Lep na bluesa
lep na bluesa
Tegoroczna edycja Festiwalu odbędzie się w terminie 5-19 września.
Nad wysokim poziomem artystycznym Festiwalu, jak co roku czuwa społeczny komitet organizacyjny, w którego skład weszli znajomi i przyjaciele Tadeusza Nalepy, mieszkający w okolicy muzycy związani z bluesem: Zbigniew Jędrzejczyk, Grzegorz Muczke, Urszula Kałuszko, Andrzej Sołtysik oraz Tomasz Miturski. Co roku Gośćmi Honorowymi są: Grażyna Dramowicz-Nalepa oraz Bogdan Loebl – autor tekstów do piosenek artysty.
Patron Honorowy Festiwalu: Burmistrz Miasta Józefowa
5 WRZEŚNIA (NIEDZIELA)
GODZ. 18:00 OTWARCIE FESTIWALU
I KONCERT – „RITA PAX – TRIBUTE TO BREAKOUT” Z GOŚCINNYM UDZIAŁEM WOJCIECHA WAGLEWSKIEGO
18 WRZEŚNIA (SOBOTA)
GODZ. 18:00 II KONCERT – HARDY/WIŚNIEWSKI/CHOŁODY
GODZ. 19:00 III KONCERT – BLUES TIME & Friends
19 WRZEŚNIA (NIEDZIELA)
GODZ. 18:00 IV KONCERT – WILLIE MAE UNIT
GODZ. 19:00 V KONCERT – SMOOTH GENTLEMEN
Wydarzenia towarzyszące
5 WRZEŚNIA (NIEDZIELA)
GODZ. 17:00 OTWARCIE WYSTAW AUTORÓW: GRZEGORZA MUCZKE (Galeria Wejście, MOK)
i KRZYSZTOFA SZAFRAŃCA (Galeria Rama, MOK)
13 WRZEŚNIA (PONIEDZIAŁEK)
GODZ. 18:00 KLUB FILMOWY/„ZABIJ TO I WYJEDŹ Z TEGO MIASTA”
Reżyseria i scenariusz: Mariusz Wilczyński, muzyka: T. Nalepa /gat. animacja/horror/prod. Polska/88 min. (Kino MUZA, MOK)
18 WRZEŚNIA (SOBOTA)
GODZ. 17:00 POŻEGNALNY BLUES – SPOTKANIE AUTORSKIE Z BOGDANEM LOEBLEM (sala widowiskowa, MOK)
Więcej o koncertach i wydarzeniach towarzyszących czytaj w zakładkach: Artyści oraz
Wydarzenia towarzyszące.
Szczegóły organizacyjne:
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Koncerty zaplanowane są na scenie plenerowej MOK. W przypadku niekorzystnej pogody koncerty odbędą się w sali widowiskowej. Wszystkie wydarzenia będą odbywały się zgodnie z aktualnymi wytycznymi GIS.
I KONCERT – „RITA PAX – TRIBUTE TO BREAKOUT” Z GOŚCINNYM UDZIAŁEM WOJCIECHA WAGLEWSKIEGO
Rita Pax, to zespół założony przez Paulinę Przybysz, złożony z czołowych muzyków polskiej sceny alternatywnej – Pawła i Piotra Zalewskich, Kasi Piszek i Jurka Markuszewskiego. Projekt Tribute to Breakout powstał na potrzeby Męskiego Grania 2019, poza zespołem wziął w nim udział między innymi Wojciech Waglewski, którego usłyszymy także na nadchodzącej płycie. Premiera płyty zapowiedziana jest na 10 września 2021. Poza Wojciechem Waglewskim, zaproszenie do nagrań przyjęli także Łukasz Lach
i Igor Nikiforow. Podczas Festiwalu Bluesowego odbędzie się pierwszy koncert promujący wydanie nowej płyty. 5.09 godz 18, scena plenerowa MOK
II KONCERT – HARDY/WIŚNIEWSKI/CHOŁODY
Latem 2018 roku na scenach trójmiejskich klubów pojawił się duet Hardy/Wiśniewski utworzony przez Janka i Jarka. Muzycy w trakcie swoich akustycznych koncertów przybliżają słuchaczom utwory mocno osadzone w tradycji bluesa, rocka i muzyki folk. Specjalnie na Festiwal Lep Na Bluesa połączyli siły muzyczne ze znanym i wielce zasłużonym dla polskiej sceny bluesowej harmonijkarzem, Przemkiem Chołody, i tym razem w Józefowie usłyszymy Trio.
