Czarno-białe zdjęcie młodej kobiety trzymającej palec na ustach. Ciemne tło.

Kulisy warsztatu etnografa subiektywnego/spotkanie online

KULISY WARSZTATU ETNOGRAFA SUBIEKTYWNEGO czyli muzyczno-słowne spotkanie online z Witkiem Brodą, Stanisławem Bieleckim, Rafałem Foremskim oraz Katarzyną Kapelą

Spotkanie będzie opowieścią ilustrowaną muzycznie o przygodach, zwyczajach i ludziach napotkanych w czasie kilkunastu wypraw do mniejszości polskich mieszkających na terenach Naddniestrza, Mołdawii i Bukowiny. W tych dość hermetycznych, pozostających w izolacji społecznościach zachował się bardzo ciekawy, bogaty repertuar pieśni świeckich i religijnych, śpiewany często w niezwykle pięknych, starych i „powolnych” wariantach, z rzadkim w polskiej tradycji wielogłosem. Świętowanie, praca, modlitwa. Archiwum pieśni tradycyjnych wielkopostnych i na Wielkanoc.

Trójka sprawdzonych w różnych okolicznościach przyjaciół: Witek Broda (muzyk i badacz tradycji), Stanisław Bielecki (nauczyciel z Podhala, aktor, animator) i Rafał Foremski (twórca projektu „Wokół Tradycji”, dyrektor „Teatru Kana”) odwiedza te rejony od lat, uprawiając „alternatywną etnografię” – spotykając ludzi, koncertując, uczestnicząc w lokalnych wydarzeniach, często
z towarzyszeniem zaproszonych muzyków tradycyjnych z Polski. Taka obecność pozwala bliżej poznawać mieszkańców, ich problemy, radości i indywidualne historie. O tym więc będzie ta opowieść.

Spotkanie uświetni Katarzyna Kapela, dwukrotna uczestniczka wypraw kolędniczych do Naddniestrza, oraz śpiewaczka, skrzypaczka, performerka. Założycielka tria żeńskiego Sutari oraz rodzinnego zespołu Kapela Timingeriu, która wystąpi w repertuarze pieśni tradycyjnych z obszaru podejmowanych wypraw.

Zobacz i posłuchaj TUTAJ

Wydarzenie zostało zakończone.

Data

mar 26 2021
Expired!

Czas

13:00 - 14:30

Czas lokalny

  • Strefa czasowa: America/New_York
  • Data: mar 26 2021
  • Czas: 08:00 - 09:30

Lokalizacja

Online

Organizator

MOK Józefów
Skip to content