Relacja fotograficzna z wydarzenia, fot: MOK Józefów
PROGRAM WYDARZENIA:
18.06 – 20.06.2021 (PIĄTEK/SOBOTA/NIEDZIELA) POCZĄTEK LATA NA SKWERZE
Ten weekend do dawka dobrej kuchni, muzyki, plenerowych warsztatów i wystaw oraz …wspólnego śpiewania. Zapraszamy na skwer przy MOK-u!
Eco Zlot Foodtrucków – zagości na naszym skwerze od piątku do niedzieli. Szykuje się pyszna uczta smaków z całego świata. Rozkład jazdy: piątek 15:00 – 21:00 / sobota 12:00 – 21:00 / niedziela 12:00 – 20:00.
19.06.2021 (SOBOTA)
GODZ. 15:00 – 17:30 LEMoniada – warsztaty edukacyjne przygotowane w ramach jubileuszowego #RokLema
#Warsztat 1. Kosmiczna scenografia
Wspólne budowanie instalacji artystycznej, kosmicznej scenografii, w której na koniec dnia będzie można sobie robić zdjęcia.
Prowadząca: Magda Car, ilustratorka, graficzka , instruktorka MOK- Otwarta Pracownia Ilustracji
#Warsztat 2. Niezwykłe meteoryty
W Podróży czternastej Dzienników gwiazdowych Stanisława Lema kosmonauta Ijon Tichy trafia na planetę Entropia, zamieszkaną przez istoty rozumne zwane Ardrytami. Leci tam odnowioną rakietą w poszukiwaniu kurdli i tajemniczych sepulków, jednak jego misję utrudnia pojawiający się raz po raz „strum” czyli gwałtowny opad meteorów. W Podróży dwudziestej piątej, gdzieś na rakietowym szlaku w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy, powstały tajemnicze stwory oplatające mackami rakiety. Zrodziły się na skutek katastrofy, w której kosmiczny statek uległ zniszczeniu wpadając na rafę meteorytową. W innej powieści Lema Obłok Magellana astronauci natrafiają na stację orbitalną Atlantydów, która tysiąc lat wcześniej została uderzona meteorytem i zboczyła z kursu. Jest jeszcze kilka innych powieści Lema, w których meteoryty odgrywają kluczową rolę zapowiadając katastrofę lub zmieniając świat. A czym tak na prawdę są meteoryty? Czy rzeczywiście mogą być niebezpieczne i zawsze sieją zniszczenie? Czy można je spotkać tu na Ziemi, a może w Polsce i do tego na Mazowszu? Na te pytania i wiele innych, postaram się odpowiedzieć i pokazać w jaki sposób można je odróżnić od zwykłych kamieni.
Prowadzenie : Katarzyna i Zbigniew Tymińscy pracują w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku zajmując się badaniem promieniowania jonizującego. Prywatnie – miłośnicy astronomii i kosmosu, w szczególności materii meteorytowej, którą interesują się zarówno jako kolekcjonerzy jak i badacze.
#Warsztat 3. Bajki robotów dla małych i dużych
Poprzez świat robotów wykreowany przez Lema: pobudzenie wyobraźni uczestników warsztatów przy użyciu różnorodnych materiałów i technik. Konstruowanie własnych robotów oraz grupowe budowanie dużych robotów z materiałów przeznaczonych do recyklingu.
Prowadzenie : Marcin Strzembosz, ilustrator, grafik, instruktor MOKu (grupy W jaskini plastycznego lwa, Plastyczni z pazurem).
#Warsztat 4. Wirtualny pokaz stacji kosmicznej w goglach VR
Każdy uczestnik warsztatu, przy użyciu zestawu do wyświetlania pokazów wirtualnej rzeczywistości w goglach VR będzie mógł obejrzeć 2 – 3 minutowy filmik pokazujący wnętrze stacji kosmicznej lub wybrane obiekty Kosmosu. Pokaz z całą pewnością dostarczy wszystkim niezapomnianych przeżyć i wrażeń.
#Warsztat 5. Kuchnia kometarna.
Człowieka zbliżającego się do komety zobaczyć można tylko na filmie SF. Podczas naszego pokazu widzowie na żywo zobaczą jak z suchego lodu i kilku innych kuchennych produktów tworzy się kometa i jej warkocz. A nawet będą mogli dotknąć tej prawie prawdziwej komety, która tylko wielkością różni się od tych, które czasem widać na niebie. Nie zabraknie także bardzo widowiskowych i ciekawych eksperymentów z suchym lodem.
Patronat honorowy nad warsztatami objęło biuro obchodów #RokLema
GODZ. 18:00 – POWER OF TRINITY / KONCERT
Power Of Trinity to łódzki zespół założony w 1996 roku. Muzyka grana przez grupę charakteryzuje się oryginalnym stylem poprzez łączenie gatunków rock, dub, reggae i elektroniki.
