wyjął gitarę basową z szafy i gra tym razem bluesa na scenach warszawskich i niektórych festiwalach w Polsce.

Rysownik amator, który chwycił za ołówek w czasie pierwszej pandemii koronawirusa, nie spodziewając się, co z tych poczynań może wyjść. Na wystawie możemy podziwiać jego wspaniały, ukryty do tej pory talent. Rysuje portrety znanych muzyków bluesowych i rockowych, a także zabytki architektury polskiej, głównie z regionu swej młodości.

Wernisaż wystawy: 2.09., godz. 17, Galeria RAMA MOK

 


WYSTAWA MALARSTWA BARTOSZA MILEWSKIEGO „MUSIC FOR YOUR EYES”

Obraz mężcyzny siedzącego przy zestawie perkusyjnym.Od Autora:

Jeżeli patrzeć na serię „muzycy” na tle innych moich obrazów – tematycznie tworzy coś osobnego. Swego czasu było to odejście od moich tematów „zaściankowych”, prowincjonalnych z wyboru. Jednak, po pierwsze, już wcześniej namalowałem „muzyczną” serię akwarelową (w 2005 roku dla szkoły muzycznej w Krakowie), po drugie (i ważniejsze) byłem, jestem świadomym odbiorcą muzyki. W przeszłości obracałem się wśród muzyków, dyskutowałem o muzyce, uczyłem się śpiewu podczas wielu zajęć prywatnych i udzielałem się wokalnie. Stosunkowo niedawno zacząłem przygrywać sobie na perkusji, jeżeli tylko czas pozwala.

Malując muzyków, starałem się przy tym malować muzykę, którą grają. Po paru latach wracam do tej serii. Sam jestem ciekaw, jak, bogatszy o doświadczenia plastyczne, podejdę do tematyki.

Moje malarstwo jest, przede wszystkim, figuratywne. Obecny jest w nim szacunek do tradycji i warsztatu rysunkowo-malarskiego. Świadomość konieczności ciągłego rozwoju w tej dziedzinie  i poczucie iż „wiem, że nic nie wiem” poparte są zarówno wieloma szkicami (np. tysiąc rysunków sylwetek ludzkich wykonanych przez kilka miesięcy na przełomie lat 2021/22), jak i bogatemu i cenionemu doświadczeniu w uczeniu innych (liceum plastyczne, dom kultury, szkoła wyższa, szereg zajęć indywidualnych). Uczenie warsztatu przeplatam jednak z eksperymentowaniem z formą, kolorem, sposobem przedstawienia, stylami znanymi z historii sztuki. Wymaga to ode mnie ciągłej pracy nad sobą i otwiera na bardzo wiele sposobów. Zaczynając we wrześniu 2021 pracę w nowopowstającym liceum plastycznym, szybko przemodelowałem swoją pracownię na laboratorium pomysłów, form i kolorów.  W wyniku tego pierwszoklasiści stali się, nierzadko, pełnoprawnymi twórcami, inspiracją i motywatorem dla moich własnych działań. (Co ważne, nie ucierpiał przy tym -zazwyczaj- rozwój ich warsztatu rysunkowego, poznawania proporcji postaci czy twarzy.)

Moje ostatnie obrazy (2022) są komentarzem społecznym ocierającym się o surrealizm. Widać w nich, zapewne, doświadczenia i fascynację ilustracją i komiksem. Formalnie dużo czerpię z fowistów, ekspresjonistów niemieckich, nieco też – z impresjonistów. Odchodzę od koloru lokalnego, tworzę własne zestawienia barw. O moich obrazach można powiedzieć, że są często bardzo „kolorowe”, chociaż w swoim dorobku mam i dzieła o bardzo ograniczonej palecie, monochromaty czy minimalizm polegający na tworzeniu kompozycji z plam białego gruntu na gołym płótnie. Być może, można o mnie -po prostu- powiedzieć: ten malarz czuje się dobrze w bardzo różnych paletach barwnych.

