Kolaż ryzunkowy. Na gwieździstym niebie planeta, kometa i rakieta.

Warsztaty na #ROKLEMA

Gwiezdne niebo. Rysunek komety i statków kosmicznych jako uzupełnienie tekstu.

19.06.2021 (SOBOTA) 

GODZ. 15:00 – 17:30 LEMoniada – warsztaty edukacyjne przygotowane w ramach jubileuszowego #RokLema

#Warsztat 1. Kosmiczna scenografia
Wspólne budowanie instalacji artystycznej, kosmicznej scenografii, w której na koniec dnia będzie można sobie robić zdjęcia.
Prowadząca: Magda Car, ilustratorka, graficzka , instruktorka MOK- Otwarta Pracownia Ilustracji

#Warsztat 2. Niezwykłe meteoryty
W Podróży czternastej Dzienników gwiazdowych Stanisława Lema kosmonauta Ijon Tichy trafia na planetę Entropia, zamieszkaną przez istoty rozumne zwane Ardrytami. Leci tam odnowioną rakietą w poszukiwaniu kurdli i tajemniczych sepulków, jednak jego misję utrudnia pojawiający się raz po raz „strum” czyli gwałtowny opad meteorów. W Podróży dwudziestej piątej, gdzieś na rakietowym szlaku w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy, powstały tajemnicze stwory oplatające mackami rakiety. Zrodziły się na skutek katastrofy, w której kosmiczny statek uległ zniszczeniu wpadając na rafę meteorytową. W innej powieści Lema Obłok Magellana astronauci natrafiają na stację orbitalną Atlantydów, która tysiąc lat wcześniej została uderzona meteorytem i zboczyła z kursu. Jest jeszcze kilka innych powieści Lema, w których meteoryty odgrywają kluczową rolę zapowiadając katastrofę lub zmieniając świat. A czym tak na prawdę są meteoryty? Czy rzeczywiście mogą być niebezpieczne i zawsze sieją zniszczenie? Czy można je spotkać tu na Ziemi, a może w Polsce i do tego na Mazowszu? Na te pytania i wiele innych, postaram się odpowiedzieć i pokazać w jaki sposób można je odróżnić od zwykłych kamieni.
Prowadzenie : Katarzyna i Zbigniew Tymińscy pracują w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku zajmując się badaniem promieniowania jonizującego. Prywatnie – miłośnicy astronomii i kosmosu, w szczególności materii meteorytowej, którą interesują się zarówno jako kolekcjonerzy jak i badacze.

#Warsztat 3. Bajki robotów dla małych i dużych
Poprzez świat robotów wykreowany przez Lema: pobudzenie wyobraźni uczestników warsztatów przy użyciu różnorodnych materiałów i technik. Konstruowanie własnych robotów oraz grupowe budowanie dużych robotów z materiałów przeznaczonych do recyklingu.
Prowadzenie : Marcin Strzembosz, ilustrator, grafik, instruktor MOKu (grupy W jaskini plastycznego lwa, Plastyczni z pazurem).

#Warsztat 4. Wirtualny pokaz stacji kosmicznej w goglach VR
Każdy uczestnik warsztatu, przy użyciu zestawu do wyświetlania pokazów wirtualnej rzeczywistości w goglach VR będzie mógł obejrzeć 2 – 3 minutowy filmik pokazujący wnętrze stacji kosmicznej lub wybrane obiekty Kosmosu. Pokaz z całą pewnością dostarczy wszystkim niezapomnianych przeżyć i wrażeń.

#Warsztat 5. Kuchnia kometarna.
Człowieka zbliżającego się do komety zobaczyć można tylko na filmie SF. Podczas naszego pokazu widzowie na żywo zobaczą jak z suchego lodu i kilku innych kuchennych produktów tworzy się kometa i jej warkocz. A nawet będą mogli dotknąć tej prawie prawdziwej komety, która tylko wielkością różni się od tych, które czasem widać na niebie. Nie zabraknie także bardzo widowiskowych i ciekawych eksperymentów z suchym lodem.

Patronat honorowy nad warsztatami objęło biuro obchodów #RokLema. ← kliknij

Warsztaty odbywają się w ramach imprezy plenerowej „Początek lata na skwerze”. ← kliknij

Skip to content