Jednak najnowsza płyta „Ultramegnatic” to już 100 % energetycznego rocka.
W 2019 zespół otrzymał nominację do nagrody Fryderyk 2018 w kategorii Album Roku Rock za płytę Ultramagnetic oraz zdobył prestiżową nagrodę – płytę roku Antyradia.
Skład zespołu:
Jakub Koźba – wokal
Łukasz Cyprys – gitara
Grzesiek Graczyk – perkusja
Paweł Wochna – bas
Debiutancka płyta zespołu ”11″ znalazła się wśród 10 najważniejszych polskich debiutów ostatniego 10-lecia według magazynu „Teraz Rock”.
Drugi album „Loccomotiv” zyskał miano jednej
z najpopularniejszych, polskich płyt rockowych 2011 roku. Singiel „Chodź ze mną” podbił playlisty wielu stacji radiowych, a liczba jego odtworzeń w serwisie YouTube przekroczyła sześć milionów. W roku 2012 zespół zdobył prestiżowe Grand Prix Orange Warsaw Festiwal, na którym wystąpił min. u boku Lauren Hill, Prodigy i Linkin Park. Zespół supportował również takich wykonawców jak: Red Hot Chilli Peppers, Kasabian, Queen i Cranberries.
Na początku września 2014 roku odbyła się premiera trzeciego, doskonale przyjętego przez krytyków i fanów, studyjnego krążka „Legorock”.
„Ultramagnetic”, czwarty studyjny album łódzkiego zespołu Power Of Trinity miał swoją premierę 7 września 2018 roku. Płyta została wydana przez UNIVERSAL MUSIC POLSKA i zawiera 11 kawałków, które powstały w czasie wielu zmian: zarówno zespołowych, jak również prywatnych. Zmian na lepsze, z nową jakością, świeżym spojrzeniem, ale też doświadczeniem. W warstwie lirycznej można odnaleźć osobliwe opowieści o otaczającej nas rzeczywistości dotyczące uczuć, miłości, nienawiści.
„Telefon”, „Kontra” oraz „Prywatny raj” to single promujące najnowszą płytę.
20.06.2021 (NIEDZIELA)
GODZ. 17:00 WERNISAŻ WYSTAWY PLENEROWEJ „JÓZEFOWSKI RENESANS ŚWIDERMAJERÓW”
W ramach konkursu grantowego „ÓW JÓZEFÓW. INICJATYWY Z KULTURĄ 2021” zrealizowane został pionierski projekt pt:. „Nowy świdermajer”, polegający na fotograficznym uwiecznieniu wybranych józefowskich domów, nie starszych niż 15-20 lat, wybudowanych w nawiązaniu do stylu świdermajer. Organizatorzy projektu przeprowadzili rekrutację, podczas której wyłonili 16 miłośników fotografii z Józefowa i okolic, następnie przeprowadzili dla nich warsztaty dotyczące fotografowania architektury oraz spacer edukacyjny śladami józefowskich świdermajerów oraz letnisk. Każdy z uczestników warsztatów otrzymał zadanie sfotografowania wybranego domu: jeden dom – jeden fotograf.
Efekty ich pracy prezentujemy podczas wystawy fotografii pt. „Józefowski renesans świdermajerów”. Organizatorzy bardzo dziękują Właścicielom domów – nowych świdermajerów, za wyrażenie zgody na wykonanie zdjęć oraz ich prezentację.
Autorzy zdjęć: Iza Goc, Halina Kipa, Aleksandra Bem, Maciek Michałowski, Magdalena Dzierzęcka, Helena Chorzewska, Leszek Adamczyk, Beata Sawicka, Beata Podlecka, Wanda Rachaus-Lewandowska, Norbert Górski, Edyta Girgiel, Bożena Samojluk-Ślusarska, Anna Świerkuła, Agnieszka Rosińska oraz foto-team: Weronika Girys-Czagowiec i Daniel Jurczak.
Autorzy projektu i kuratorzy wystawy: Marzenna Szymańska i Robert Lewandowski
GODZ. 18:00 MOKKA ŚPIEWA Z JÓZEFOWEM
Śpiewać każdy może! Spotkajmy się, by przy dźwiękach gitary wspólnie pomuzykować i przypomnieć sobie dwanaście znanych i lubianych polskich hitów. Wszyscy dostaną śpiewniki z tekstami, a wspomagać wokalnie będą wokalistki z zespołu MOKKA. Prowadzenie – dyrygentka zespołu MOKKA – Ewa Jurkiewicz. Zapraszamy do wspólnego śpiewania! Warsztaty odbywają się w ramach konkursu grantowego „ÓW JÓZEFÓW. INICJATYWY Z KULTURĄ 2021”.
Miejsce: scena plenerowa MOK