Tematy wielu moich obrazów nawiązują do manifestu współtworzonej przeze mnie od 2007 roku, grupy Artyści Zaściankowi. Jej twórczość (oprócz malarstwa są to, lub były, również zdjęcia, video, grafiki czy teksty) ma „ocalić od zapomnienia, to co jeszcze nie odeszło”, a przez badanie lokalnego kolorytu, form plastycznych, architektury czy motoryzacji, a także ludzi i ich „zwyczajnych” zajęć – ma na celu powiedzenia czegoś o uniwersalnej kondycji ludzkiej. Najdłuższą lokalną, czasem reportażową niemal serią jest „Linia Otwocka” powstała na bazie wcześniejszych własnych prac fotograficznych (które traktuję jako osobne, wartościowe dzieła). Długość serii pozwoliła mi na spróbowanie różnych sposobów przedstawienia tematyki dworców warszawskich i podwarszawskich okolic.

 Choć zazwyczaj bazuję na farbie akrylowej, używam różnych sposobów jej aplikowania (szablony, mieszanie z gęstymi mediami, stosowanie gąbki), posiłkuję się aerografem, niekiedy używam niezagruntowanego płótna, albo maluję wyłącznie gruntem malarskim.

Tworzę rysunki, opowiadania graficzne, projekty rozbudowanych murali będących komiksami. Nawiązuję tym samym do wcześniejszych moich pasji i zainteresowań literackich. Nieobca jest mi akwarela, gwasz, ekolina czy tusz kreślarski i markery.

Bardzo docenionym przez lokalną społeczność i nie tylko, został mój projekt muralu/historii obrazkowej wykonany na Marysinie Wawerskim. Umieściłem w nim bawiące się nocą na placu zabaw małe dziki, ale też Janusza Korczaka, który przed laty wielokrotnie gościł w okolicy ze swoimi podopiecznymi. Obecnie mural liczy ponad 50 metrów długości, pokrywa betonowe ogrodzenie, ma dziewiętnaście malowideł. Dodatkowe projekty czekają już „w szufladzie”.

Tworzyłem zdjęcia reporterskie (przedmieścia Warszawy, wydarzenia polityczne stolicy, manifestacje), a także sesje portretowe w studio.

Wykształcenie:

– Akademia Sztuk Pięknych im Jana Matejki, Kraków, 2008-2012 doktorat, sztuki piękne;

– Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki, Kraków, 2006-2008 magisterium, malarstwo (dyplom z wyróżnieniem) pracownia Prof. Andrzeja Bednarczyka;

– Cornish College of The Arts, Seattle, WA, USA, 1996-2001, BFA, malarstwo, wideo.

Do momentu założenia grupy Artyści Zaściankowi w 2007 roku, ma wystawy indywidualne w Krakowie i we Wrocławiu.

Wystawy i oudoor:

Są Dwie Szkoły: Falenicka i Otwocka, Galeria Pod Okiem, grudzień 2021;

Marysińskie Opowieści, część druga poświęcona Januszowi Korczakowi, mural, opowieść graficzna (8 plansz). planowana na koniec 2021. (dodatkowo projekt na 18 i więcej plansz do zrealizowana w natępnych latach)

Marysińskie Opowieści, część pierwsza, mural, opowieść graficzna (19 plansz, 60 metrów długości), Warszawa 2019

Syndrom Ucieczki, Galeria 8, 2018

 z Artystami Zaściankowymi:

-X, Galeria SD Szucha 8, Warszawa, listopad 2017;

-Osiem, Galeria Solvay, Kraków, grudzień 2013;

W Polskę idziemy, Galeria 3678, Dom Plastyka (ZPAP), Warszawa, 2012;

Wschód/Zachód, Galeria Promocyjna, Warszawa, 15 września 2010;

Zaścianek jest w każdym, Galeria Schody, Warszawa, 2009;

Nie od razu Kraków, Galeria Lamelli, Kraków, 2009;

Ku pamięci tego co jeszcze nie odeszło:

-Muzeum UMCS, Lublin, malarstwo, zdjęcia, film, luty 2008;

-Ośrodek Postaw Twórczych, malarstwo, Wrocław, listopad 2007;

-Galeria Lamelli, Kraków, malarstwo, wrzesień 2007.