Jan Hardy – bluesman, charyzmatyczny wokalista, kompozytor i autor wielu piosenek. Artysta o bardzo specyficznym i rozpoznawalnym głosie. Wielbiciel improwizacji i form jam session. Również świetny fotograf, snycerz i jubiler.
Jarosław Wiśniewski – gitarzysta, wokalista i kompozytor. Założyciel i leader zespołu Cherries In Ski, gość wielu festiwali bluesowych i rockowych. W 2018 roku ukazała się ich debiutancka płyta, a zamieszczony na niej autorski utwór „You Don’t Know Me” gościł dwadzieścia tygodni na Liście Przebojów Pro Radio. Od 2020 roku koncertuje również z zespołem Bluestones.
Przemek Chołody to jeden z najbardziej utalentowanych harmonijkarzy w Polsce i Europie. Wieloletni leader grupy Chołody Blues Trio. W swojej grze łączy to, co najważniejsze w bluesie czyli improwizację i swobodę wypowiedzi,
a przy tym nieziemsko swinguje. Pojawiał się na scenie obok takich muzyków jak Carlos Johnson czy Mira Kubasińska. Wspólnie z Tadeuszem Nalepą nagrywał muzykę do filmu SPONA. Występował na dużej scenie Rawy Blues, Warsaw Blues Night, na festiwalu Jesień z Bluesem w Białymstoku, został wyróżniony na festiwalu FAMA w Świnoujściu. Koncertował między innymi w klubach na Wybrzeżu oraz festiwalach w Gdyni, Lubaczowie i Toruniu. Na koncie ma jedną płytę zatytułowaną CRAZY DRIVER. Od 2007 roku Przemek występuje z zespołem Stare Dobre Małżeństwo, gdzie ubarwia grą na harmonijce wspaniałą muzykę zespołu. 18.09 godz 18, scena plenerowa MOK
III KONCERT – BLUES TIME & Friends
To zespół o wyraźnym charakterze bluesowym, nie stroniący jednak od boogie, chill country czy country ballady, często działający w formule tzw. otwartego jamu. Stąd wielu zaprzyjaźnionych muzyków, kolegów i przyjaciół, którzy pojawiają się zawsze na koncertach, często zasiada do wspólnego, spontanicznego grania. Nie inaczej będzie podczas koncertu w Józefowie.
Element improwizacji jest jednym z głównych, niejako podstawowych elementów zespołu
i towarzyszy każdemu występowi. Przyświeca nam zasada dobrej zabawy z wspólnego, szczerego grania, przybliżaniu bluesa, bez specjalnych pretensji do filharmonicznej precyzji, a tym bardziej do list przebojów… 😉 W tym roku, wywodzący się z Saskiej Kępy zespół obchodzi X- lecie istnienia.
Grupa od dawna gra w przyjacielskim składzie: Zbyszek Jędrzejczyk – gitara akustyczna, cigar box, śpiew, Krzysztof „Kompot” Domański – harmonijka ustna, Włodzimierz Tyl – instrumenty klawiszowe, Piotr Głudkowski – bas, Andrzej Kubacki – perkusja. 18.09 godz 19, scena plenerowa MOK
IV KONCERT – WILLIE MAE UNIT
Akustyczne trio będące owocem pracy muzyków o różnych doświadczeniach i różnej muzycznej wrażliwości, dla których wspólnym mianownikiem jest amerykański folk. Akustyczna gitara fingerpicking i silny, bliski estetyce przedwojennych mistrzów bluesa śpiew współgra z wirtuozerską harmonijką ustną. Całości dopełniają gitary rezofoniczne /zw. inaczej: dobro/ w technikach slide i lap-style.Trio nawiązuje do twórczości bardzo różnych i niekoniecznie bluesowych mistrzów, takich jak: Ben Harper, Jerry Douglas, Tim O’Brien, Mississippi John Hurt, Robert Johnson, Doc Watson, Keb Mo’ i inni.Pomimo że muzycy Willie Mae Unit pochodzą z różnych miast, a na co dzień związani są z innymi projektami muzycznymi, trio zagrało już na największych polskich festiwalach bluesowych, między innymi: Suwałki Blues Festival, Rawa Blues Festival, Olsztyńskie Noce Bluesowe Warsaw Blues Night (jako support przed Golden State Lone Star Revue).