Wybrane wystawy zbiorowe i pokonkursowe:

Festiwal Koloru – Strzał W Kolor¸ Galeria Pod Okiem, Ośrodek Kultury Ochota, czerwiec 2022;

Twarze Portretu, Magazyn Sztuk, maj 2022;

Targi sztuki oraz wystawa zbiorowa, Art Nou Mil-lenni, Barcelona, grudzień 2016;

Bez Tytułu, targi Sztuki, Galeria Senatorska, Dom Aukcyjny Rempex, Warszawa, maj 2011;

Aukcja charytatywna na rzecz pisma Exit, Holliday Inn, Warszawa, październik 2010;

Arte Moderna Dalla Polonia, Triest, Włochy, 18 września 2010;

Pożegnanie z bajką, Studio BWA, Wrocław, 13 maja 2010;

Sacrum i profanum, wystawa pokonkursowa, galeria miejska BWA, Częstochowa, 2010;

Wilanów, Galeria SD Wilanów, lipiec 2008;

Triennale Malarstwa Dla Młodych Malarzy w Częstochowie, wystawa pokonkursowa – 2007;

– Ponadto udział w aukcjach Domu Aukcyjnego Rempex od 2011 roku, Polswiss od 2013 i portalu ArtInfo (2013).

Ważne projekty:

prowadzenie zajęć z rysunku, malarstwa, fotografii;

Magazyn Sztuk, filia Ośrodka Kultury Ochota, Warszawa, prowadzenie zajęć rysunku i malarstwa (od 2021)

Niepubliczne Liceum Plastyczne Cosinus, Warszawa, prowadzenie zajęć rysunku i malarstwa (od 2021)

Międzynarodowe Studium Dziewulskich, szkoła charakteryzacji i wizażu, prowadzenie zajęć rysunku (2019-2021)

Studio Policealne ABRYS, prowadzenie zajęć z filmu, fotografii, (2011-2015)

Autorskie Licea Artystyczne, prowadzenie zajęć filmu i twórczego pisania;

– Malarstwo (od 2001);

– Fotografia artystyczna i użytkowa;

– Współtworzenie firmy fotograficzno – plastycznej O!Photo, 2012;

Trabant 601, obiekt artystyczny, projekt i dekoracja (wraz z Karolem Wilkiem), 2008;

-Krótkie filmy „zaściankowe” oraz filmowe relacje z wystaw;

– Akcja propaganda, projekt graficzny i rozwieszanie plakatów na ulicach Krakowa  w  kilku odsłonach, 2008;

– Artystyczne pismo internetowe Regres, współtwórca i redaktor naczelny – 2003-2004;

– Projekt graficzny i ilustracje do plakatów reklamujących Regres, Wrocław;

Fraspo: projekty graficzne, zdjęcia, ilustracje na torby reklamowe, od 2006.

Helikopter, Pismo Ośrodka Postaw Twórczych we Wrocławiu, redaktor naczelny, autor tekstów – 2003;

-DreamCircle Motion Pictures, produkcja wideo, montaż, współtwórca firmy, Seattle USA, 1997-2002;

– Realizacja filmu Oceany, pokaz na Denver International Film Festival, USA – 2002.

Filmy i wideo:

-„Nie spać! Tworzyć!” kanał youtube – nauka rysowania i malowania, reżyseria, montaż, merytoryka, od 2017.

– „Obcy w Szkole”, pierwszy film licealny, pomysł, produkcja, reżyseria, montaż, 2012

– „Przesłuchanie Winnych” 2007 i inne filmy Artystów Zaściankowych;

-„Oceany”, film pełnometrażowy, Światowa Premiera, Denver International Starz Festiwal, 2002.

Publikacje tekstowe:

opis wystawy Energia jest kobietą dla Galerii SD i portalu Art-Info, 2017;

artysci-zasciankowi.bloog.pl – blog atystów zaściankowych  2007-2018;

– „Sztuka w Ameryce, portret subiektywny”, -grafia, nr 1-4 (22-25) 2008;

– „Truskawki”, Studium, nr 13/14 1998.

Wernisaż wystawy: 2.09, godz. 17, Galeria WEJŚCIE MOK


III ECO TARG*

Eco Targ odbędzie przy dźwiękach bluesa na skwerze przy MOK-u. Będzie można kupić zdrowe produkty pochodzące od lokalnych wytwórców, a także popróbować zdrowych i pysznych dań na miejscu. Organizatorem Eco Targu jest firma BAZAR NA POLNEJ z Józefowa. *Projekt realizowany jest w ramach Budżetu Obywatelskiego Józefów 2022.

4.09., godz. 16-20, skwer im. św. Jana Pawła II


Na wszystkie wydarzenia towarzyszące wstęp wolny

Tegoroczna edycja Festiwalu odbędzie się w terminie 5-19 września.

Nad wysokim poziomem artystycznym Festiwalu, jak co roku czuwa społeczny komitet organizacyjny, w którego skład weszli znajomi i przyjaciele Tadeusza Nalepy, mieszkający w okolicy muzycy związani z bluesem: Zbigniew Jędrzejczyk, Grzegorz Muczke, Urszula Kałuszko, Andrzej Sołtysik oraz Tomasz Miturski. Co roku Gośćmi Honorowymi są: Grażyna Dramowicz-Nalepa oraz Bogdan Loebl – autor tekstów do piosenek artysty.

Patron Honorowy Festiwalu: Burmistrz Miasta Józefowa

Instrumenty mielone w młynku do mięsa. Fotomontaż.

 

5 WRZEŚNIA (NIEDZIELA)

GODZ. 18:00 OTWARCIE FESTIWALU

I KONCERT – „RITA PAX – TRIBUTE TO BREAKOUT” Z GOŚCINNYM UDZIAŁEM WOJCIECHA WAGLEWSKIEGO


18 WRZEŚNIA (SOBOTA)

GODZ. 18:00 II KONCERT – HARDY/WIŚNIEWSKI/CHOŁODY

GODZ. 19:00 III KONCERT – BLUES TIME & Friends

19 WRZEŚNIA (NIEDZIELA)

GODZ. 18:00 IV KONCERT – WILLIE MAE UNIT

GODZ. 19:00 V KONCERT – SMOOTH GENTLEMEN


Wydarzenia towarzyszące

5 WRZEŚNIA (NIEDZIELA)

GODZ. 17:00 OTWARCIE WYSTAW AUTORÓW: GRZEGORZA MUCZKE (Galeria Wejście, MOK)
i KRZYSZTOFA SZAFRAŃCA
(Galeria Rama, MOK)

13 WRZEŚNIA (PONIEDZIAŁEK)

GODZ. 18:00 KLUB FILMOWY/„ZABIJ TO I WYJEDŹ Z TEGO MIASTA”
Reżyseria i scenariusz: Mariusz Wilczyński, muzyka: T. Nalepa /gat. animacja/horror/prod. Polska/88 min. (Kino MUZA, MOK)

18 WRZEŚNIA (SOBOTA)

GODZ. 17:00 POŻEGNALNY BLUES – SPOTKANIE AUTORSKIE Z BOGDANEM LOEBLEM (sala widowiskowa, MOK)

Więcej o koncertach i wydarzeniach towarzyszących czytaj w zakładkach: Artyści oraz
Wydarzenia towarzyszące.

Szczegóły organizacyjne:
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
Koncerty zaplanowane są na scenie plenerowej MOK. W przypadku niekorzystnej pogody koncerty odbędą się w sali widowiskowej. Wszystkie wydarzenia będą odbywały się  zgodnie z aktualnymi wytycznymi GIS.