Trio Willie Mae Unit to:
Wojciech Hamkało – śpiew, gitara akustyczna. Na scenie bluesowej od 20 lat, współpracował m.in. z Wiesławem Kryszewskim oraz Dariuszem „Kosmą” Chróścielewskim oraz grupą Green Grass. Po współpracy z wieloma zespołami, zarówno bluesowymi jak i folkowymi czy jazzowymi, powraca w roku 2012 do akustycznego grania z Willie Mae Unit.
Roman Badeński – harmonijka ustna. Laureat konkursu harmonijki na Festiwalu Harmonijki Ustnej Harmonica Bridge Bydgoszcz-Toruń (2006) oraz, wraz z zespołem The Moongang, laureat m.in. konkursu zespołów rockowych na Festiwalu Muzycznym im. Ryśka Riedla w Chorzowie (2010). Regularnie w czołówce ankiety Blues Top prestiżowego pisma Twój Blues w kategorii Harmonijka Roku.
Jędrzej Kubiak – gitary. Specjalizuje się w instrumentach rezofonicznych wszystkich typów (tricone, spider, biscuit), posługuje się różnymi związanymi z nimi technikami: fingerpicking, slide, lap-style, otwarte stroje.
Muzyk uniwersalny, jego brzmienie słychać na płytach spod znaku bluesa, folku, bluegrassu, popu, poezji śpiewanej,
a nawet awangardy. Wykłada na warsztatach, prowadzi konsultacje, z jego publikacji korzystają setki muzyków pragnących dowiedzieć się więcej o gitarze dobro. Serwisuje i buduje rezofoniki dla gitarzystów z całego kraju, miłośnik amerykańskiego folku i przedwojennych instrumentów firmy National. 19.09 godz 18, scena plenerowa MOK
V KONCERT – SMOOTH GENTLEMEN
Po wielu latach współpracy z rodzimym zespołem Boogie Boys, oraz udziale w dziesiątkach zdarzeń muzycznych
z udziałem polskich, europejskich i amerykańskich artystów, Bartłomiej Szopiński – pod namową managera muzycznego Macieja Kręca – otworzył nowy rozdział w swoim muzycznym życiu i stworzył projekt/platformę muzyczną „Smooth Gentlemen”.
W swoim założeniu ma prezentować ona inną część zainteresowań muzycznych Bartka, nieco odbiegającą od dotychczasowych. Niedawno ukazała się świetnie przyjęta EP-ka nagrana w duecie z poznańskim muzykiem Maciejem Sobczakiem, a obecnie grupa ma przyjemność zaprezentować pełnowymiarowy album pod tytułem „NEW”, nagrany w formule tria z nowymi muzykami.
Obok Bartłomieja Szopińskiego /śpiew, organy Hammonda, fortepian/ w nagraniach towarzyszą leaderowi Piotr Bienkiewicz – gitara, oraz Miłosz Szulkowski – perkusja.
Ich muzyka jest połączeniem soulu i bluesa z domieszką jazzu i boogie, a co ważne – zanurzona jest w tradycyjnym brzmieniu amerykańskiej muzyki rozrywkowej XX. wieku. Czasami łagodne, czasami wybuchowe, zawsze energetycznie zagrane utwory tworzą materiał, który brzmi bardzo różnorodnie, amerykańsko. Jest to zabiegiem celowym i zgadza się z zamiłowaniem kompozytora do tego kraju i jego muzycznych korzeni. 19.09 godz 19, scena plenerowa MOK
WYSTAWA „PLAKATY SPOD STRZECHY” GRZEGORZA MUCZKE
Autor pokazuje plakaty sprzed prawie trzydziestu lat zaprojektowane jeszcze bez udziału komputera – choć nie wszystkie. Jak sam mówi: – dopiero niedawno, żeby przygotować tę wystawę, postanowiłem złożyć je jeszcze raz w takim samym formacie
i w takiej samej technice wydrukować. Wszystkie te plakaty dotyczą różnorakich imprez, które odbyły się w Centralnym Klubie Studentów Politechniki Warszawskiej „STODOŁA”, a z którym to miałem przyjemność współpracować blisko piętnaście lat.
Grzegorz Muczke – artysta plastyk, dziennikarz, pedagog, regionalista, muzyczny pasjonat. Od wielu lat członek społecznego komitetu organizacyjnego Festiwalu Bluesowego im. Tadeusz Nalepy „Lep na bluesa”.