 
 

I KONCERT – „RITA PAX – TRIBUTE TO BREAKOUT” Z GOŚCINNYM UDZIAŁEM WOJCIECHA WAGLEWSKIEGO

Rita Pax, to zespół założony przez Paulinę Przybysz, złożony z czołowych muzyków polskiej sceny alternatywnej – Pawła i Piotra Zalewskich, Kasi Piszek i Jurka Markuszewskiego. Pięć osób siedzi na schodzach. Powyżej zdjęcie mężcyzzny w średnim wieku.Projekt Tribute to Breakout powstał na potrzeby Męskiego Grania 2019, poza zespołem wziął w nim udział między innymi Wojciech Waglewski, którego usłyszymy także na nadchodzącej płycie. Premiera płyty zapowiedziana jest na 10 września 2021. Poza Wojciechem Waglewskim, zaproszenie do nagrań przyjęli także Łukasz Lach
i Igor Nikiforow. Podczas Festiwalu Bluesowego odbędzie się pierwszy koncert promujący wydanie nowej płyty. 5.09 godz 18, scena plenerowa MOK

 

 


II KONCERT –
HARDY/WIŚNIEWSKI/CHOŁODY

Latem 2018 roku na scenach trójmiejskich klubów pojawił się duet Hardy/Wiśniewski utworzony przez Janka i Jarka. Muzycy w trakcie swoich akustycznych koncertów przybliżają słuchaczom utwory mocno osadzone w tradycji bluesa, rocka i muzyki folk. Specjalnie na Festiwal Lep Na Bluesa połączyli siły muzyczne ze znanym i wielce zasłużonym dla polskiej sceny bluesowej harmonijkarzem, Przemkiem Chołody, i tym razem w Józefowie usłyszymy Trio.Kolaż zdjęć trzech muzyków.

Jan Hardy
– bluesman, charyzmatyczny wokalista, kompozytor i autor wielu piosenek. Artysta o bardzo specyficznym i rozpoznawalnym głosie. Wielbiciel improwizacji i form jam session. Również świetny fotograf, snycerz i jubiler.

Jarosław Wiśniewski – gitarzysta, wokalista i kompozytor. Założyciel i leader zespołu Cherries In Ski, gość wielu festiwali bluesowych i rockowych. W 2018 roku ukazała się ich debiutancka płyta, a zamieszczony na niej autorski utwór „You Don’t Know Me” gościł dwadzieścia tygodni na Liście Przebojów Pro Radio. Od 2020 roku koncertuje również z zespołem Bluestones.

Przemek Chołody to jeden z najbardziej utalentowanych harmonijkarzy w Polsce i Europie. Wieloletni leader grupy Chołody Blues Trio. W swojej grze łączy to, co najważniejsze w bluesie czyli improwizację i swobodę wypowiedzi,
a przy tym nieziemsko swinguje. Pojawiał się na scenie obok takich muzyków jak Carlos Johnson czy Mira Kubasińska. Wspólnie z Tadeuszem Nalepą nagrywał muzykę do filmu SPONA. Występował na dużej scenie Rawy Blues, Warsaw Blues Night, na festiwalu Jesień z Bluesem w Białymstoku, został wyróżniony na festiwalu FAMA w Świnoujściu. Koncertował między innymi w klubach na Wybrzeżu oraz festiwalach w Gdyni, Lubaczowie i Toruniu. Na koncie ma jedną płytę zatytułowaną CRAZY DRIVER. Od 2007 roku Przemek występuje z zespołem Stare Dobre Małżeństwo, gdzie ubarwia grą na harmonijce wspaniałą muzykę zespołu. 18.09 godz 18, scena plenerowa MOK


III KONCERT – BLUES TIME & Friends

To zespół o wyraźnym charakterze bluesowym, nie stroniący jednak od boogie, chill country czy country ballady, często działający w formule tzw. otwartego jamu. Stąd wielu zaprzyjaźnionych muzyków, kolegów i przyjaciół, którzy pojawiają się zawsze na koncertach, często zasiada do wspólnego, spontanicznego grania. Nie inaczej będzie podczas koncertu w Józefowie.Pięciu mężczyzn siedzi w krótkich spodenkach.

Element improwizacji jest jednym z głównych, niejako podstawowych elementów zespołu
i towarzyszy każdemu występowi. Przyświeca nam zasada dobrej zabawy z wspólnego, szczerego grania, przybliżaniu bluesa, bez specjalnych pretensji do filharmonicznej precyzji, a tym bardziej do list przebojów… 😉 W tym roku, wywodzący się z Saskiej Kępy zespół obchodzi X- lecie istnienia.                                                                                             

Grupa od dawna gra w przyjacielskim składzie:  Zbyszek Jędrzejczyk – gitara akustyczna, cigar box, śpiew,  Krzysztof „Kompot” Domański – harmonijka ustna, Włodzimierz Tyl – instrumenty klawiszowe, Piotr Głudkowski  – bas, Andrzej Kubacki – perkusja. 18.09 godz 19, scena plenerowa MOK

 

IV KONCERT – WILLIE MAE UNIT

Akustyczne trio będące owocem pracy muzyków o różnych doświadczeniach i różnej muzycznej wrażliwości, dla których wspólnym mianownikiem jest amerykański folk. Akustyczna gitara fingerpicking i silny, bliski estetyce przedwojennych mistrzów bluesa śpiew współgra z wirtuozerską harmonijką ustną. Całości dopełniają gitary rezofoniczne /zw. inaczej: dobro/ w technikach slide i lap-style.Trio nawiązuje do twórczości bardzo różnych i niekoniecznie bluesowych mistrzów, takich jak: Ben Harper, Jerry Douglas, Tim O’Brien, Mississippi John Hurt, Robert Johnson, Doc Watson, Keb Mo’ i inni.Pomimo że muzycy Willie Mae Unit pochodzą z różnych miast, a na co dzień związani są z innymi projektami muzycznymi, trio zagrało już na największych polskich festiwalach bluesowych, między innymi: Suwałki Blues Festival, Rawa Blues Festival, Olsztyńskie Noce Bluesowe Warsaw Blues Night (jako support przed Golden State Lone Star Revue).Muzycy podczas koncertu jazzowego. Czarno-białe zdjęcie.

Trio Willie Mae Unit to:

Wojciech Hamkało – śpiew, gitara akustyczna. Na scenie bluesowej od 20 lat, współpracował m.in. z Wiesławem Kryszewskim oraz Dariuszem „Kosmą” Chróścielewskim oraz grupą Green Grass. Po współpracy z wieloma zespołami, zarówno bluesowymi jak i folkowymi czy jazzowymi, powraca w roku 2012 do akustycznego grania z Willie Mae Unit.

Roman Badeński – harmonijka ustna.  Laureat konkursu harmonijki na Festiwalu Harmonijki Ustnej Harmonica Bridge Bydgoszcz-Toruń (2006) oraz, wraz z zespołem The Moongang, laureat m.in. konkursu zespołów rockowych na Festiwalu Muzycznym im. Ryśka Riedla w Chorzowie (2010). Regularnie w czołówce ankiety Blues Top prestiżowego pisma Twój Blues w kategorii Harmonijka Roku.

Jędrzej Kubiak – gitary. Specjalizuje się w instrumentach rezofonicznych wszystkich typów (tricone, spider, biscuit), posługuje się różnymi związanymi z nimi technikami: fingerpicking, slide, lap-style, otwarte stroje.