Wernisaż wystawy 5.09 godz. 17, Galeria Wejście, MOK
WYSTAWA „MUZYKA SŁUCHANA OBIEKTYWEM. FOTOGRAFIE KRZYSZTOFA SZAFRAŃCA”
Krzysztof Szafraniec – z wykształcenia inżynier, z zamiłowania fotografik. Mieszkaniec Katowic. Fan jazzu i bluesa. Uprawia fotografię koncertową od ponad 25 lat. Publikuje głównie w magazynie TWÓJ BLUES od początku jego istnienia, tj. od 2000 roku. Jego zdjęcia można znaleźć w wydawnictwach płytowych (m.in. Antologie Polskiego Bluesa, Krzak, Michał Giercuszkiewicz, Adam Kulisz, Magda Piskorczyk, Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa, Jan Gałach, J.J. Band, Vanilla Fudge, Wanda Johnson i inne), wydawnictwach albumowych związanych z festiwalami „Muzeum Jazz Festiwal” w Ostrowie Wielkopolskim, „Satyrblues” w Tarnobrzegu, 20 lat Bielskiej Zadymki Jazzowej oraz w autorskim albumie „Jazz Landscape”, czy też na plakatach muzycznych. W dorocznych ankietach pisma TWÓJ BLUES czytelnicy czterokrotnie jego fotografie uznali za zdjęcia roku:
- zdjęcie Shemekii Copeland znajdujące się na okładce 13. numeru z 2003 roku,
- zdjęcie Any Popovič znajdujące się na 10 stronie numeru 29 z 2007 roku,
- zdjęcie Beth Hart znajdujące się na okładce numeru z 2012 roku,
- zdjęcie Ginger Bakera znajdujące się na okładce 79. numeru z 2019 roku.
Jest laureatem nagrody artystycznej imieniem Jana „Kyksa” Skrzeka – „KYKS 2019”.
Wernisaż wystawy 5.09 godz. 17, Galeria Rama, MOK
„ZABIJ TO I WYJEDŹ Z TEGO MIASTA”
Uciekając przed rozpaczą po utracie bliskich, bohater ukrywa się w bezpiecznej krainie wspomnień, gdzie czas stoi w miejscu, a wszyscy jego bliscy żyją. Ogromną rolę w filmie gra muzyka: fenomenalne, brzmiące niesłychanie współcześnie utwory Tadeusza Nalepy i zespołu Breakout, które nadają animacji bluesowy, niespieszny rytm.
Reżyseria i scenariusz: Mariusz Wilczyński /gat. animacja/horror/prod. Polska/88 min. Zdobywca kilku nagród filmowych, w tym Orłów 2021 przyznanych pośmiertnie Tadeuszowi Nalepie.
13.09 godz. 18 Kino Muza, MOK
POŻEGNALNY BLUES – SPOTKANIE AUTORSKIE Z BOGDANEM LOEBLEM
Poeta Bogdan Loebl jest wciąż obecny w polskiej literaturze i muzyce XX. i XXI. wieku. W grudniu 2020 roku nakładem Oficyny Wydawniczej Volumen ukazała się książka poety pt: „Pożegnalny blues”.
„Pożegnalny blues” -tymi utworami żegnam się ostatecznie, nie tylko z moim pisaniem tekstów bluesów i tekstów piosenek, lecz również z pisaniem wierszy, prozy oraz słuchowisk radiowych. Z całym moim pisaniem. Może znajdzie się ktoś, kto zechce skomponować muzykę do znajdujących się tutaj tekstów i ktoś, kto włączy je do swojego repertuaru. Ktoś, kto tchnie w nie życie.”
18.09, godz. 17, sala widowiskowa MOK
Na wszystkie wydarzenia towarzyszące wstęp wolny.

O FESTIWALU
Festiwal „Lep na Bluesa” to jedno z ważniejszych wydarzeń bluesowych w tej części kraju, a jednocześnie kulturalna wizytówka miasta.
To w Józefowie przez ponad 20 lat mieszkał i tworzył Tadeusz Nalepa – założyciel legendarnego zespołu Breakout, nazywany również „ojcem polskiego bluesa”.
Naszym założeniem jest kultywowanie pamięci o wielkim bluesmanie oraz popularyzacja muzyki bluesowej i gatunków pokrewnych tj. jazz i gospel.
Festiwal prezentuje najwybitniejszych muzyków polskiej sceny bluesowej oraz uzdolnionych młodych artystów, w tym ciekawych gości z zagranicy, za każdym razem z dużym sukcesem frekwencyjnym.