Muzyk uniwersalny, jego brzmienie słychać na płytach spod znaku bluesa, folku, bluegrassu, popu, poezji śpiewanej,
a nawet awangardy. Wykłada na warsztatach, prowadzi konsultacje, z jego publikacji korzystają setki muzyków pragnących dowiedzieć się więcej o gitarze dobro. Serwisuje i buduje rezofoniki dla gitarzystów z całego kraju, miłośnik amerykańskiego folku i przedwojennych instrumentów firmy National. 19.09 godz 18, scena plenerowa MOK

 

V KONCERT – SMOOTH GENTLEMEN

Po wielu latach współpracy z rodzimym zespołem Boogie Boys, oraz udziale w dziesiątkach zdarzeń muzycznych
z udziałem polskich, europejskich i amerykańskich artystów, Bartłomiej Szopiński – pod namową managera muzycznego Macieja Kręca – otworzył nowy rozdział w swoim muzycznym życiu i stworzył projekt/platformę muzyczną „Smooth Gentlemen”.Trzech mężczyzn w garniturach siedzi obok siebie.

W swoim założeniu ma prezentować ona inną część zainteresowań muzycznych Bartka, nieco odbiegającą od dotychczasowych. Niedawno ukazała się świetnie przyjęta EP-ka nagrana w duecie z poznańskim muzykiem Maciejem Sobczakiem, a obecnie grupa ma przyjemność zaprezentować pełnowymiarowy album pod tytułem „NEW”, nagrany w formule tria z nowymi muzykami.

Obok Bartłomieja Szopińskiego /śpiew, organy Hammonda, fortepian/ w nagraniach towarzyszą leaderowi Piotr Bienkiewicz – gitara, oraz Miłosz Szulkowski – perkusja.

Ich muzyka jest połączeniem soulu i bluesa z domieszką jazzu i boogie, a co ważne – zanurzona jest w tradycyjnym brzmieniu amerykańskiej muzyki rozrywkowej XX. wieku. Czasami łagodne, czasami wybuchowe, zawsze energetycznie zagrane utwory tworzą materiał, który brzmi bardzo różnorodnie, amerykańsko. Jest to zabiegiem celowym i zgadza się z zamiłowaniem kompozytora do tego kraju i jego muzycznych korzeni. 19.09 godz 19, scena plenerowa MOK

 

 

WYSTAWA „PLAKATY SPOD STRZECHY” GRZEGORZA MUCZKE
Autor pokazuje plakaty sprzed prawie trzydziestu lat zaprojektowane jeszcze bez udziału komputera – choć nie wszystkie. Jak sam mówi: – dopiero niedawno, żeby przygotować tę wystawę, postanowiłem złożyć je jeszcze raz w takim samym formacie
i w takiej samej technice wydrukować. Wszystkie te plakaty dotyczą różnorakich imprez, które odbyły się w Centralnym Klubie Studentów Politechniki Warszawskiej „STODOŁA”, a z którym to miałem przyjemność współpracować blisko piętnaście lat.Trzy pionowe grafiki na czarnym tle: od lewej biało-czerwona, w środku Stalin i Marylin Monroe w objęciach, trzacia żółta.

Grzegorz Muczke – artysta plastyk, dziennikarz, pedagog, regionalista, muzyczny pasjonat. Od wielu lat członek społecznego komitetu organizacyjnego Festiwalu Bluesowego im. Tadeusz Nalepy „Lep na bluesa”.

Wernisaż wystawy 5.09 godz. 17, Galeria Wejście, MOK

 

 

WYSTAWA „MUZYKA SŁUCHANA OBIEKTYWEM. FOTOGRAFIE KRZYSZTOFA SZAFRAŃCA”
Krzysztof Szafraniec – z wykształcenia inżynier, z zamiłowania fotografik. Mieszkaniec Katowic. Fan jazzu i bluesa. Uprawia fotografię koncertową od ponad 25 lat. Publikuje głównie w magazynie TWÓJ BLUES od początku jego istnienia, tj. od 2000 roku. Jego zdjęcia można znaleźć w wydawnictwach płytowych (m.in. Antologie Polskiego Bluesa, Krzak, Michał Giercuszkiewicz, Adam Kulisz, Magda Piskorczyk, Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa, Jan Gałach, J.J. Band, Vanilla Fudge, Wanda Johnson i inne), wydawnictwach albumowych związanych z festiwalami „Muzeum Jazz Festiwal” w Ostrowie Wielkopolskim, „Satyrblues” w Tarnobrzegu, 20 lat Bielskiej Zadymki Jazzowej oraz w autorskim albumie „Jazz Landscape”, czy też na plakatach muzycznych. Ciemnoskóry ężczyzna gra na gitarze. W dorocznych ankietach pisma TWÓJ BLUES czytelnicy czterokrotnie jego fotografie uznali za zdjęcia roku:

  • zdjęcie Shemekii Copeland znajdujące się na okładce 13. numeru z 2003 roku,
  • zdjęcie Any Popovič znajdujące się na 10 stronie numeru 29 z 2007 roku,
  • zdjęcie Beth Hart znajdujące się na okładce numeru z 2012 roku,
  • zdjęcie Ginger Bakera znajdujące się na okładce 79. numeru z 2019 roku.

Jest laureatem nagrody artystycznej imieniem Jana „Kyksa” Skrzeka – „KYKS 2019”.

Wernisaż wystawy 5.09 godz. 17, Galeria Rama, MOK

 

„ZABIJ TO I WYJEDŹ Z TEGO MIASTA”

Uciekając przed rozpaczą po utracie bliskich, bohater ukrywa się w bezpiecznej krainie wspomnień, gdzie czas stoi w miejscu, a wszyscy jego bliscy żyją. Ogromną rolę w filmie gra muzyka: fenomenalne, brzmiące niesłychanie współcześnie utwory Tadeusza Nalepy i zespołu Breakout, które nadają animacji bluesowy, niespieszny rytm.
Nieibeska tonacja: animowana para patrzy na siebie w tańcu.
Reżyseria i scenariusz: Mariusz Wilczyński /gat. animacja/horror/prod. Polska/88 min. Zdobywca kilku nagród filmowych, w tym Orłów 2021 przyznanych pośmiertnie Tadeuszowi Nalepie.

13.09 godz. 18 Kino Muza, MOK

 

 

 

 


POŻEGNALNY BLUES – SPOTKANIE AUTORSKIE Z BOGDANEM LOEBLEM

Poeta Bogdan Loebl jest wciąż obecny w polskiej literaturze i muzyce XX. i XXI. wieku. W grudniu 2020 roku nakładem Oficyny Wydawniczej Volumen ukazała się książka poety pt: „Pożegnalny blues”.

Pożegnalny blues -tymi utworami żegnam się ostatecznie, nie tylko z moim pisaniem tekstów bluesów i tekstów piosenek, lecz również z pisaniem wierszy, prozy oraz słuchowisk radiowych. Z całym moim pisaniem. Może znajdzie się ktoś, kto zechce skomponować muzykę do znajdujących się tutaj tekstów i ktoś, kto włączy je do swojego repertuaru. Ktoś, kto tchnie w nie życie.”

18.09, godz. 17, sala widowiskowa MOK

Na wszystkie wydarzenia towarzyszące wstęp wolny.

Na czarno-białym tle twarz mężczyzny w długich włosach i brodzie.

O FESTIWALU

Festiwal „Lep na Bluesa” to jedno z ważniejszych wydarzeń bluesowych w tej części kraju, a jednocześnie kulturalna wizytówka miasta.

To w Józefowie przez ponad 20 lat mieszkał i tworzył Tadeusz Nalepa – założyciel legendarnego zespołu Breakout, nazywany również „ojcem polskiego bluesa”.

Naszym założeniem jest kultywowanie pamięci o wielkim bluesmanie oraz popularyzacja muzyki bluesowej i gatunków pokrewnych tj. jazz i gospel.

Festiwal prezentuje najwybitniejszych muzyków polskiej sceny bluesowej oraz uzdolnionych młodych artystów, w tym ciekawych gości z zagranicy, za każdym razem z dużym sukcesem frekwencyjnym.

Skip to content